Na podlagi četrtega odstavka 73. člena Zakona o mednarodni zaščiti (Uradni list RS, št. 16/17 – uradno prečiščeno besedilo) izdaja Vlada Republike Slovenije
o načinu izvedbe preselitve oseb, ki so v Republiko Slovenijo sprejete na podlagi kvote in delitve bremen med državami članicami Evropske unije
Ta uredba določa način izvedbe preselitve oseb, ki so v Republiko Slovenijo sprejete na podlagi VI. poglavja Zakona o mednarodni zaščiti (Uradni list RS, št. 16/17 – uradno prečiščeno besedilo; v nadaljnjem besedilu: zakon).
(sklep Vlade Republike Slovenije)
(1) Kvoto oseb iz 73. člena zakona ter število prosilcev in oseb iz 77. člena zakona določi Vlada Republike Slovenije s sklepom, v katerem opredeli tudi državo ali del države, iz katere bodo osebe iz VI. poglavja zakona sprejete v Republiko Slovenijo, določi število sprejetih oseb ter kategorijo sprejetih oseb.
(2) S sklepom iz prejšnjega odstavka Vlada Republike Slovenije imenuje delovno skupino za izvedbo sklepa, ki je sestavljena iz predstavnikov ministrstva, pristojnega za notranje zadeve, ministrstva, pristojnega za zunanje zadeve, ministrstva, pristojnega za javno upravo, ministrstva, pristojnega za delo, družino in socialne zadeve, ministrstva, pristojnega za izobraževanje, ministrstva, pristojnega za okolje in prostor, ministrstva, pristojnega za zdravje, urada Vlade Republike Slovenije, pristojnega za oskrbo migrantov, in policije. Vlada Republike Slovenije lahko v delovno skupino imenuje tudi predstavnike drugih ministrstev, vladnih služb in državnih organov, če je to potrebno.
Za izvajanje sklepa iz prvega in drugega odstavka prejšnjega člena lahko Vlada Republike Slovenije sklene dogovor o oblikah in načinih sodelovanja z drugimi državami članicami Evropske unije, institucijami Evropske unije ali mednarodnimi organizacijami, ki delujejo na področju mednarodne zaščite in migracij.
(1) V primerih preselitve oseb iz tretjih držav iz 73. člena zakona se prošnja iz 45. člena zakona vloži na ozemlju tretje države, v kateri se oseba nahaja.
(2) V primerih premestitve oseb v okviru delitve bremen med državami članicami Evropske unije iz 77. člena zakona se prošnja iz 45. člena zakona vloži na ozemlju Republike Slovenije.
Če ministrstvo, pristojno za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), ugotovi, da so izpolnjeni pogoji za priznanje mednarodne zaščite v skladu z zakonom, osebi po prihodu v Republiko Slovenijo prizna mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji.
(posredovanje informacij)
(1) Za osebe, ki so v Republiko Slovenijo sprejete na podlagi VI. poglavja zakona, ministrstvo pred njihovim prihodom v Republiko Slovenijo zagotovi informiranje, ki poteka s sodelovanjem tolmača za jezik, ki ga osebe razumejo. Stroške tolmačenja krije ministrstvo.
(2) Informiranje iz prejšnjega odstavka obsega splošne informacije o Republiki Sloveniji, kulturnih značilnostih in navadah, vključno z informacijami o prepovedi poligamije in enakosti spolov.
(3) V okviru informiranja iz prvega odstavka tega člena se osebam posredujejo tudi informacije o pravicah in dolžnostih prosilcev za mednarodno zaščito in oseb s priznano mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji.
(1) Za izvedbo postopkov v skladu s to uredbo lahko ministrstvo napoti uradne osebe ministrstva v državo, iz katere bodo osebe iz VI. poglavja zakona sprejete v Republiko Slovenijo.
(2) Napotitev iz prejšnjega odstavka se lahko organizira v sodelovanju z drugimi državami in institucijami Evropske unije ter mednarodnimi organizacijami, ki delujejo na področju mednarodne zaščite in migracij.
(3) Sredstva za izvedbo določb tega člena zagotovi ministrstvo.
(prihod v Republiko Slovenijo)
(1) Prihod oseb iz 73. člena zakona v Republiko Slovenijo organizira ministrstvo v sodelovanju z ministrstvom, pristojnim za zunanje zadeve, in policijo. Če je potrebno, se tem osebam pred prihodom v Republiko Slovenijo izda potovalni dokument v skladu z zakonom, ki ureja vstop, zapustitev in bivanje tujcev v Republiki Sloveniji.
(2) Prihod oseb iz 77. člena zakona v Republiko Slovenijo organizira ministrstvo.
Zdravstveni pregled iz drugega odstavka 76. člena zakona obsega vsaj splošni zdravniški fizični pregled, v okviru katerega se ugotovijo posebna zdravstvena stanja z namenom preprečitve širjenja nalezljivih bolezni in oceni zmožnost za potovanje.
(1) Osebam, ki so v Republiko Slovenijo sprejete na podlagi 73. in 77. člena zakona, se uvajalno obdobje, ki traja tri mesece, zagotovi z dnem vročitve odločbe o priznanju mednarodne zaščite.
(2) V uvajalnem obdobju se izvede orientacijski program, ki je namenjen učenju osnov slovenskega jezika, pomoči pri urejanju dokumentov in praktičnemu spoznavanju vsakdanjega življenja v Republiki Sloveniji. Sredstva za pripravo in izvajanje orientacijskega programa zagotavlja urad Vlade Republike Slovenije, pristojen za oskrbo migrantov (v nadaljnjem besedilu: urad).
(3) Osebe iz 73. in 77. člena zakona so z dnem prihoda v Republiko Slovenijo in za čas uvajalnega obdobja upravičene do nastanitve v integracijski hiši ali drugih nastanitvenih zmogljivostih ministrstev in samoupravnih lokalnih skupnosti. Stroške nastanitve zagotavlja urad.
Z dnem uveljavitve te uredbe se preneha uporabljati Uredba o načinu izvedbe preselitve oseb, ki so v Republiko Slovenijo sprejete na podlagi letne kvote (Uradni list RS, št. 59/11 in 22/16 – ZMZ-1).
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00717-5/2017
Ljubljana, dne 11. maja 2017
EVA 2016-1711-0047
Vlada Republike Slovenije
dr. Miroslav Cerar l.r.