Uradni list

Številka 89
Uradni list RS, št. 89/2024 z dne 18. 10. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 89/2024 z dne 18. 10. 2024

Kazalo

2695. Pravilnik o dodeljevanju finančnih sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja gospodarstva v Občini Črnomelj, stran 8577.

  
Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), v skladu z določili Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) ter 16. člena Statuta Občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 83/11, 24/14, 66/16 in 112/22) je Občinski svet Občine Črnomelj na 15. redni seji dne 26. 9. 2024 sprejel
P R A V I L N I K 
o dodeljevanju finančnih sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja gospodarstva v Občini Črnomelj 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina pravilnika) 
(1) S tem pravilnikom se določajo ukrepi, pogoji in postopki za dodeljevanje sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja gospodarstva v Občini Črnomelj.
(2) Občina Črnomelj s tem pravilnikom usmerja finančna sredstva za posamezne ukrepe z namenom uresničevanja ciljev pospeševanja razvoja gospodarstva v Občini Črnomelj, ki so spodbujanje:
– naložb v dejavnosti podjetništva in obrti, ki ustvarjajo nove proizvodne in storitvene kapacitete ter povečujejo konkurenčnost gospodarstva;
– uvajanja novih in posodobljenih tehnologij (produktivnejših, racionalnih, energetsko varčnih, ekološko varnejših);
– večanja kakovosti proizvodov in storitev;
– ohranjanja in razvijanja gospodarstva;
– k pridobivanju nepovratnih sredstev;
– rasti malih podjetij ter samostojnih podjetnikov;
– zmanjševanja brezposelnosti in odpiranja novih delovnih mest.
(3) Finančna sredstva, ki jih prištevamo med državne pomoči, je možno podeliti v primeru, kadar ta predstavlja potrebno vzpodbudo za izvedbo zastavljenega namena oziroma je zanj nujno potrebna. Sredstva se lahko dodelijo le, če imajo stimulativni učinek in niso namenjena samo zniževanju stroškov podjetja ter takrat, ko pozitivni učinki prevladujejo nad negativnimi.
(4) Finančna sredstva in pomoč ter upravičeni stroški za dodelitev pomoči so namenjena za naslednje ukrepe:
a) naložbe v nove tehnologije v obliki subvencioniranja obrestne mere za najete namenske kredite,
b) sofinanciranje najemnin poslovnih prostorov na območju občine Črnomelj, ki so zunaj območij poslovnih con,
c) sofinanciranje najemnin poslovnih prostorov v poslovnih conah na območju občine Črnomelj,
d) sofinanciranje stroškov investicijske in razpisne dokumentacije,
e) spodbujanje socialnega podjetništva,
f) sofinanciranje stroškov samozaposlovanja,
g) brezplačna uporaba nepremičnega premoženja v lasti Občine Črnomelj,
h) prodaja nepremičnega premoženja v lasti Občine Črnomelj pod ocenjeno vrednostjo,
i) oddaja nepremičnega premoženja v lasti Občine Črnomelj pod ocenjeno vrednostjo in
j) odmera komunalnega prispevka za zemljišča, ki niso zajeta v 18. členu tega pravilnika.
2. člen 
(pomen izrazov) 
(1) Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
1. »Podjetje« je vsaka pravna ali fizična oseba, ki se ukvarja z gospodarsko dejavnostjo, ne glede na njeno pravno obliko, in je registrirana po veljavnem zakonu, ki ureja gospodarske družbe.
2. »Pomoč« pomeni vsak ukrep, ki izpolnjuje merila iz 107 Pogodbe o delovanju Evropske unije.
3. »Upravičeni stroški« so stroški, za katere se lahko dodeljuje pomoči.
4. »Enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:
a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,
b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja,
c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,
d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.
(2) Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk od (a) do (d) 4. točke prvega odstavka tega člena preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.
3. člen 
(skladnost z veljavno zakonodajo) 
(1) Finančna sredstva na podlagi tega pravilnika se dodeljujejo kot pomoči po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 s 13. decembra 2023 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (UL L, 2023/2832, 15. 12. 2023) ter Zakonom o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04).
(2) Dodeljena sredstva po tem pravilniku pomenijo pomoč de minimis.
4. člen 
(način, višina in viri financiranja) 
Sredstva za razvoj gospodarstva se ob upoštevanju državnih, regionalnih in občinskih razvojnih načrtov ter prioritet zagotavljajo iz občinskega proračuna v višini, ki je določena z Odlokom o proračunu Občine Črnomelj za posamezno proračunsko leto, in iz drugih virov.
