Na podlagi 3., 25. in 241. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in 10/91) in zakona o prekrških zoper javni red in mir (Uradni list SRS, št. 16/74) ter 7. člena odloka o organizaciji in delu Skupščine občine Kamnik (Uradni list RS, št. 1/90, 16/90, 20/90) je Skupščina občine Kamnik na 17. skupni seji zbora združenega dela, zbora krajevnih skupnosti in družbenopolitičnega zbora dne 12. 2. 1992 sprejela
ODLOK
o javnem redu in miru v občini Kamnik
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Poleg ukrepov, ki jih predpisuje zakon o prekrških zoper javni red in mir so s tem odlokom predpisani ukrepi za:
– varstvo javnega reda in miru
– varstvo pred hrupom
– varstvo občanov in premoženja
– varstvo zdravja in čistoče
– varstvo zunanjega videza naselij
– plakatiranje in postavljanje transparentov.
2. člen
Vsakdo, ki prebiva ali se začasno mudi na območju občine Kamnik se mora obnašati tako, da:
– ne moti, vznemirja ali ovira drugih pri njihovem delu, razvedrilu ali počitku;
– ne ogroža njihovega zdravja in premoženja
– spoštuje družbeno moralo
– skrbi za privlačen in dostojen videz kraja kjer živi, dela ali se začasno zadržuje
– ne opušča ali opravlja dejanj, ki so po tem odloku obvezna oziroma prepovedana.
3. člen
Za storjene prekrške zoper javni red in mir so neposredno odgovorne osebe, ki jih same storijo ali neposredno starši, skrbniki ali rejniki, ki jim je zaupano varstvo, vzgoja ali oskrba mladoletnikov ali oseb pod skrbništvom, za prekrške, ki jih storijo mladoletniki ali osebe pod skrbništvom, če je storjeni prekršek posledica njihove opuščene dolžne skrbi za mladoletnike.
II. VARSTVO JAVNEGA REDA IN MIRU
4. člen
Na območju občine Kamnik je zaradi varstva javnega reda in miru prepovedano:
1. kaditi v javnih prostorih in povsod tam, kjer je to z napisom prepovedano,
2. prenočevati po tržnicah, parkih, avtobusnih in železniških postajah, v zapuščenih vozilih in na drugih za to neprimernih prostorih,
3. ovirati ali motiti organizirane sprevode, javne shode, zborovanja, sestanke in druge prireditve,
4. metati petarde ali podobna pirotehnična sredstva na krajih, kjer. moti ali celo ogroža varnost ljudi in premoženja,
5. nadlegovati občane v zasebnem prostoru ali na javnem kraju z zbiranjem podatkov, izjav ali z vsiljevanjem artiklov,
6. s kakršnimkoli namernim ravnanjem motiti televizijske in radijske programe.
5. člen
Javni shodi in javne prireditve potekajo na podlagi zakona o javnih shodih in javnih prireditvah.
Za vzdrževanje reda in miru na javnih shodih oziroma javni prireditvi je odgovoren vodja shoda oziroma prireditve, ki ga določi organizator, za- vzdrževanje JRM v gostinskem ali drugem javnem lokalu pa odgovorna oseba gostinskega lokala ali druge organizacije.
Odgovorna oseba je dolžna storiti vse potrebno, da se ohranita red in mir, s prireditvenih ali iz gostinskih prostorov pa odstranijo vse vinjene ali druge osebe, ki povzročajo nemir, vzbujajo zgražanje, nadlegujejo ali žalijo občane oziroma goste.
Odgovorna oseba je dolžna skrbeti, da po 22. uri na prireditvenem prostoru ali v javnem lokalu, kjer se točijo alkoholne pijače, ni več mladine pod 15 letom starosti in poskrbeti, da se jim ne toči alkoholnih pijač.
Prireditelj javnega shoda ali javne prireditve, poslovodja gostinskega obrata, zasebni gostinec ter odgovorna oseba, so dolžni poskrbeti, da je prireditev zaključena ob uri, ki je navedena v odločbi ali v potrdilu o priglasitvi, oziroma zapreti javni lokal ob izteku poslovnega časa.
Poskrbeti morajo za parkirne prostore in red ter varnost na njih.
Po končani prireditvi ali javnem shodu so dolžni prireditveni prostor očistiti in odstraniti za prireditev postavljene objekte ali druge predmete.
6. člen
Igranje zabavnih iger se z odločbo upravnega organa za NZ v posameznem javnem lokalu prepove, če v enem letu pride do treh kršitev JRM. Prepoved je lastnik lokala dolžan izobesiti na vhodu v lokal takoj po pravnomočnosti odločbe. Lastnik lokala je dolžan zagotoviti, da osebje v lokalu skrbi za izvrševanje te odločbe.
III. VARSTVO PRED HRUPOM
7. člen
V času med 22. in 6. uro naslednjega dne je prepovedano opravljati dela oziroma dejavnosti, ki zaradi hrupa motijo nočni mir in počitek občanov.
