Uradni list

Številka 58
Uradni list RS, št. 58/1995 z dne 13. 10. 1995
Uradni list

Uradni list RS, št. 58/1995 z dne 13. 10. 1995

Kazalo

2742. Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju Občine Lenart, stran 4681.

Na podlagi 21. člena statuta Občine Lenart (Uradni list RS, št. 33-1619/95), 26. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93) 3., 25. in 241. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 36/83, 42/85, 2/86, 47/87, 5/90 ter Uradni list RS, št. 10/91, 13/93 in 66/93) je Občinski svet občine Lenart na seji dne 26. 9. 1995 sprejel
O D L O K
o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju Občine Lenart
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se določajo vrste komunalnih odpadkov (v nadaljnjem besedilu: odpadki), njihovo zbiranje, odvažanje in odlaganje (v nadaljnjem besedilu: ravnanje) ter ukrepi za preprečevanje odlaganja odpadkov na divjih odlagališčih.
2. člen
Ravnanje z odpadki po tem odloku se organizira tako, da se le-ti ločeno zbirajo na izvoru nastanka po sistemu ločenega zbiranja odpadkov, pri čemer se odpadni materiali vračajo v ponovno uporabo, preostali odpadki pa odlagajo na za to določenih mestih.
Neorganizirano in divje odlaganje odpadkov ni dovoljeno.
3. člen
Subjekti ravnanja z odpadki so:
– Občina Lenart
– izvajalci javnih služb za ravnanje z odpadki (v nadaljnjem besedilu: izvajalci)
– pravne in fizične osebe, pri katerih nastajajo odpadki in s tem povzročajo obremenitve (v nadaljnjem besedilu: povzročitelji).
4. člen
Na celotnem območju Občine Lenart je obvezno ravnanje z odpadki iz vseh virov in na način, ki je predpisan s tem odlokom.
V skladu s prvim odstavkom tega člena morajo biti vsi lastniki, uporabniki oziroma upravljalci stanovanjskih in poslovnih prostorov, na območju Občine Lenart, vključeni v sistem ravnanja z odpadki.
Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo, da vsi zavezanci iz 3. člena tega odloka obvezno ravnajo z odpadki, kot je predpisano s tem odlokom.
5. člen
Odvažanje in odlaganje odpadkov opravlja v občini Lenart pooblaščeni izvajalec, ki ga določi na podlagi koncesijskega akta in izdane koncesije in pogodbe Občinski svet občine Lenart.
6. člen
Pooblaščeni izvajalec izvaja dejavnost ravnanja z odpadki po programu, ki ga sprejme Občinski svet občine Lenart v skladu s predpisi in tem odlokom.
II. VRSTE ODPADKOV
7. člen
Komunalni odpadki so:
1. trdni organski (bio odpadki – ostanki hrane, listje, trave) in anorganski odpadki ohlajen pepel, ohlajeni ogorki, konzerve, steklo, manjši kovinski, tekstilni, papirni in plastični odpadki;
2. kosovni odpadki: pohištvo, gospodinjski stroji, ostanki vozil in koles, hišna oziroma stanovanjska oprema (školjke, umivalniki, kadi ipd.);
3. ostanki pri sežiganju odpadnega materiala iz zdravstvenih in veterinarskih zavodov na osnovi mnenja strokovne institucije;
4. odpadni gradbeni material, kamenje, jalovina iz manjših gradbenih posegov;
5. komunalnim odpadkom podobni odpadki iz drugih virov;
6. ohlajeni ogorki iz skupnih kurilnih naprav;
7. fekalije iz greznic;
8. trdne usedline cestne kanalizacije iz požiralnikov in čistilnih naprav ob upoštevanju ustreznih predpisov;
9. vejevje;
10. zavržena vozila na javnih površinah;
11. odpadki in smeti, ki nastajajo pri ročnem in strojnem čiščenju javnih površin.
III. ZBIRANJE ODPADKOV
8. člen
Povzročitelji so dolžni odlagati odpadke v tipizirane posode na ustrezno urejenem prostoru za posode, ki je v objektu ali na prostem, če v objektu ni dovolj prostora. Prostor, kjer se zbirajo odpadki v tipizirane posode mora biti dostopen izvajalcu.