5. člen 
(upravičenci) 
(1) Upravičenci do pomoči po tem pravilniku so:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro, majhna, srednja in velika podjetja,
– socialna podjetja, registrirana v skladu z veljavnim zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo),
– nepridobitne pravne osebe, kot so opredeljene v zakonu, ki ureja socialno podjetništvo, ki nameravajo poslovati kot socialno podjetje in bodo začele s postopkom registracije skladno z zakonom, ki ureja socialno podjetništvo, v obsegu, ki je potreben za opravljanje dejavnosti, za katere so bila ustanovljena,
– drugi subjekti, registrirani po drugih predpisih, s sedežem v občini Črnomelj, če je to v posameznem ukrepu posebej navedeno glede na določila posameznega ukrepa.
(2) Za ugotavljanje velikosti podjetja se uporablja opredelitev velikosti podjetij, navedena v veljavnem Zakonu o gospodarskih družbah.
(3) Navedeni upravičenci iz prvega odstavka tega člena morajo imeti sedež, dejavnost in kraj investicije na območju občine Črnomelj. Do sredstev je opravičeno tudi podjetje, ki ima sedež dejavnosti izven občine Črnomelj, če ima poslovno enoto v občini Črnomelj, v kateri zaposluje najmanj 2/3 oseb za nedoločen čas s stalnim bivališčem v občini Črnomelj in investira na območju občine Črnomelj. Če ima podjetje sedež dejavnosti izven občine Črnomelj, lahko poda vlogo samo za ukrepe, ki se nanašajo na poslovne enote v občini Črnomelj.
(4) Pomoč se prednostno dodeli prosilcem, ki vlagajo v proizvodne in storitvene dejavnosti, ki so energetsko varčne in ne onesnažujejo okolja.
6. člen 
(omejitve) 
(1) Do pomoči po tem pravilniku so upravičena podjetja iz vseh sektorjev, razen:
– podjetja, dejavna v primarni proizvodnji ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture,
– podjetja, dejavna v predelavi in trženju ribiških proizvodov in proizvodov akvakulture, kadar je znesek pomoči določen ali na podlagi cene ali količine proizvodov, nabavljenih ali danih na trg,
– podjetja, dejavna v primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov,
– podjetja, dejavna v predelavi in trženju kmetijskih proizvodov, v enem od naslednjih primerov:
a) kadar je znesek pomoči določen na podlagi cene oziroma količine takih proizvodov, ki so nabavljeni od primarnih proizvajalcev ali jih je na trg dalo zadevno podjetje;
b) kadar je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.
(2) Pomoč ne bo namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.
(3) Pomoč ne bo pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi.
(4) Skupni znesek pomoči, dodeljen istemu upravičencu oziroma enotnemu podjetju na podlagi pravila de minimis v skladu z drugim odstavkom 3. člena Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831, ne sme preseči 300.000 EUR v obdobju zadnjih treh let, ne glede na obliko in namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali Unije.
(5) V primeru pripojitev in združitev fizičnih ali pravnih oseb se pomoč de minimis, ki je bila dodeljena kateremu koli od fizičnih ali pravnih oseb, udeleženih v združitvi, upošteva pri ugotavljanju, ali nova pomoč de minimis za novo ali prevzemno podjetje presega zgornjo mejo iz drugega odstavka 3. člena Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831.
(6) V primeru, da se subjekt, ki opravlja gospodarsko dejavnost, razdeli na dva ali več ločenih subjektov, se pomoč de minimis, ki je bila dodeljena pred razdelitvijo, pripiše subjektu, ki jo je koristil, to je praviloma subjekt, ki prevzame dejavnosti, za katere se je pomoč de minimis uporabila. Če to ni mogoče, se bo že dodeljena pomoč de minimis pripisala novim subjektom sorazmerno na podlagi knjigovodske vrednosti lastniškega kapitala novih subjektov na dejanski datum razdelitve.
(7) Do pomoči de minimis niso upravičena podjetja, če se ugotovi:
– da prejemnik pomoči projekta ne izvede,
– da prejemnik pomoči nima poravnanih vseh obveznosti po sklepu Komisije o razglasitvi pomoči za nezakonito in nezdružljivo z notranjim trgom,
– da prejemnik pomoči ob sklenitvi pogodbe ni dal pravih podatkov oziroma je podal zavajajočo izjavo, ter drugih kršitev in nepravilnosti,
– da podjetje nima poravnanih zapadlih obveznosti do Občine Črnomelj ali do države iz naslova davkov in prispevkov,
– da je podjetje v skladu z določbami zakonodaje v postopku prenehanja, v stečajnem postopku, postopku prisilne poravnave ali likvidacije in je zoper prijavitelja tak postopek začet oziroma je prijavitelj kaznovan oziroma je zoper njega začet kazenski postopek,
– da je podjetje na dan oddaje vloge opredeljeno kot podjetje v težavah v skladu z zakonodajo o reševanju in prestrukturiranju družb v težavah in pridobivajo državno pomoč po posebnem programu za reševanje in prestrukturiranje. Podjetje je v težavah, če tekoča izguba in izguba iz prejšnjih let preseže dosega polovico osnovnega kapitala, ki je izkazan v bilanci predhodnega leta ali če podjetje dobiva državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje.
