V skladu z Zakonom o kolektivnih pogodbah (Uradni list RS, št. 43/06, s spremembami in dopolnitvami) in 5. člena Kolektivne pogodbe dejavnosti za storitvene dejavnosti v kopenskem prometu sklepata pogodbeni stranki
kot predstavniki delodajalcev:
– Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje za promet
– Združenje delodajalcev Slovenije, Sekcija za promet in zveze
in
kot predstavniki delojemalcev:
– Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Sindikat delavcev prometa in zvez
– Slovenska zveza sindikatov – Alternativa
naslednji
h Kolektivni pogodbi dejavnosti za storitvene dejavnosti v kopenskem prometu
Za 9. členom Kolektivne pogodbe dejavnosti za storitvene dejavnosti v kopenskem prometu se doda 9.a člen, ki se glasi:
(1) Delodajalci z namenom učinkovitega uresničevanja pravice delavcev do ločenosti poklicnega in zasebnega življenja, priznajo pravico delavcem, da jim v času izrabe počitka in v času upravičenih odsotnosti z dela niso dolžni biti na razpolago. Delodajalec je dolžan delovni čas delavca organizirati tako, da delavcu pravica do odklopa ni kršena.
(2) Koriščenje pravice do odklopa ne predstavlja kršitve delovnih obveznosti. Delavec, ki ne dela, ne sme biti deležen drugačne obravnave ali povračilnih ukrepov s strani delodajalca, ne sme mu prenehati delovno razmerje, zoper njega ne sme biti sprožen kakršenkoli postopek, ne sme biti postavljen v neenakopraven položaj, zgolj zaradi uresničevanja zakonske pravice do odklopa.
(3) Ureditev pravice do odklopa ne posega v pravico delodajalca, da organizira delovni proces v skladu z določili delovnega časa, odmora in počitkov ter odsotnostmi, kot jih določa zakon, kolektivna pogodba ali splošni akt delodajalca.
(4) Delodajalec bo z rednimi internimi izobraževanji ali drugimi oblikami komuniciranja skrbel za dvig kulture odklopa pri zaposlenih, za zavedanje o koristih in pomembnostih digitalnega odklopa v času odsotnosti ter o ločnici med poklicnim in zasebnim življenjem.
(5) Za delavce, ki opravljajo delo na domu se zagotavlja spoštovanje časovne omejitve delovnega časa, odmorov in počitkov ter varnosti in zdravja pri delu kot to določa zakon, kolektivna pogodba, splošni akt delodajalca ali je dogovorjeno s pogodbo o zaposlitvi.
(6) Na ravni posameznega delodajalca se lahko opredeli dodaten nabor ukrepov za uresničevanje te pravice.
Vsa ostala določila Kolektivne pogodbe dejavnosti za storitvene dejavnosti v kopenskem prometu ostanejo nespremenjena.
Ta aneks začne veljati in se uporabljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 14. novembra 2024
Združenje delodajalcev Slovenije Sekcija za promet in zveze mag. Andrej Ribič | Slovenska zveza Sindikatov Alternativa Zdenko Lorber |
Gospodarska zbornica Slovenije Združenje za promet Čedomir Bojanić | Zveza svobodnih sindikatov Slovenije Sindikat delavcev prometa in zvez Saška Kiara Kumer |
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je dne 25. 11. 2024 izdalo potrdilo št. 10101-2/2020-2611-10 o tem, da je Aneks št. 1 h Kolektivni pogodbi dejavnosti za storitvene dejavnosti v kopenskem prometu vpisan v evidenco kolektivnih pogodb na podlagi 25. člena Zakona o kolektivnih pogodbah (Uradni list RS, št. 43/06 in 45/08 – ZArbit) pod zaporedno številko 49/1.