Tistim povzročiteljem, do katerih zaradi odmaknjenosti od prevoznih cest ne more priti izvajalec, se dostavijo reciklažne PVC vrečke, ki jih priskrbi izvajalec. Odpadke v posebnih plastičnih vrečkah so povzročitelji na dan odvoza odpadkov dolžni dostaviti na odjemno mesto.
Izvajalec je dolžan omogočiti povzročiteljem nabavo posebnih plastičnih vrečk.
Povzročitelji iz drugega odstavka tega člena si morajo pri izvajalcu priskrbeti ustrezno število plastičnih vrečk glede na količino odpadkov, letno pa najmanj 12 vrečk.
9. člen
Zbirna in odjemna mesta za posode za odpadke morajo ustrezati higiensko-tehničnim in požarno-varstvenim pogojem in ne smejo ovirati in ogrožati prometa na javnih prometnih površinah.
Odjemna mesta posod za odpadke s katerih izvajalec odvaža odpadke so ob robu pločnika, magistralne ceste, regionalne ceste, lokalne ceste in krajevne ceste, oziroma tam kjer jih določi izvajalec.
Odjemna mesta določi izvajalec v skladu s tem odlokom.
Zbirna in odjemna mesta vzdržujejo povzročitelji v skladu z navodili izvajalca.
Odjemna mesta so lahko skupna za več povzročiteljev ter uporabo skupne posode za odpadke, če se povzročitelji dogovorijo z izvajalcem.
Inšpekcijski organi z ureditveno odločbo zahtevajo vzdrževanje zbirnih in odjemnih mest ter njihovo določanje po navodilih izvajalca.
10. člen
Povzročitelji so dolžni odlagati odpadke v:
1. tipizirane kovinske in plastične posode na kolesih (120 l, 240 l, 770 l in 1100 l) za splošne odpadke, biološke odpadke in sekundarne surovine (steklo, papir);
2. tipizirane kovinske zabojnike (kesone);
3. posebne reciklažne PVC vrečke, kolikor ne morejo uporabiti tipiziranih posod, navedenih v 1. in 2. točki tega člena, ker izvajalec zaradi odmaknjenosti od prevoznih cest ne more priti do povzročiteljev (v nadaljnjem besedilu: posode za odpadke). Vrsto in število posod za odpadke določi izvajalec v skladu s tehnologijo odvažanje oziroma strukturo ali vrsto odpadkov.
Inšpekcijski organi z odločbo določijo vrsto in število posod, kolikor se izvajalec in povzročitelj ne moreta dogovoriti o vrsti in številu posod.
11. člen
Na območju Občine Lenart je obvezno sortiranje odpadkov. Zato imajo vsi povzročitelji vse vrste tipiziranih posod za odpadke, ki jih priskrbi izvajalec in jih razmesti v skladu s svojo oceno in interesi povzročiteljev.
Občinski svet občine Lenart sprejme program izvajanja odvoza odpadkov in določi posamezna naselja, dele naselja ali območja, s katerim opredeli načine zbiranja odpadkov (sortiranje na sekundarne surovine, sortiranje na sekundarne surovine in biološke odpadke ipd.).
V primeru, da imajo povzročitelji, ki odlagajo odpadke v posode za odpadke iz 1. točke 10. člena, občasno povečano količino odpadkov, si morajo za te količine priskrbeti posebne reciklažne PVC vrečke, ki jim jih dostavi izvajalec, proti plačilu le-teh.
Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo, da morajo povzročitelji odlagati odpadke v skladu z 10. in 11. členom tega odloka.
12. člen
Izven posod za odpadke na zbirnih in odjemnih mestih in izven občinskega odlagališča odpadkov je prepovedano odlagati odpadke, razen vejevje, ki se odlaga na posebej določenih zbirnih mestih, ki so opredeljena v posebnem občinskem programu.
Odlaganje vejevja na zbirnem mestu se zaračunava po ceniku, ki ga sprejme Občinski svet občine Lenart.
Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo odstranitev odpadkov, ki se odlagajo izven posod za odpadke in izven občinskega odlagališča odpadkov.
13. člen
V tipizirane posode in zabojnike ter plastične vrečke iz 10. člena tega odloka je prepovedano odlagati:
1. večje količine gradbenega materiala, kamenja ali zemlje;
2. odpadke v večjih kosih (večja embalaža, komunalnim odpadkom podobni odpadki iz drugih virov);
3. usedline iz kanalizacije in cestnih požiralnikov;
4. odpadke v tekočem stanju;
5. kužen odpadni material iz zdravstvenih in veterinarskih zavodov;
6. tleče, lahko vnetljive, eksplozivne snovi, posebne odpadke ter druge nevarne snovi;
7. neohlajene ogorke;
8. večje vejevje;
9. poginule živali in kože.
10. embalaža sredstev za varstvo rastlin.
14. člen
Prepovedano je brskanje in razmetavanje odpadkov iz vseh vrst posod za odpadke.
15. člen
Povzročitelji so dolžni v času odvoza posode za odpadke, razen tipizirane kovinske zabojnike (kesone), pripeljati z zbirnega mesta na odjemno mesto in po izpraznitvi odpeljati nazaj.
Kadar izvajalci pri praznjenju posod za odpadke onesnažijo odjemno mesto, so ga dolžni takoj očistiti.
Če povzročitelji ravnajo v nasprotju s prvim odstavkom tega člena inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo, da morajo povzročitelji na dan odvoza odpadkov prestaviti posode za odpadke iz zbirnega na odjemno mesto in jih po izpraznitvi vrniti nazaj.
16. člen
Povzročitelji so dolžni vzdrževati čistočo na zbirnih in odjemnih mestih in dovoznih poteh do odjemnega mesta.
Povzročitelji so tudi v zimskem času dolžni omogočiti dostop do posod za odpadke.
Za vzdrževanje čistoče na zbirnih in odjemnih mestih in v zimskem času zaradi možnosti dostopa izvajalca do posod, inšpekcijski organi izdajo ureditvene odločbe.
17. člen
Obrati družbene prehrane, prehrambene trgovine (gnilo sadje, zelenjava itd.), gostinska podjetja in zasebni gostinci so dolžni odlagati ostanke hrane in druge biološke odpadke v posebne zaprte posode za odpadke ali pa morajo te vrste odpadkov odlagati v reciklažne PVC vrečke, le-te pa v posode za odpadke. Komunalni inšpektor zahteva tak način odlaganja tudi v primerih, kjer zbiranje bioloških odpadkov povzroča motnje za okolico (smrad).
Inšpekcijski organi z odločbo naložijo obratu družbene prehrane, prehrambenim trgovinam, gostinskim podjetjem in zasebnim gostincem ter podobnim obratom, da ravnajo v skladu s prvim odstavkom tega člena, če ugotovijo, da se povzročitelji svojih obveznosti ne držijo.
18. člen
Organizatorji kulturnih, športnih in drugih prireditev in aktivnosti na prostem morajo poskrbeti, da so prireditveni prostori v času trajanja prireditve opremljeni z ustreznimi posodami za odpadke. Po končani prireditvi morajo poskrbeti, da se prireditveni prostor očisti in da odpadke odpelje na odlagališče pooblaščeni izvajalec za ravnanje z odpadki.
Organizatorji kultrunih, športnih in drugih prireditev in aktivnosti na prostem morajo za odvoz odpadkov na odlagališče plačati izvajalcu kavcijo. Potrdilo o plačani kavciji morajo organizatorji priložiti k vlogi za dovoljenje za organizacijo prireditve na prostem.
Višino kavcije določi pooblaščeni izvajalec.
Inšpekcijski organi z odločbo naložijo organizatorjem raznih prireditev in aktivnosti na prostem v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.
19. člen
Izvajalec je dolžan posode za odpadke po potrebi ali na zahtevo povzročiteljev, komunalnega inšpektorja očistiti in vzdrževati, jih sproti popravljati ter dotrajane nadomeščati z novimi ali rabljenimi, na stroške povzročiteljev, kolikor poškodb in potrebne zamenjave ni povzročil izvajalec sam.