– da je podjetje na dan oddaje vloge v stanju kapitalske neustreznosti po zakonu o finančnem poslovanju, oziroma je začet tak postopek zoper prijavitelja,
– da je podjetje za isti namen že prejelo finančna sredstva bodisi iz lokalnih, regionalnih, državnih ali mednarodnih virov.
(8) Neizpolnjevanje katerega koli od navedenih pogojev iz prejšnjega odstavka je razlog za zavrnitev vloge. Če se ugotovi, da prijavitelj ni izpolnjeval vseh navedenih pogojev, se vloga kot neutemeljena zavrne oziroma je takšno podjetje dolžno vrniti vsa že prejeta sredstva z zakonitimi zamudnimi obrestmi od dneva prejema sredstev do dneva vročitve sklepa o njihovem vračilu.
7. člen 
(obveznosti dajalca pomoči) 
(1) Dajalec pomoči mora od prejemnika pomoči pred dodelitvijo sredstev pridobiti:
– pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi tega pravilnika ali drugih uredb de minimis v obdobju treh let,
– pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške,
– zagotovilo, da z dodeljenim zneskom pomoči de minimis ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnost pomoči po drugih predpisih.
(2) Dajalec pomoči mora pisno obvestiti prejemnika:
– da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2023/2831 z dne 13. decembra 2023 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 2023/2831, 15. 12. 2023) in
– o znesku de minimis pomoči.
(3) Dajalec pomoči mora hraniti evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.
8. člen 
(kumulacija pomoči) 
Glede kumulacije pomoči se upošteva naslednja pravila:
– pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.
– pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 in (EU) št. 717/2014 do zgornje meje, določene v Uredbi Komisije (EU) št. 2023/2831.
– pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (300.000 EUR).
II. DODELITEV FINANČNIH SREDSTEV 
9. člen 
(oblika in način razdelitve sredstev) 
(1) Finančna sredstva po tem pravilniku se dodeljujejo glede na vrsto instrumentov pomoči kot nepovratna sredstva v obliki dotacij ali v obliki subvencije obrestne mere.
(2) Navedena sredstva se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa, javnega poziva ali vloge upravičenca, v skladu s tem pravilnikom, posameznimi pravilniki in odloki, ki urejajo posamezen ukrep ter zakonodajo, ki ureja izvrševanje proračuna.
(3) Javne razpise, pozive in obvestila o dodeljevanju finančnih sredstev Občina objavi na svojih uradnih spletnih straneh in na drug krajevno običajen način, skladno s pogoji in po postopkih, določenimi v veljavnih predpisih. Javni razpis, poziv oziroma obvestilo se lahko objavi za vse ali za posamezne vrste ukrepov, navedene v tem pravilniku.
(4) Za dodelitev finančnih sredstev, ki jih ne ureja poseben pravilnik, župan Občine Črnomelj s sklepom imenuje najmanj tričlansko komisijo za vodenje postopka dodelitve finančnih sredstev. Komisija na podlagi tega pravilnika, drugih posebnih pravilnikov za posamezen ukrep ter smiselne uporabe predpisov o izvrševanju proračuna Republike Slovenije, pripravi javni razpis oziroma poziv ter na tej podlagi vodi postopek dodelitve finančnih sredstev: odpira vloge, preveri popolnost vlog, obravnava pravočasno prispele in popolne vloge ter predlog razdelitve sredstev prejemnikom. Na podlagi predloga komisije, direktor sprejme odločitev o dodelitvi sredstev ter izda sklepe o izboru prejemnikov sredstev. Zoper sklep se lahko v roku 8 dni po prejemu vloži pritožbo, o kateri odloča župan. Na podlagi sklepa o dodelitvi sredstev upravičenec z Občino sklene pogodbo, s katero se podrobneje uredijo način in pogoji koriščenja dodeljenih sredstev. Administrativno tehnične naloge za potrebe razpisa/postopka ter pozive za dopolnitev vlog pripravi strokovna služba uprave Občine Črnomelj.
(5) Ne glede na določila prejšnjega odstavka se finančna sredstva za ukrep J (odmera komunalnega prispevka za zemljišča, ki niso zajeta v 18. členu tega pravilnika), dodeli v postopku odmere komunalnega prispevka.