Ne glede na določbo prvega odstavka lahko upravni organ za NZ za vsak primer posebej oziroma za določeno obdobje z odločbo dovoli opravljanje rekonstrukcijskih, obnovitvenih del ali dejavnosti sezonskega značaja, ki predstavljajo turistično ponudbo občine. Opravljanje del in dejavnosti iz prejšnjega odstavka se lahko dovoli v centru mesta do 24., izven pa do 2. ure naslednjega dne.
V odločbi lahko upravni organ za notranje zadeve določi pogoje in omejitve pod katerimi se dela oziroma dejavnosti lahko opravljajo.
Če se dela in dejavnosti, ki so bila dovoljena, opravljajo mimo pogojev in omejitev določenih v odločbi, upravni organ lahko le te prepove.
8. člen
Če javna prireditev ni bila predvidena z letnim programom turistične ponudbe občine Kamnik, mora organizator k vlogi za izdajo dovoljenja iz 7. člena priložiti tudi mnenje lokalne skupnosti na območju katere bo javna prireditev oziroma javni shod, če je le-ta večjega obsega.
9. člen
Javne prireditve, kot so cirkuške predstave, predstave artistov ter naprave za ljudsko zabavo, vrtiljaki, gugalnice, avtodromi itd., je dovoljeno, postavki le na zato določenem prostoru, ki- ga določi upravni organ za prostorsko urejanje in varstvo okolja občine Kamnik. Za izvedbo prireditve je potrebno predhodno pridobiti dovoljenja ali soglasje lastnika oziroma uporabnika zemljišča, soglasje pripadajoče lokalne skupnosti in sanitarne inšpekcije.
Upravni organ za notranje zadeve, izda na podlagi pridobljenih soglasij dovoljenje za izvajanje prireditve.
IV. VARSTVO OBČANOV IN PREMOŽENJA
10. člen
Zaradi varstva občanov in premoženja je prepovedano:
1. na prireditvah in javnih lokalih nositi orožje in nevarno orodje s katerim, se lahko prizadene telesna poškodba,
2. uničiti, poškodovati, popisati ali odstraniti naprave, ki služijo javnemu namenu,
3. zanemarjati predšolskega otroka in starejše osebe tako, da so dlje časa sami v stanovanju oziroma je očitno, da so prepuščeni samemu sebi,
4. zalivati vrtove, prati avtomobile ali na drug način uporabljati vodo iz vodovodnih omrežij, v času opozorila, da je potrošnja vode omejena,
5. kuriti ogenj na travnikih, njivah, gozdovih, v bližini zgradb in drugih objektov v vetrovnem vremenu ali v sušnem obdobju, ki ga razglasi IS za požarno nevarnega,
6. uničevati sadje, poljske in vrtne pridelke oziroma posegati v tuje premoženje,
7. uporabljati strelno orožje tako, da je ogroženo življenje in premoženje občanov,
8. na kakršenkoli način onemogočiti dostop do hidrantov javnega hidrantnega omrežja in oviranje urejenih dostopov k črpališču strug vodotokov,
9. namerno ovirati uporabo vode, elektrike ali poškodovati telefonske, domofonske in RTV naprave.
11. člen
Med obratovalnim časom je prepovedano zaklepati ali kako drugače onemogočati odpiranje vrat ter ovirati normalen vstop in izstop v trgovske, gostinske ali druge lokale ter prostore, ki so namenjeni občanom.
V. VARSTVO ZDRAVJA IN ČISTOČE
12. člen
Z namenom varovanja zdravja in čistoče je prepovedano:
1. onesnaževati vodo namenjeno ljudem in živalim,
2. odmetavati cigaretne ogorke, metati, spuščati ali odlagati predmete, snovi ali odpadke v reke, potoke, na travnike, ulice, pločnike, ceste, dvorišča in druge prostore, ki niso za to določeni,
3. voditi živali, razen službenih psov in psov vodičev slepih v trgovinske, gostinske in druge javne lokale, vozila javnega prometa, javna kopališča, pokopališča, otroška igrišča in parke namenjene igri otrok,
4. pustiti odprte greznice, odtočne kanale in smetiščne jame ali opustiti pravočasna izpraznjenja,
5. pobirati in prevažati odpadke na način, ki pušča in povzroča onesnaževanje okolja,
6. izpuščati komunalne, gnojiščne odplake in gnojnico v vodotoke, javne površine ali zelenice,
7. iztepati, izlivati ali metati z balkonov ali oken karkoli, kar povzroča nesnago, ogroža zdravje občanov ali moti javni red in mir,
8. prati in popravljati vozila ob potokih, ribnikih, vodnih zajetjih ter javnih površinah,
9. v javnem kopališču onesnažiti vodo, kakorkoli poškodovati kopališko opremo ali naprave.