Inšpekcijski organ z odločbo naložijo čiščenje, vzdrževanje, popravljanje in nadomeščanje dotrajanih posod, če izvajalec ne ravna v skladu s prvim odstavkom tega člena.
20. člen
Posode za odpadke nabavi, namešča in obnavlja izvajalec po programu, ki ga sprejme Občinski svet občine Lenart. Za uporabo posod zaračunava izvajalec povzročiteljem poleg cene za ravnanje z odpadki tudi najemnino oziroma obrabnino za uporabo posod.
Inšpekcijski organi z odločbo naložijo nabavo posod za odpadke, če izvajalec ne ravna v skladu s prejšnjim odstavkom in v skladu s programom iz 6. člena tega odloka.
IV. ODVAŽANJE ODPADKOV
21. člen
Izvajalec je dolžan posode z odpadki iz 1. točke 7. člena tega odloka prazniti skladno z razporedom odvoza. Razpored odvoza pripravi izvajalec v soglasju z inšpekcijskimi službami in ga potrdi Občinski svet občine Lenart. Razpored – letni koledar z vsemi podatki se objavi na krajevno običajen način. Razpored mora ustrezati značilnostim in količini posameznih odpadkov.
V primeru izpada odvoza zaradi višje sile ali večjih ovir na dovozu (sneg, prekop dovoza itd.) je izvajalec dolžan opraviti odvoz najkasneje v treh delovnih dneh po prenehanju ovire oziroma po praznikih.
22. člen
Izvajalec sme odvažati odpadke samo s posebej urejenimi komunalnimi vozili, ki omogočajo brezprašno higiensko nakladanje, odvažanje in praznjenje.
V nasprotnem primeru mu to obveznost naložijo inšpekcijski organi z ustrezno odločbo.
23. člen
Za odvažanje odpadkov iz 2. točke 7. člena tega odloka (kosovni odpadki) in posebnih odpadkov, ki niso komunalni odpadki (akumulatorji, suhe baterije, živosrebrni termometri, odpadki kislin, lugov in drugih čistil iz gospodinjstev, fotokemikalije, zdravila s pretečenim rokom uporabe, odpadki sredstev za zaščito rastlin in sredstev za uničevanje škodljivcev z embalažo, stara odpadna mineralna olja, odpadki organskih topil, barv, lakov, lepil, kitov in smol z embalažo), organizira izvajalec s soglasjem Občinskega sveta občine Lenart najmanj enkrat letno posebno akcijo odvoza iz posebnih odjemnih mest, ki je določena po programu izvajanja odvoza odpadkov.
O izvedbi posebne akcije obvesti izvajalec vse občane na krajevno običajen način. V času med dvema posebnima akcijama občani zbirajo posebne odpadke doma in jih hranijo na ustreznih mestih in v originalni embalaži.
24. člen
Odpadke iz 3., 4., 5. in 6. točke 7. člena, kolikor niso vključeni v redni odvoz po 21. členu ter odpadke iz 8., 9., 10. in 11. točke 7. člena tega odloka, odvaža za te vrste odpadkov pooblaščeni izvajalec po potrebi s posebej za to prirejenimi vozili in na posebna za to določena mesta.
Inšpekcijski organi z odločbo naložijo izvajalcu odvoz odpadkov, ki niso vključeni v redni odvoz, če ravnajo v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.
25. člen
Manjše količine odpadkov iz 2. in 4. točke 7. člena lahko odvažajo na odlagališče komunalnih odpadkov tudi povzročitelji sami, morajo pa za posamezne vrste odpadkov uporabiti tehnično ustrezna vozila, ki omogočajo varno prevažanje.
Inšpekcijski organi z odločbo naložijo, da morajo povzročitelji, kolikor sami odvažajo odpadke iz 2. in 4. točke 7. člena, uporabiti za prevoz vozilo, ki ustreza zahtevam iz tega člena.
26. člen
Ostanke vozil iz 10. točke 7. člena tega odloka je dolžan odstraniti izvajalec po nalogu komunalnega inšpektorja, če so ti odloženi na javnih površinah.