10. člen 
(splošna določila za dodelitev sredstev) 
Splošna določila, na osnovi katerih se dodeljujejo sredstva za ukrepe iz tega pravilnika
a) pomoč se lahko dodeli samo upravičencem, ki so opredeljeni v okviru posameznega ukrepa;
b) pomoč se dodeli na podlagi vloge/prijave vlagatelja bodisi na javni razpis ali javni poziv. Podrobna vsebina prijave in zahtevane priloge se določijo v javnem razpisu/pozivu in razpisni dokumentaciji;
c) obdobje upravičenosti stroškov se določi v javnem razpisu/pozivu;
d) upravičeni prejemnik mora voditi predpisano dokumentacijo, ki je določena z javnim razpisom/pozivom in pogodbo o dodelitvi sredstev in jo mora hraniti še najmanj 10 let po zadnjem izplačilu sredstev;
e) DDV, drugi davki, dajatve in takse niso upravičen strošek;
f) ukrep subvencioniranje obrestne mere sodi v instrument – subvencioniranje obrestne mere, ostali ukrepi pa v instrument – dotacije;
g) upravičeni prejemnik pred dodelitvijo pomoči podpiše izjavo o že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku je v obdobju zadnjih treh proračunskih let še kandidiral za de minimis pomoč, ter izjavo o že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške;
h) vlagatelj mora ob prijavi na razpis predložiti izjavo, da za isti namen ni pridobil oziroma ni v postopku pridobivanja dodatnih sredstev iz kateregakoli drugega javnega vira;
i) vlagatelj, ki je za isti namen, kot ga navaja v vlogi za pridobitev sredstev, že prejel javna sredstva Republike Slovenije ali EU, do sredstev ni upravičen.
III. UKREPI ZA POSPEŠEVANJE RAZVOJA GOSPODARSTVA, KI SE RAZPIŠEJO Z JAVNIM RAZPISOM 
11. člen 
(ukrep A: naložbe v nove tehnologije v obliki subvencioniranja obrestne mere za najete namenske kredite) 
(1) Namen ukrepa:
Spodbujanje podjetij v vlaganje v naložbe v nove tehnologije, ki se izvede v obliki subvencioniranja obrestnih mer. Sofinanciranje v takšni obliki je namenjeno za namenske dolgoročne kredite ter finančne najeme – leasing (krediti za obratna sredstva niso predmet financiranja), najete za osnovna sredstva (razen osebnih avtomobilov in luksuzne opreme poslovnih objektov) za dobo najmanj treh let.
(2) Predmet ukrepa:
– subvencioniranje obrestne mere za najeta posojila (investicijski krediti in finančni najemi).
(3) Upravičenci:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro in majhne gospodarske družbe ter
– socialna podjetja, registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo).
(4) Upravičeni stroški:
– stroški materialnih investicij, kot so stroški nakupa zemljišč za poslovne prostore, stroški nakupa, graditve, prenove oziroma adaptacije poslovnih prostorov, stroški nakupa opreme za opravljanje dejavnosti in stroški nakupa opreme, ki je povezana z uvajanjem sodobnih tehnologij v enote malega gospodarstva;
– stroški nematerialnih investicij z namenom odpiranja novih delovnih mest.
(5) Intenzivnost pomoči:
Obrestna mera se lahko subvencionira v višini do 50 % izhodiščne obrestne mere za posamezen kredit oziroma najem.
(6) Pogoji za pridobitev sredstev:
Investicija, ki je predmet subvencije, se mora ohraniti v občini Črnomelj vsaj 3 (tri) leta po končani investiciji oziroma se lahko nadomesti z novo sodobnejšo opremo za enako dejavnost.
(7) Merila:
Merila za določanje prednosti morajo biti sestavni del razpisne dokumentacije, v kateri se opredelijo tudi prednostni kriteriji za dodelitev sredstev.
12. člen 
(ukrep B: sofinanciranje najemnin poslovnih prostorov na območju občine Črnomelj, ki so zunaj območij poslovnih con) 
(1) Namen ukrepa:
Spodbujanje lokalnega gospodarskega razvoja in ustvarjanje novih delovnih mest ter zapolnitev praznih poslovnih prostorov.
(2) Predmet ukrepa:
– sofinanciranje najemnin poslovnih prostorov, ki so v zasebni lasti in v lasti občine Črnomelj.
(3) Upravičenci:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro in majhne gospodarske družbe,
– socialna podjetja, registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo) ter
– druge osebe zasebnega prava.
(4) Upravičeni stroški:
– del stroškov najemnine.
(5) Intenzivnost pomoči:
Maksimalna možna višina pomoči je lahko do 50 % vrednosti osnove za dodelitev pomoči, ki izhaja iz višine ekonomske cene izračunane na velikost uporabnih površin poslovnega prostora.
Višina osnove za dodelitev pomoči se lahko izračuna bodisi z vsakoletno določitvijo cene poslovnega prostora na m2, ali na podlagi izračunane višine najemnine za vsak poslovni prostor posebej po veljavnem Sklepu o določanju izhodiščne višine najemnine za poslovne prostore, garaže in skladišča v lasti Občine Črnomelj.
(6) Pogoji za pridobitev sredstev:
– pomoč se dodeli za najem poslovnih prostorov na območju občine Črnomelj, in sicer za tiste dejavnosti, kot so za posamezno območje opredeljene kot dovoljene v prostorskih aktih občine Črnomelj,
– pomoč se ne dodeli za najem poslovnih prostorov na območju poslovnih con v občini Črnomelj,
– pomoč se ne dodeli za najem poslovnih prostorov v Podjetniškem inkubatorju Bele krajine,
– upravičenec, ki je pridobil pomoč po tem ukrepu, mora opravljati dejavnost ter ohraniti število in strukturo zaposlenih, predvidenih v prijavi na javni razpis, vsaj še dve leti po zadnji pridobitvi subvencije. V primeru kršenja tega določila, je upravičenec dolžan vrniti dodeljeno pomoč, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi od dneva pridobitve do dneva plačila,
– najemnik in najemodajalec ter njihovi zakoniti zastopniki ne smejo biti v nobenem primeru lastniško in sorodstveno povezani (če je upravičenec z lastnikom nepremičnine v krvnem sorodstvu v ravni vrsti ali v stranski vrsti do vštetega drugega kolena ali če je z njo v zakonski zvezi, ali v svaštvu do vštetega drugega kolena, četudi je zakonska zveza prenehala, ali če z njo živi ali je živel v izvenzakonski skupnosti).
(7) Merila:
Merila za določanje prednosti morajo biti sestavni del razpisne dokumentacije, v kateri se opredelijo tudi prednostni kriteriji za dodelitev sredstev.
13. člen 
(ukrep C: sofinanciranje najemnin poslovnih prostorov v poslovnih conah na območju občine Črnomelj) 
(1) Namen ukrepa:
Povečati gospodarsko moč in s tem zaposlitvene možnosti v poslovnih conah na območju občine, s ciljem spodbujanja zasedenosti poslovnih con. Namen ukrepa je spodbujanje selitev posameznih podjetij iz stanovanjskih območij, ki nakazujejo razvoj in potrebe po večjih poslovnih prostorih.
(2) Predmet ukrepa:
– sofinanciranje najemnin poslovnih prostorov v poslovnih conah na območju občine Črnomelj.
(3) Upravičenci:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro in majhne gospodarske družbe ter
– socialna podjetja, registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo).
(4) Upravičeni stroški:
– stroški dela najemnine.
(5) Intenzivnost pomoči:
Maksimalna možna višina pomoči je lahko do 50 % vrednosti osnove za dodelitev pomoči, ki izhaja iz višine ekonomske cene izračunane na velikost uporabnih površin poslovnega prostora.
Višina osnove za dodelitev pomoči se lahko izračuna bodisi z vsakoletno določitvijo cene poslovnega prostora na m2, ali na podlagi izračunane višine najemnine za vsak poslovni prostor posebej po veljavnem Odloku o oddajanju poslovnih stavb in poslovnih prostorov Občine Črnomelj v najem.
(6) Pogoji za pridobitev sredstev:
– Pomoč se dodeli za najem poslovnih prostorov v poslovnih conah na območju občine Črnomelj, in sicer za dejavnosti, kot so v posamezni poslovni coni opredeljene kot dovoljene v prostorskih aktih občine Črnomelj,
– Upravičenec, ki je pridobil pomoč po tem ukrepu, mora opravljati dejavnost ter ohraniti število in strukturo zaposlenih, predvidenih v poslovnem načrtu, vsaj še tri leta po zadnji pridobitvi pomoči. V primeru kršenja tega določila, je upravičenec dolžan vrniti dodeljeno pomoč, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi od dneva pridobitve do dneva plačila,
– najemnik in najemodajalec ter njihovi zakoniti zastopniki ne smejo biti v nobenem primeru lastniško povezani.
(7) Merila:
Merila za določanje prednosti morajo biti sestavni del razpisne dokumentacije, v kateri se opredelijo tudi prednostni kriteriji za dodelitev sredstev.
14. člen 
(ukrep D: sofinanciranje stroškov investicijske in razpisne dokumentacije) 
(1) Namen ukrepa:
Namen ukrepa je spodbuditi podjetja k prijavam na državne in mednarodne javne razpise, zato so sredstva tega ukrepa namenjena sofinanciranju stroškov priprave in izdelave projektne in investicijske dokumentacije lokalnega in regionalnega značaja za prijave na državne ali mednarodne razpise z namenom pridobitve nepovratnih sredstev za razširitev proizvodnje oziroma tehnološke posodobitve.
(2) Predmet ukrepa:
– sofinanciranje dela upravičenih stroškov investicijske in razpisne dokumentacije.
(3) Upravičenci:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro in majhne gospodarske družbe ter
– socialna podjetja, registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo).
(4) Upravičeni stroški:
– Stroški za pripravo projektov, ki so predmet prijave na državne ali mednarodne razpise.
(5) Intenzivnost pomoči:
Pomoč se lahko dodeli v višini do 50 % upravičenih stroškov priprave investicijske in razpisne dokumentacije, vendar ne več kot 2 % od celotne vrednosti investicije.
(6) Pogoji za pridobitev sredstev:
– izdelana investicijska in razpisna dokumentacija, ki je predmet prijave na državni oziroma mednarodni javni razpis.
(7) Merila:
Merila za določanje prednosti morajo biti sestavni del razpisne dokumentacije, v kateri se opredelijo tudi prednostni kriteriji za dodelitev sredstev.
15. člen 
(ukrep E: spodbujanje socialnega podjetništva) 
(1) Namen ukrepa:
Namen ukrepa je spodbujanje ustanavljanja novih socialnih podjetij.
(2) Predmet ukrepa:
– sofinanciranje materialnih investicij (stroškov za adaptacijo oziroma prenovo poslovnih prostorov in nakup opreme za opravljanje osnovne dejavnosti).
(3) Upravičenci:
– socialna podjetja, registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo).
(4) Upravičeni stroški:
– stroški prenove oziroma adaptacije poslovnih prostorov in
– stroški nakupa opreme za opravljanje osnovne dejavnosti podjetja.
(5) Intenzivnost pomoči:
– pomoč se lahko dodeli v višini do 50 % upravičenih stroškov.
(6) Pogoji za pridobitev sredstev:
– socialno podjetje mora imeti pridobljen status socialnega podjetja (vpisano v evidenco socialnih podjetij, ki jo vodi pristojno ministrstvo),
– socialno podjetje mora vsaj 3 leta po opravljeni adaptaciji oziroma nakupu opreme uporabljati (prostore ali opremo) in jo ne sme prodati ali oddati v najem,
– ureditev prostorov oziroma nakup opreme, morajo biti v uporabi na območju občine Črnomelj,
– socialno podjetje mora začeti uporabljati prostore oziroma nabavljeno opremo najkasneje 6 mesecev po adaptaciji oziroma nakupu opreme in prejemu sredstev.
(7) Merila:
Merila za določanje prednosti morajo biti sestavni del razpisne dokumentacije, v kateri se opredelijo tudi prednostni kriteriji za dodelitev sredstev.
16. člen 
(ukrep F: Sofinanciranje stroškov samozaposlovanja) 
(1) Namen ukrepa:
Namen ukrepa je spodbujanje samozaposlovanja ter s tem prispevati k manjši brezposelnosti na območju občine Črnomelj.
(2) Predmet ukrepa:
– sofinanciranje samozaposlovanja na območju občine Črnomelj.
(3) Upravičenci:
– osebe, ki so se samozaposlile v obdobju, določenim z javnim razpisom in izpolnjujejo pogoje iz četrtega odstavka tega člena.
(4) Upravičeni stroški:
– stroški plačanih prispevkov za socialno varstvo.
(5) Intenzivnost pomoči:
– pomoč se lahko dodeli v višini do 50 % upravičenih stroškov.
(6) Pogoji za pridobitev sredstev:
Oseba, ki se samozaposluje, mora izpolnjevati naslednje pogoje:
– dejavnost mora imeti registrirano na podlagi Zakona o gospodarskih družbah,
– gospodarski subjekt mora imeti sedež in dejavnost na območju občine Črnomelj,
– ji registrirana dejavnost predstavlja njen edini in glavni poklic,
– oseba mora biti samozaposlena za polni delovni čas,
– oseba še ni prejela subvencije Občine za samozaposlitev.
Samozaposlitev mora biti realizirana v tekočem koledarskem letu, oziroma v obdobju, določenem v javnem razpisu.
Oseba mora ostati samozaposlena vsaj dve leti po podpisu pogodbe, v nasprotnem primeru mora prejemnik dodeljenih sredstev le-te vrniti, in sicer v sorazmernem delu glede na trajanje samozaposlitve, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
(7) Merila:
Merila za določanje prednosti morajo biti sestavni del razpisne dokumentacije, v kateri se opredelijo tudi prednostni kriteriji za dodelitev sredstev.
IV. DRUGI UKREPI ZA POSPEŠEVANJE RAZVOJA GOSPODARSTVA V OBČINI ČRNOMELJ 
17. člen 
(ukrep G: brezplačna uporaba nepremičnega premoženja v lasti Občine Črnomelj) 
(1) Namen ukrepa:
Ustvarjanje podpornega okolja, omogočanje delovanja ter zmanjševanje stroškov socialnim podjetjem pri zagotavljanju prostorov za svoje delovanje.
(2) Predmet ukrepa:
– brezplačna uporaba nepremičnega premoženja (zemljišče ali poslovni prostor) v lasti Občine Črnomelj.
(3) Upravičenci:
– socialna podjetja registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo),
– nepridobitne pravne osebe, kot so opredeljene v Zakonu, ki ureja socialno podjetništvo, ki nameravajo poslovati kot socialno podjetje in bodo začele s postopkom registracije skladno z zakonom, ki ureja socialno podjetništvo, v obsegu, ki je potreben za opravljanje dejavnosti, za katere so bila ustanovljena,
(4) Oddaja v brezplačno uporabo se izvede skladno z določbami veljavnega Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti in določbami veljavne Uredbe o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti ter Odloka o oddajanju poslovnih stavb in poslovnih prostorov Občine Črnomelj v najem.