VI. VARSTVO ZUNANJEGA VIDEZA NASELIJ
13. člen
Prepovedano je postavljati šotore, bivalne avtobuse in avtomobilske prikolice za bivanje z namenom začasnega bivanja ali taborenja na javnih površinah oziroma zemljiščih, ki niso za to izrecno določena. Upravni organ za notranje zadeve lahko za določen čas, po predhodnem soglasju lastnika ali upravljalca zemljišča, sanitarne in požarne inšpekcije dovoli bivanje oziroma taborenje na zemljiščih, ki niso za to določena.
14. člen
Lastniki in najemniki stanovanjskih hiš, stanovanj in poslovnih prostorov so dolžni:
1. skrbeti za vzdrževanje zunanjega videza objektov, izložbenih oken, reklamnih in oglasnih napisov tako, da zagotavljajo okolju primeren in estetski videz,
2. skrbeti za ureditev dvorišč, vrtov in ostale pripadajoče okolice,
3. skrbeti, da so na objektih nameščeni in vzdrževani žlebovi, odtoki meteornih voda in snegolovi,
4. skrbeti, da je v zimskem času sproti odstranjen sneg s pločnikov oziroma dohodov k stanovanjskim oziroma poslovnim prostorom.
15. člen
Na območju parka Arboretuma Volčji potok in na drugih urejenih označenih parkovnih površinah, je prepovedano:
– hoja po urejenih zelenicah in brežinah jezer;
– nabiranje ali uničevanje rastlin;
– odmetavati embalažo, papir in cigaretne ogorke;
– vožnja z motornimi vozili in kolesi;
– brez vrvice voditi pse po parku;
– vstop v park Arboretum Volčji potok po izteku poslovnega časa.
Določila reda v parkih morajo biti izobešena na vidnih mestih, pri vseh dostopih v park.
16. člen
Vsi lastniki oziroma uporabniki zemljišč, so dolžni dopustiti po odredbi inšpekcijskega organa, da se z njihovega ozemlja odstranijo črna odlagališča odpadkov.
To je dolžan opraviti nosilec javne službe v roku iz odredbe inšpekcijskega organa.
Ta ureditev ne vpliva na dejstva, kdo povrne tako nastale stroške, če se izve za lastnika odpadkov.
VII. PLAKATIRANJE IN POSTAVLJANJE TRANSPARENTOV
17. člen
Lepljenje in nameščanje plakatov, oglasov, obvestil in podobnih objav (v nadaljevanju: plakatiranje) v občini Kamnik je dovoljeno, le na mestih in napravah, ki jih v sodelovanju z lokalno skupnostjo in nosilcem javne službe določi upravni organ občine Kamnik pristojen za prostorsko urejanje in varstvo okolja.
Naprave za plakatiranje v mestu Kamnik postavlja, urejuje in vzdržuje nosilec javne službe.
Uporabniki naprav za plakatiranje so dolžni plakate, ki ne služijo več svojemu namenu, so raztrgani ali onesnaženi takoj odstraniti.
Prepovedano je raztrgati, onesnažiti ali drugače poškodovati nalepljene plakate.
VIII. KAZENSKE DOLOČBE
18. člen
Z denarno kaznijo od 1.500 do 15.000 SLT se kaznuje pravna oseba, 500 do 2.500 SLT njena odgovorna oseba, 500 do 2.500 SLT posameznik, ki krši: 5., 7., 9., 10. člen (tč. 1) in 13. člen.
19. člen
Z denarno kaznijo od 1.000 do 5.000 SLT se kaznuje pravna oseba, 500 do 2.000 SLT njena odgovorna oseba, 500 do 2. 000 SLT posameznik, ki krši: 6. in 10. člen (tč. 3, tč. 4, tč. 5, tč. 6, tč. 7, tč. 8, tč. 9), 11. in 12. člen (tč. 1, 2, 4, 5, 6 in 8.) ter 14., 16. in 17. člen.
20. člen
Z denarno kaznijo 750 SLT se kaznuje oseba na kraju samem, če krši: 4. člen (tč. 1, 2, 3, 4, 5, 6), 10. člen (tč. 2), 12. člen (tč. 3, tč. 7, tč. 9) in 15. člen.
Denarno kazen izterja delavec Policije, pooblaščeni inšpektor ali občinski komunalni nadzornik. O plačani denarni kazni se izda potrdilo.
IX. KONČNE DOLOČBE
21. člen
Uvedbo postopka ob prekršku po tem odloku predlagajo pristojni upravi organi, pooblaščeni inšpektorji, policijska postaja, drugi organi in organizacije, ki izvajajo javna pooblastila in oškodovanci.
22. člen
Z dnem, ko prične veljati ta odlok, preneha veljati odlok o javnem redu in miru občine Kamnik (Uradni list SRS, št. 37/88).
23. člen
Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 021-35/91
Kamnik, dne 12. februarja 1992.
Predsednik
Skupščine občine Kamnik
Maksimilijan Lavrinc l. r.