Stroške odstranitve plača lastnik vozila, če pa tega ni možno ugotoviti, se stroški izvajalcu povrnejo iz sredstev proračuna.
Inšpekcijski organi so pristojni, da ugotavljajo povzročitelje odlaganja ostankov vozil. Inšpekcijski organi z odločbo naložijo izvajalcu odvoz ostankov vozil, če so ti odloženi na javnih površinah, na stroške povzročiteljev.
V. ODLAGANJE ODPADKOV
27. člen
Izvajalci in povzročitelji morajo odpadke odlagati na za to dejavnost določeno občinsko odlagališče odpadkov.
Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo odlaganje odpadkov na za to določeno občinsko odlagališče, če ugotovijo, da izvajalci in povzročitelji ne ravnajo v skladu s prejšnjim odstavkom.
28. člen
Na občinsko odlagališče odpadkov je dovoljeno odlagati samo odpadke iz 7. člena, razen odpadkov iz 7. in 10. točke 7. člena.
Posebnih odpadkov ni dovoljeno odlagati na občinsko odlagališče odpadkov, razen odpadkov, ki se odlagajo pod posebnimi pogoji in za katere si izvajalec pridobi mnenje pooblaščene strokovne institucije in inšpekcijskih organov.
Inšpekcijski organi z odločbo prepovedo odlagati na občinskem odlagališču odpadke, ki niso zajeti v 7. členu in odpadke iz 7. in 10. točke 7. člena. Prav tako z odločbo naložijo pridobitev mnenja strokovne institucije in inšpekcijskih organov glede deponiranja odpadkov, ki se odlagajo pod posebnimi pogoji.
29. člen
Občinsko odlagališče komunalnih odpadkov upravlja izvajalec po poslovniku, ki ga potrdi Občinski svet občine Lenart.
Stroški vzdrževanja odlagališča komunalnih odpadkov bremenijo povzročitelje.
Izvajalec s poslovnikom o upravljanju in vzdrževanju odlagališča odpadkov določi tudi režim odlaganja odpadkov na odlagališču.
Kolikor izvajalec sam ne more vzdrževati odlagališča v skladu s poslovnikom in sanitarno higienskimi predpisi, je dolžan poskrbeti, da to opravi drug usposobljen izvajalec v njegovem imenu.
Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo od izvajalca, ki upravlja odlagališče, da vzdržuje in upravlja odlagališče v skladu s poslovnikom in sanitarno higienskimi predpisi, če izvajalec ne ravna v skladu s poslovnikom in drugimi predpisi.
30. člen
Povzročitelji iz 25. člena tega odloka so dolžni odpadke pripeljati na odlagališče v obratovalnem času in jih odložiti na mestu, ki ga določi izvajalec.
31. člen
Izven odlagališča komunalnih odpadkov je prepovedano odlaganje odpadkov. Prav tako je prepovedano odlaganje odpadkov na odlagališče preko ograje izven obratovalnega časa odlagališča.
Kdor odloži odpadke izven odlagališča odpadkov, jih je dolžan na svoje stroške odstraniti in prepeljati na odlagališče odpadkov. Če tega ne stori, jih odstrani na njegove stroške izvajalec takoj, ko dobi zahtevo od komunalnega inšpektorja.
Če storilca ni možno ugotoviti, odstrani odpadke izvajalec na zahtevo komunalnega inšpektorja in pristojnega organa Občine Lenart na stroške proračuna.
Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo odstranitev odpadkov, ki so odloženi izven odlagališča odpadkov in zahtevajo njihovo deponiranje na odlagališču. Odločbo za odstranitev odpadkov inšpekcijski organi izdajo povzročiteljem, kolikor jih ni možno ugotoviti pa izvajalcem v skladu s tem členom.
VI. NAČIN OBRAČUNAVANJA RAVNANJA Z ODPADKI
32. člen
Cene za ravnanje z odpadki se določajo skladno z veljavnimi predpisi.
33. člen
Ceno ravnanja z odpadki so dolžni plačevati vsi povzročitelji.