18. člen 
(ukrep H: prodaja nepremičnega premoženja v lasti Občine Črnomelj pod ocenjeno vrednostjo) 
(1) Namen:
Namen ukrepa je zagotavljanje podpornega in poslovnega okolja pod ugodnejšimi pogoji in s tem spodbujanje posameznih podjetij, da svoje proizvodne in poslovne dejavnosti načrtujejo na lokacijah poslovnih con. Ukrep je namenjen podjetjem, ki na novo načrtujejo odpiranje dejavnosti ali širijo obseg dejavnosti v občini Črnomelj in podjetjem, ki imajo prostorske omejitve na obstoječih lokacijah svoje dejavnosti z namenom spodbujanja preselitve le-te v primeru načrtovanja razširitve ali spremembe dejavnosti.
(2) Predmet ukrepa:
– znižanje kupnine oziroma prodaja pod ocenjeno vrednostjo za nepremičnine v lasti Občine Črnomelj.
(3) Upravičenci:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro in majhne gospodarske družbe,
– srednje in velike gospodarske družbe,
– socialna podjetja registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo),
– nepridobitne pravne osebe, kot so opredeljene v zakonu, ki ureja socialno podjetništvo, ki nameravajo poslovati kot socialno podjetje in bodo začele s postopkom registracije skladno z zakonom, ki ureja socialno podjetništvo, v obsegu, ki je potreben za opravljanje dejavnosti, za katere so bila ustanovljena.
(4) Upravičeni stroški
– stroški nakupa nepremičnega premoženja v lasti Občine Črnomelj.
(5) Intenzivnost pomoči:
– znižanje kupnine v višini do 50 % ocenjene vrednosti nepremičnega premoženja.
(6) Pogoji za nakup nepremičnega premoženja:
Nepremično premoženje v lasti Občine Črnomelj se lahko proda pod ocenjeno vrednostjo samo v primerih, kadar gre za prodajo nepremičnin v lasti Občine Črnomelj, ki so skladno s prostorskimi akti Občine Črnomelj namenjene razvoju ali dejavnosti industrijsko obrtnih con ter ob izpolnjevanju pogojev določenih v objavi javnega zbiranja ponudb zaradi uresničevanja razvojnega programa samoupravne lokalne skupnosti.
(7) Nepremično premoženje v lasti Občine Črnomelj se lahko proda ali menja pod ocenjeno vrednostjo skladno z določili veljavnega Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti in Uredbe o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti.
19. člen 
(ukrep I: oddaja nepremičnega premoženja v lasti Občine Črnomelj pod ocenjeno vrednostjo) 
(1) Namen:
Namen ukrepa je zagotavljanje podpornega in poslovnega okolja pod ugodnejšimi pogoji in s tem spodbujanje posameznih podjetij, da svoje proizvodne in poslovne dejavnosti načrtujejo na lokacijah poslovnih con. Ukrep je namenjen podjetjem, ki na novo načrtujejo odpiranje dejavnost ali širijo obseg dejavnosti v občini Črnomelj in podjetjem, ki imajo prostorske omejitve na obstoječih lokacijah svoje dejavnosti z namenom spodbujanja preselitve le-te v primeru načrtovanja razširitve ali spremembe dejavnosti.
(2) Predmet ukrepa:
– znižanje najemnine za nepremično premoženje v lasti Občine Črnomelj.
(3) Upravičenci:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro in majhne gospodarske družbe,
– srednje in velike gospodarske družbe,
– socialna podjetja registrirana v skladu z veljavnim zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo),
– nepridobitne pravne osebe, kot so opredeljene v Zakonu, ki ureja socialno podjetništvo, ki nameravajo poslovati kot socialno podjetje in bodo začele s postopkom registracije skladno z zakonom, ki ureja socialno podjetništvo, v obsegu, ki je potreben za opravljanje dejavnosti, za katere so bila ustanovljena.
(4) Upravičeni stroški:
– stroški najema za nepremično premoženje v lasti Občine Črnomelj.
(5) Intenzivnost pomoči:
– znižanje najemnine v višini do 50 % ocenjene vrednosti najema nepremičnega premoženja.
(6) Pogoji za najem nepremičnega premoženja:
Nepremično premoženje občine, ki je namenjeno poslovni dejavnosti domače in umetnostne obrti ter kulturni dejavnosti in ga začasno ne potrebuje noben uporabnik, se lahko odda v najem pod ocenjeno vrednostjo, pri čemer je merilo za izbor najugodnejšega ponudnika ekonomsko najugodnejša ponudba, skladna z razvojnim programom samoupravne lokalne skupnosti.
