Na podlagi 24. in 25. člena Zakona o štipendiranju (Uradni list RS, št. 53/13, 99/13 – ZUPJS-C, 8/16, 61/17 – ZUPŠ, 31/18, 54/22 – ZUPŠ-1 in 122/23) minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izdaja
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju Zoisovih štipendij
V Pravilniku o dodeljevanju Zoisovih štipendij (Uradni list RS, št. 35/14, 43/16, 32/17 in 44/18) se 5. člen spremeni tako, da se glasi:
(izjemni dosežek na državnih tekmovanjih)
(1) Selekcijska in interesna tekmovanja so tekmovanja na državni stopnji, ki jih na podlagi javnega razpisa ali neposredno sofinancira ministrstvo, pristojno za vzgojo in izobraževanje.
(2) Državna tekmovanja iz znanja ali raziskovanja, sofinancirana iz javnih sredstev, so tekmovanja na državni stopnji, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– organizator ima javno objavljen akt o organizaciji ali izvedbi tekmovanja;
– zlata in srebrna priznanja prejme največ 60 % tekmovalcev ali tekmovalnih skupin;
– so organizirana v dveh ali več stopnjah, in sicer na ravni izobraževalne ustanove, občinsko ali regionalno;
– uvrstitev tekmovalcev na državno tekmovanje je možna le na podlagi rezultata na predhodni stopnji tekmovanja;
– so zagotovljena na narodnostno mešanih območjih v skladu z zakonom, ki ureja posebne pravice italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja;
– zagotavljajo oblikovno-tehnične prilagoditve za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami;
– so sofinancirana iz javnih sredstev in
– tekmovanja se pod enakimi pogoji lahko udeležijo udeleženci posamezne ravni ali stopnje izobraževanja ustreznih smeri vseh izobraževalnih ustanov v Republiki Sloveniji.
(3) Šteje se, da je pogoj iz sedme alineje prejšnjega odstavka izpolnjen, če je bil organizator tekmovanja kadarkoli v preteklih treh letih od datuma tekmovanja, na katerem je bil dosežen izjemni dosežek, upravičen do sofinanciranja za izvedbo tega tekmovanja na podlagi javnega razpisa neposrednega ali posrednega proračunskega uporabnika oziroma mu je bilo financiranje zagotovljeno neposredno s strani ministrstva, pristojnega za vzgojo in izobraževanje. Sredstva za sofinanciranje tekmovanja se morajo podeliti za izvedbo ter organizacijo konkretnega tekmovanja, kar mora biti tudi razvidno iz dokumentacije.
(4) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena kot interesno državno tekmovanje štejeta tudi Tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije (TEMSIG) in Tekmovanje mladih baletnih plesalcev Republike Slovenije (BALTEK). Vlagatelj lahko uveljavlja dosežek tistega TEMSIG tekmovanja, na katerem se je zadnjič izvedlo tekmovanje v disciplini, ki jo uveljavlja kot izjemni dosežek.
(5) Kot najvišja mesta na državni stopnji selekcijskega tekmovanja se šteje 1. do vključno 3. mesto. Najvišja mesta na selekcijskem tekmovanju se točkujejo s 15 točkami.
(6) Na državni stopnji selekcijskega tekmovanja se zlato priznanje (ali prva nagrada) točkuje z 10 točkami, srebrno priznanje (ali druga nagrada), pa s 5 točkami.
(7) Kot najvišja mesta na državni stopnji interesnega tekmovanja in na državnem tekmovanju iz drugega odstavka tega člena se šteje 1. do vključno 3. mesto. Najvišja mesta se točkujejo z 10 točkami.
(8) Na državni stopnji interesnega tekmovanja in na državnem tekmovanju iz drugega odstavka tega člena se zlato priznanje (ali prva nagrada) točkuje s 5 točkami, srebrno priznanje (ali druga nagrada), pa z 2 točkama.«
V 6. členu se v drugem odstavku v četrti alineji številka »5« nadomesti s številko »15«.
V 7. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(2) Tekmovanja na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja morajo izpolnjevati pogoje iz 5. oziroma 6. člena tega pravilnika. Pri točkovanju dosežkov se uporabljajo sedmi in osmi odstavek 5. člena oziroma 6. člen tega pravilnika.«.
V 9. členu se za drugim odstavkom doda nov, tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Pri točkovanju za nagrajeno znanstvenoraziskovalno, razvojno ali umetniško delo na državni ravni se uporabljata sedmi in osmi odstavek 5. člena tega pravilnika.«.
V 10. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Objava znanstvenoraziskovalne naloge ali znanstvenega prispevka mora biti v vzajemni bazi COBISS označena kot znanstvena ali strokovna v skladu s specifikacijo, objavljeno v dokumentu Tipologija dokumentov/del za vodenje bibliografij, ki je javno objavljena na spletni strani http://home.izum.si/COBISS/bibliografije/Tipologija_slv.pdf.«.
V 14. členu se v tretjem odstavku v petem stavku besedilo »za zadnji letnik, v katerega je bil vlagatelj vpisan« nadomesti z besedilom »v zadnjih dveh študijskih letih«.
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne za šolsko oziroma študijsko leto 2024/2025, razen druge, pete in šeste alineje drugega odstavka spremenjenega 5. člena ter spremenjene četrte alineje drugega odstavka 6. člena pravilnika, ki se začnejo uporabljati za šolsko oziroma študijsko leto 2026/2027.
Št. 0072-9/2024
Ljubljana, dne 14. junija 2024
EVA 2024-2611-0029
za delo, družino, socialne zadeve