Če povzročitelji ne plačujejo cene ravnanja z odpadki izvajalec odvzame posodo za odpadke. V takšnem primeru mora izvajalec takoj obvestiti komunalno inšpekcijo o tem, da se povzročitelj ne vključuje v sistem ravnanja z odpadki v smislu 4. člena tega odloka.
34. člen
Cena ravnanja z odpadki iz stanovanjskih prostorov in poslovnih površin se obračunava po številu in volumnu postavljene posode mesečno.
Cena ravnanja z odpadki iz 2., 3., 4., 5., 6., 9., 10. in 11. točke 7. člena tega odloka, se obračunava po m3 efektivno odpeljanih odpadkov, razen za odvoz s posebno akcijo.
Povzročiteljem, ki pripeljejo odpadke sami na odlagališče samo v izjemnih primerih, se stroški odlaganja odpadkov obračunavajo po m3 pripeljanih odpadkov, če pa odpadki niso sortirani pa še ceno sortiranja, ki jo določi Občinski svet občine Lenart.
35. člen
Obveznost plačila za ravnanje z odpadki nastane za povzročitelje z dnem, ko začne izvajalec opravljati storitve na njihovem območju, ali ko se povzročitelji vselijo v stanovanje ali prično uporabljati poslovne prostore.
K vlogi za izdajo odločbe o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gospodarske dejavnosti (registracija samostojnega podjetnika ali druge gospodarske družbe) mora vlagatelj priložiti potrdilo izvajalca, da je povzročitelj prijavljen na odvoz odpadkov v skladu s tem odlokom.
Šele na podlagi izdanega potrdila s strani izvajalca Upravna enota Lenart izda odločbo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gospodarske dejavnosti povzročitelju.
VII. NADZOR
36. člen
Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja komunalni inšpektor ter organi policije v občini Lenart, vsak v okviru svojega delovnega področja in zakonskih pooblastil.
Komunalni inšpektor lahko pri opravljanju nadzora izdaja odločbe v zvezi s 4., 9., 10., 11., 12., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 22., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 31. in 33. členom tega odloka ter odreja druge ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.
37. člen
Izvajalec in povzročitelji so dolžni ugotavljati nepravilno ravnanje z odpadki v skladu s tem odlokom. V primeru neupoštevanja določil tega odloka so dolžni storilce nepravilnosti prijaviti pristojni inšpekciji.
VIII. KAZENSKE DOLOČBE
38. člen
Z denarno kaznijo najmanj 150.000 SIT se kaznujejo za prekršek izvajalci, ki storijo prekršek, če:
1. ne določi vrsto in število posod za odpadke (tretji odstavek 10. člena);
2. ne priskrbijo ustreznih tipiziranih posod na območjih, kjer je uvedeno ločeno zbiranje odpadkov (prvi odstavek 11. člena);
3. ne počistijo odjemnega mesta, če so ga pri praznjenju posod za odpadke onesnažili (drugi odstavek 15. člena);
4. na zahtevo povzročiteljev, če so le-ti predhodno zagotovili plačilo, komunalnega ali sanitarnega inšpektorja ne čistijo in vzdržujejo posod za odpadke, jih sproti ne popravljajo in dotrajanih ne nadomeščajo z novimi ali rabljenimi (19. člen);
5. ne praznijo posod za odpadke, skladno z razporedom odvoza (prvi odstavek 21. člena);
6. ne opravijo odvoza odpadkov najkasneje v treh delovnih dneh po prenehanju ovire ali višje sile (drugi odstavek 21. člena);
7. odvažajo odpadke z neprimernimi vozili v nasprotju z 22. členom;
8. ne odvažajo kosovnih in posebnih odpadkov iz posebnih odjemnih mest (23. člen);
9. ne odvažajo odpadkov skladno s 24. členom;
10. ne odstranijo ostankov vozil po nalogu komunalnega inšpektorja (prvi odstavek 26. člena);
11. odlagajo odpadke izven določenega občinskega odlagališča (27. člen);
12. odlagajo na odlagališče odpadkov posebne odpadke in odpadke, za katere si niso pridobili strokovnega mnenja (28. člen);
13. ne priskrbijo ustreznih tipiziranih posod na območjih, kjer je uvedeno ločeno zbiranje odpadkov (prvi odstavek 11. člena);
14. ne ugotavljajo nepravilnega ravnanja z odpadki in storilca ne prijavijo pristojni inšpekciji (33. in 37. člen).