(7) Nepremično premoženje v lasti Občine Črnomelj se lahko odda pod ocenjeno vrednostjo na podlagi določil veljavnega Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti in Uredbe o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti.
20. člen 
(ukrep J: odmera komunalnega prispevka za zemljišča, ki niso zajeta v 18. členu tega pravilnika) 
(1) Namen:
Večanje gospodarske moči občine in s tem zaposlitvenih možnosti, s ciljem preprečiti demografsko praznjenje podeželja ter vzpostaviti ugodnejše okolje za pritegnitev investitorjev in razvoj podjetništva.
(2) Predmet ukrepa:
– delna oprostitev plačila komunalnega prispevka.
(3) Upravičenci:
– samostojni podjetniki posamezniki,
– mikro in majhne gospodarske družbe,
– srednje in velike gospodarske družbe,
– socialna podjetja registrirana v skladu z veljavnim Zakonom o socialnem podjetništvu, ki so vpisana v evidenco socialnih podjetij (ki jo vodi pristojno ministrstvo),
– nepridobitne pravne osebe, kot so opredeljene v zakonu, ki ureja socialno podjetništvo, ki nameravajo poslovati kot socialno podjetje in bodo začele s postopkom registracije skladno z zakonom, ki ureja socialno podjetništvo, v obsegu, ki je potreben za opravljanje dejavnosti, za katere so bila ustanovljena.
(4) Upravičeni strošek:
– delna oprostitev plačila komunalnega prispevka.
(5) Pogoji, merila za delno oprostitev plačila komunalnega prispevka, višina pomoči ter način izvajanja ukrepa so določeni neposredno z veljavnim Odlokom o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo na območju občine Črnomelj.
(6) Zemljišča, ki jih imajo v lasti upravičenci do znižanja komunalnega prispevka, morajo biti z občinskimi prostorskimi akti opredeljena kot zemljišča za poslovno dejavnost, na območju Občine Črnomelj, ki pa ne smejo biti pridobljena na način opredeljen v 18. členu tega pravilnika.
V. NADZOR NAD NAMENSKO PORABO SREDSTEV 
21. člen 
(namenska poraba sredstev) 
(1) Upravičeni prejemnik, za katerega se ugotovi, da je sredstva porabil nenamensko, oziroma del ni izvršil v skladu z vlogo in podpisano pogodbo, je dolžan vrniti vsa pridobljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi od dneva nakazila sredstev s strani občine do dneva vračila. Natančni pogoji vrnitve sredstev se določijo v pogodbi.
(2) Upravičenec, pri katerem se ugotovijo kršitve iz prvega odstavka tega člena, ne more kandidirati na javnih razpisih, ki jih bo po ugotovitvi dejstev iz prvega odstavka tega člena, objavila Občina Črnomelj v naslednjih treh proračunskih letih.
22. člen 
(nadzor) 
(1) Namensko porabo sredstev, pridobljenih pod pogoji tega pravilnika preverja pristojni občinski organ.
(2) Upravičenec je dolžan občini Črnomelj povrniti nenamensko porabljena sredstva v enkratnem znesku skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva plačila upravičencem do dneva vračila sredstev v primerih, ko se ugotovi:
– da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,
– da je upravičenec za isti namen prejel sredstva iz državnih ali mednarodnih virov oziroma je preskočil dovoljeno vsoto izplačil nepovratnih sredstev,
– da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke na vlogi,
– da je upravičenec odtujil (prodal) investicijsko opremo, sofinancirano iz proračunskih sredstev, pred iztekom 2 let in je ni nadomestil s sodobnejšo opremo za enako dejavnost,
– druge nepravilnosti pri uporabi sredstev.
(3) Upravičenec, ki ustreza kateremukoli kriteriju iz prejšnjega odstavka, izgubi pravico do pridobitve sredstev po tem pravilniku za naslednjih pet let.
VI. PREHODNA IN KONČNE DOLOČBE 
23. člen 
(prehodno obdobje) 
(1) V primeru ukrepa J-(odmera komunalnega prispevka za zemljišča, ki niso zajeta v 18. členu tega pravilnika), se upoštevajo vloge, ki so bile prejete pri tukajšnji občinski upravi v času od 1. 7. 2024.
(2) Upravičenci, ki jim je bil že odmerjen celotni komunalni prispevek od 1. 7. 2024 do uveljavitve tega pravilnika, so upravičeni do povračila sorazmernega dela. Vlogo morajo oddati v roku 30 dni veljavnosti tega pravilnika.
24. člen 
(prenehanje veljavnosti) 
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju finančnih sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja gospodarstva v Občini Črnomelj (Uradni list RS, št. 23/15, 36/19, 61/20 in 58/21).
25. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-10/2024
Črnomelj, dne 26. septembra 2024
Župan 
Občine Črnomelj 
Andrej Kavšek

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti