Na podlagi 21., 29., 50.a in 65. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), 6. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 156/21 – uradno prečiščeno besedilo in 161/21 – popr.), 112. člena Zakona o cestah (ZCes-2, Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A in 29/23), 9. člena Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 123/06, 57/08, 36/11, 14/15 – ZUUJFO, 71/17, 21/18 – popr., 80/20 – ZIUOOPE, 189/20 – ZFRO, 207/21 in 44/22 – ZVO-2), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE in 5/21 – odl. US) in 22. člena Statuta Mestne občine Kranj (Uradni list RS, uradno prečiščeno besedilo – UPB4, št. 165/21) je Mestni svet Mestne občine Kranj na 13. seji dne 22. 5. 2024 sprejel
o spremembah in dopolnitvah Odloka o pravilih cestnega prometa v Mestni občini Kranj
(1) V Odloku o pravilih cestnega prometa v Mestni občini Kranj (Uradni list RS, št. 73/19 in 20/22; v nadaljevanju: Odlok) se v prvem odstavku 2. člena spremeni 3. točka tako, da se glasi:
»3. dokazilo o plačilu parkirnine je parkirni listek, račun, parkirna dovolilnica, parkirni abonma ali drugo ustrezno dokazilo v skladu z določbami tega odloka, iz katerega je razvidna upravičenost do uporabe parkirnega mesta za čas parkiranja. Kot dokazilo se šteje tudi vpogled v elektronske evidence plačil, evidence odločb o pravici do parkiranja oziroma do uporabe parkirnega mesta, sistem nadzora upravljanja s prometom ali programske opreme;«
(2) V istem odstavku se doda nova 13. točka, ki se glasi:
»13. parkirna dovolilnica za stanovalce s stalnim ali začasnim prebivališčem v coni 1, 2 ali 3 je dokazilo, ki izkazuje pravico do uporabe parkirnega mesta, dodeljenega z odločbo, in se izda v elektronski obliki z vnosom podatkov o upravičencu in vozilu v programsko opremo oziroma sistem nadzora upravljanja prometa MOK;«
V tretjem odstavku 7. člena Odloka se za besedo »parkirnine« doda besedilo »ali dovolilnice, izdane v elektronski obliki«.
(1) Prvi in drugi odstavek 11. člena Odloka se spremenita tako, da se glasita:
»(1) Na stanovanjsko enoto na območju cone 1 se lahko izda ena parkirna dovolilnica za parkiranje na območju cone 1 (v nadaljevanju: prva dovolilnica) in še dve, dodatni parkirni dovolilnici za parkiranje na območju cone 2.
(2) Na območju cone 2 ali 3 se lahko izdajo tri parkirne dovolilnice na stanovanjsko enoto.«
(2) Tretji odstavek 11. člena Odloka se črta.
(1) Druga alineja prvega odstavka 13. člena Odloka se spremeni tako, da se po novem glasi:
»– je lastnik ali najemnik stanovanjske enote, v kateri prebiva, oziroma uporabnik stanovanjske enote, naveden v najemni pogodbi, v kateri prebiva,«
(2) Četrti odstavek 13. člena Odloka se spremeni tako, da se glasi:
»Parkirna dovolilnica se glasi na registrsko oznako vozila iz tretje alineje prvega odstavka tega člena.«
(3) V petem odstavku 13. člena Odloka se na koncu besedila doda besedilo:
»Oskrbovalec mora za pridobitev parkirne dovolilnice izpolnjevati pogoje iz tretje alineje prvega odstavka tega člena.«
(4) V 13. členu Odloka se doda nov, šesti odstavek, ki se glasi:
»(6) V primeru, da upravičenec do parkirne dovolilnice začasno uporablja nadomestno vozilo, ga mora v skladu s tretjim odstavkom 7. člena tega odloka pri parkiranju na območju cone, za katero ima izdano parkirno dovolilnico, označiti s parkirno dovolilnico, razen, če je izdana v elektronski obliki, in pogodbo oziroma dokazilom o uporabi nadomestnega vozila.«
V 17. členu Odloka se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(2) Parkiranje na površinah iz prejšnjega odstavka je dovoljeno z odločbo, ki jo na podlagi vloge upravičenca izda pristojni organ za obdobje veljavnosti do pet let. Vozilo mora biti vidno označeno z logotipom s strani izvajalca dejavnosti izposoje vozil iz prejšnjega odstavka.«
Naslov 2.7 pododdelka se spremeni tako, da se glasi:
»2.7 Ureditev parkiranja vozil imetnikov parkirne karte«
Prvi, drugi in četrti odstavek 24. člena Odloka se spremenijo tako, da se glasijo:
»(1) Pristojni organ lahko določi posamezna parkirna mesta, namenjena izključno parkiranju koles, skirojev, koles – rikš, lahkih motornih vozil, lahkih štirikoles, mopedov, motornih koles, motornih trikoles in štirikoles (v nadaljevanju: enosledna ali posebne kategorije vozil).
(2) Enosledna ali posebne kategorije vozil se lahko parkira na posebnih parkirnih mestih ali na označenih parkirnih mestih za parkiranje osebnih vozil, razen kjer je to drugače določeno s predpisano prometno signalizacijo. Za uporabo označenih parkirnih mest za osebna vozila za potrebe parkiranja enoslednih ali posebnih kategorij vozil se plačuje parkirnina enako kot za druga motorna vozila v prometu. Dokazilo o plačilu parkirnine voznik zadrži do konca uporabe parkirnega mesta in ga na podlagi ustne odredbe pri nadzoru pokaže občinskemu redarju.
(4) Za uporabo parkirnih mest iz prvega odstavka tega člena, ki so namenjena izključno parkiranju enoslednih ali vozil posebne kategorije, se parkirnina ne plačuje.«
V 29. členu Odloka se doda nov, četrti odstavek, ki se glasi:
»(4) Na dovoljenje za izvajanje dejavnosti se lahko zapiše največ pet registrskih oznak vozil, takšno dovolilnico pa se lahko hkrati uporablja samo za eno vozilo, katerega registrska oznaka je vpisana na dovoljenju.«
(1) V 30. členu Odloka se tretji in četrti odstavek spremenita tako, da se glasita:
»(3) Dovolilnica za dostavo se izda za obdobje plačane takse.
(4) Veljavnost letne dovolilnice za dostavo je eno leto od dneva, določenega z izdano odločbo o pravici izvajanje dostave.«
(2) V 30. členu Odloka se kot nov, šesti odstavek doda besedilo:
»(6) Na dovolilnico za dostavo se lahko zapiše največ pet registrskih oznak vozil, takšno dovolilnico pa se lahko hkrati uporablja samo za eno vozilo, katerega registrska oznaka je vpisana na dovolilnici.«
(3) Šesti odstavek 30. člena Odloka se preštevilči v sedmi odstavek.
Odlok se v 32. členu spremeni tako, da se po novem glasi:
»(1) Pristojni organ lahko zaradi posebej utemeljenih okoliščin izda odločbo o pravici do izvajanja dostave izven dostavnega časa.
(2) Izredna dostava je v območju za pešce s popolno prepovedjo motornega prometa dovoljena za obdobje največ 15 minut, v območju za pešce z omejenim lokalnim prometom pa za največ 30 minut tako, da voznik označi čas prihoda. Po preteku časa iz prejšnjega stavka mora upravičenec do izredne dovolilnice vozilo prestaviti na označeno parkirno mesto ali pa zapustiti območje za pešce.
(3) Z dovolilnico za izredno dostavo se sme upravičenec zadrževati v območju za pešce do dve uri od vstopa v območje za pešce. Po preteku časa iz prejšnjega stavka mora upravičenec do izredne dovolilnice zapustiti območje za pešce.«
(1) Prvi odstavek 35. člena Odloka se spremeni tako, da se besedna zveza »lastnik nepremičnine« v prvem stavku spremeni v »lastnik ali najemnik nepremičnine«.
(2) V 35. členu Odloka se kot nov, drugi odstavek doda besedilo:
»(2) Pravico do brezplačnega omejenega števila prevozov v območje za pešce v skladu s prvim odstavkom tega člena ima tudi uporabnik sistema »souporabe avtomobila« za vozila izvajalca dejavnosti izposoje vozil iz 17. člena tega odloka.«
(3) Drugi odstavek 35. člena Odloka se preštevilči v tretji odstavek.
(1) Šesti odstavek 36. člena Odloka se spremeni tako, da se glasi:
»(6) Dovolilnico za prevoz na podlagi odločbe pristojnega organa se upravičencu izda za obdobje do dveh let.«
(2) V 36. členu Odloka se dodajo novi sedmi, osmi in deveti odstavek z besedilom:
»(7) Vozilo upravičenec po prvem in drugem odstavku tega člena parkira za čas, nujno potreben za razložitev ali naložitev tovora oziroma blaga, ki se dostavlja, tako, da ne ogroža ali ovira ostalih udeležencev v prometu, vendar največ za 15 minut na območju za pešce izven parkirnega mesta na lokaciji, kjer imajo stalno ali začasno bivališče oziroma sedež. Nato mora vozilo parkirati na lastnem ali najetem parkirnem mestu ali v garaži.
(8) Na dovolilnico za prevoz se lahko zapiše največ pet registrskih oznak vozil, takšno dovolilnico pa se lahko hkrati uporablja samo za eno vozilo, katerega registrska oznaka je vpisana na dovolilnici.
(9) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s sedmim odstavkom tega člena.«
V prvem odstavku 38. člena Odloka se za besedo «uporabo« doda vejica in besedilo »če so ta vozila za posebne namene ali njihove dimenzije odstopajo od dimenzij osebnih vozil«.
Črta se podpoglavje 3.6 Kazenske določbe in 40. člen Odloka.
Za 45. členom Odloka se doda novo podpoglavje 6. Kazenske določbe in 45.a člen, ki se glasi:
»(1) Na območju con je v skladu z določbami tega odloka dovoljena vožnja, ustavljanje ali parkiranje vozil z veljavnimi dovolilnicami in dovoljenji po tem odloku. Voznik, ki vozi, ustavi ali parkira vozilo v tem območju, mora označiti vozilo z dovolilnico, razen, če je izdana v elektronski obliki, ali dovoljenjem. Dovolilnica ali dovoljenje mora biti nameščeno v vozilu na notranji strani vetrobranskega stekla na armaturni plošči tako, da je dobro vidno in v celoti čitljivo z zunanje strani vozila skozi vetrobransko steklo. Naknadna predložitev dovolilnice ali dovoljenja ne vpliva na ugotovljeni prekršek.
(2) Imetnik dovolilnice ali dovoljenja je dolžan parkirati vozilo na lokaciji, navedeni na dovolilnici ali dovoljenju oziroma v neposredni bližini kraja, ki je naveden na dovoljenju ali dovolilnici oziroma odločbi tako, da ne ogroža ali ovira ostalih udeležencev v prometu.
(3) Imetnik dovolilnice ali dovoljenja lahko vozilo parkira najdlje za čas, ki je kot najdaljši čas dovoljenega parkiranja izven parkirnega mesta ali najdaljši čas zadrževanja v območju za pešce določen s tem odlokom. Na vidnem mestu v vozilu mora biti iz označitve vozila z dovolilnico, razen, če je izdana v elektronski obliki, ali dovoljenjem oziroma iz označitve časa prihoda nedvoumno viden čas vstopa vozila v območje za pešce in označen čas prihoda na mesto zadrževanja vozila.
(4) Na parkirnih mestih v območju za pešce ni dovoljeno parkiranje upravičenca do druge ali tretje dovolilnice za parkiranje na območju cone 2 iz prvega odstavka 11. člena.
(5) Ponovna označitev časa prihoda pred oziroma po poteku časa dovoljenega za parkiranje z namenom, da se podaljša čas parkiranja, ni dovoljena.
(6) Označitev časa prihoda z mehansko napravo, ki prireja čas prihoda, ni dovoljena.
(7) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim ali tretjim odstavkom tega člena.
(8) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim ali četrtim odstavkom tega člena.
(9) Z globo 200 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s petim ali šestim odstavkom tega člena.«
V 46. členu Odloka se za besedno zvezo »občinski redar« doda besedilo »izvajalcu rednega vzdrževanja cest«.
V drugem odstavku 54. člena Odloka se pred končnim ločilom prve povedi vstavi besedilo »na transakcijski račun, naveden na obvestilu«.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
Postopki za izdajo dovolilnic ali dovoljenj, začeti pred uveljavitvijo sprememb in dopolnitev tega odloka, se dokončajo v skladu z določbami Odloka o ureditvi in pravilih cestnega prometa v Mestni občini Kranj (Uradni list RS, št. 73/19 in 20/22).
Parkirne dovolilnice za stanovalce s stalnim ali začasnim prebivališčem v coni 1, 2 ali 3 se v elektronski obliki začnejo izdajati z dnem uporabe tega odloka. Parkirne dovolilnice za stanovalce, izdane v tiskani obliki veljajo, imetniki pa so jih dolžni nameščati na vozilo v skladu z določbami tega odloka do izteka njihove veljavnosti.
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 1. julija 2024.
Št. 007-6/2019-22-402101
Kranj, dne 22. maja 2024