Z denarno kaznijo najmanj 30.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
39. člen
Z denarno kaznijo najmanj 150.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali posameznik, če stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če kot povzročitelji:
1. niso vključeni v sistem ravnanja z odpadki (4. in 33. člen);
2. ne določajo ali vzdržujejo zbirnega in odjemnega mesta (9. člen);
3. ne odlagajo odpadkov v posode za odpadke določene v 10. členu;
4. ne odlagajo ločeno odpadkov v ustrezne tipizirane posode (11. člen);
5. odlagajo v posode za ločeno zbiranje odpadkov druge odpadke (11. člen);
6. odlagajo odpadke izven posod za odpadke ali izven občinskega odlagališča odpadkov (12. člen);
7. odlagajo odpadke v nasprotju s 13. členom;
8. v času odvoza ne pripeljejo posod za odpadke na odjemno mesto ali jih po izpraznitvi ne odpeljejo na zbirno mesto (prvi odstavek 15. člena);
9. ne vzdržujejo čistoče na zbirnih in odjemnih mestih, dovoznih poteh ali v zimskem času ne omogočijo dostopa do posod za odpadke (16. člen);
10. ne odlagajo ostankov jedil in druge organske odpadke v zaprte posode za odpadke ali v biološko razgradljive plastične vrečke (17. člen);
11. odvažajo odpadke iz 2. in 4. točke 7. člena v nasprotju s prvim odstavkom 25. člena;
12. odlagajo odpadke izven določenega občinskega odlagališča (prvi odstavek 27. člena);
13. odlagajo na odlagališče odpadkov posebne odpadke (drugi odstavek 28. člena);
14. odlagajo odpadke na odlagališču odpadkov izven obratovalnega časa odlagališča ali izven mesta, ki ga določi izvajalec (30. člen);
Z denarno kaznijo najmanj 30.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
40. člen
Z denarno kaznijo najmanj 150.000 SIT se kaznuje prekršek pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti organizator kulturne, športne ali druge prireditve in aktivnosti na prostem, če ne poskrbi, da so prireditveni prostori v času trajanja prireditve opremljeni z ustreznimi posodami za odpadke, ali da ne poskrbijo, da se po končani prireditvi prireditveni prostor očisti in da odpadke odpelje na odlagališče pooblaščeni izvajalec (18. člen).
Z denarno kaznijo najmanj 30.000 SIT se kaznuje prekršek odgovorna oseba pravne osebe – organizatorja, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
41. člen
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznuje posameznik, če stori prekršek, naveden v 1., 2., 3., 6., 10., 11., 12., 13. in 14. točki prvega odstavka 39. člena tega odloka.
42. člen
Z denarno kaznijo 10.000 SIT se na kraju samem kaznuje posameznik, če stori prekršek, naveden v 4., 5., 7., 8. in 9. točki prvega odstavka 39. člena in če ravna v nasprotju s 14. členom tega odloka.
43. člen
Za prekršek iz 42. člena tega odloka z denarno kaznijo kaznuje na kraju samem komunalni inšpektor posameznike, ki jih zaloti pri storitvi prekrška.
Pooblaščene uradne osebe policije kaznujejo z denarno kaznijo 10.000 SIT na kraju samem posameznike, ki jih zalotijo pri storitvi prekrška storjenega v zvezi z 31. členom tega odloka.
IX. KONČNE DOLOČBE
44. člen
Izvajalec v skladu z 29. členom tega odloka v roku dveh mesecev po uveljavitvi tega odloka pripravi poslovnik o obratovanju in vzdrževanju občinskega odlagališča komunalnih odpadkov.
45. člen
Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju Občine Lenart (Uradni list RS, št. 9/94).
46. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 353-8/93
Lenart, dne 26. septembra 1995.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Lenart
Milan Gumzar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti