Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), v skladu z določili Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) ter 18. člena Statuta Občine Ajdovščina (Uradni list RS, št. 79/22) je Občinski svet Občine Ajdovščina na 18. redni seji dne 12. 12. 2024 sprejel
o sofinanciranju prireditev v občini Ajdovščina
S tem pravilnikom se določajo pogoji, postopki in merila za sofinanciranje prireditev, ki se sofinancirajo iz proračuna Občine Ajdovščina. Sofinanciranje prireditev se izvede v skladu z določili tega pravilnika ter v okviru zagotovljenih proračunskih sredstev za ta namen.
II. PREDMET SOFINANCIRANJA
Predmet tega pravilnika je sofinanciranje prireditev, ki se izvajajo na območju občine Ajdovščina, pomenijo pomemben prispevek k zadovoljevanju javnih potreb in katerih cilj je promocija občine Ajdovščina in destinacije Vipavska dolina.
V skladu s tem pravilnikom se bodo sofinancirale naslednje prireditve:
– turistične prireditve, ki prispevajo k turističnemu razvoju kraja in imajo vpliv na obisk občine Ajdovščina in Vipavske doline;
– športne prireditve, katerih namen je pospeševanje motivacije za šport, športno aktivnost in imajo promocijski učinek za šport, gospodarstvo in turizem.
Prireditve, ki se financirajo ali sofinancirajo iz drugih javnih razpisov Občine Ajdovščina, ne morejo biti sofinancirane po tem pravilniku.
III. UPRAVIČENCI DO SREDSTEV
Upravičenci do sredstev za sofinanciranje prireditev (v nadaljevanju sredstev) po tem pravilniku so:
– Društva, registrirana v skladu z Zakonom o društvih, zavodi, registrirani v skladu z Zakonom o zavodih ter Mladinski svet Ajdovščina, ki organizirajo prireditve na območju občine Ajdovščina.
– Mikro, majhna, srednja, majhna enotna, srednja enotna podjetja ter samostojni podjetniki posamezniki, ki izpolnjujejo pogoje v skladu z zakonodajo o gospodarskih družbah in drugih veljavnih predpisih s tega področja (v nadaljevanju podjetja), ki organizirajo prireditve na območju občine Ajdovščina.
Izjemoma so upravičenci za sofinanciranje športnih prireditev tudi društva, registrirana v skladu z Zakonom o društvih, zavodi, registrirani v skladu z Zakonom o zavodih, ustanove, registrirane v skladu z Zakonom o ustanovah, ter mladinski sveti, registrirani v skladu z Zakonom o mladinskih svetih, s sedežem v občini Ajdovščina, ki organizirajo športne prireditve izven občine Ajdovščina, če iz objektivnih razlogov teh športnih prireditev ni mogoče izvesti na območju občine Ajdovščina.
Izraz »enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:
a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,
b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja,
c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,
d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.
Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk a) do d), preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.
Do sredstev niso upravičena podjetja, ki:
a) so iz sektorjev:
– ribištva in akvakulture,
– primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,
– predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi v naslednjih primerih:
– če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,
– če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce,
b) nimajo poravnanih zapadlih obveznosti do Občine Ajdovščina ali do države,
c) so v skladu z določbami zakonodaje v postopku prenehanja, v stečajnem postopku, postopku prisilne poravnave ali postopku likvidacije,
d) so v težavah v skladu z zakonodajo o reševanju in prestrukturiranju družb v težavah,
e) so lastniško, upravljavsko ali kakorkoli drugače povezana s podjetji, ki so v skladu z določbami zakonodaje v postopku prenehanja, v stečajnem postopku, postopku prisilne poravnave ali postopku likvidacije.
Do sredstev niso upravičeni tudi tisti predlagatelji, ki so posredni in neposredni proračunski uporabniki.
Upravičenci do sredstev za sofinanciranje prireditev po tem pravilniku morajo imeti zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske možnosti za uresničitev prijavljene prireditve ali projekta ter imeti zaprto finančno konstrukcijo za izvedbo prireditve.
Sredstva se dodeljujejo na podlagi pravila de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2023/2831 z dne 13. decembra 2023 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 2023/2831, 15. 12. 2023).
Skupni znesek pomoči de minimis, dodeljen istemu enotnemu podjetju, ne sme presegati 300.000,00 EUR v kateremkoli triletnem obdobju.
Pomoč ne sme biti namenjena izvozu oziroma z izvozom povezani dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo. Pomoč ne sme biti pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi.
Upravičenci lahko pridobijo sredstva na podlagi tega pravilnika le pod pogojem, da za iste upravičene stroške in isti namen niso prejeli sredstev iz drugih lokalnih, regionalnih, državnih ali mednarodnih javnih virov.
Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 2023/2831, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2023/2832(21).
Dajalec pomoči mora od prejemnika pomoči pred dodelitvijo sredstev pridobiti:
– pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi tega pravilnika ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu,
– pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške,
– zagotovilo, da z dodeljenim zneskom pomoči de minimis ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih.
Dajalec pomoči mora pisno obvestiti prejemnika:
– da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2023/2831 z dne 13. decembra 2023 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 2023/2831, 15. 12. 2023) in
– o znesku de minimis pomoči.
Dajalec pomoči mora hraniti evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.
V. POSTOPKI IZVEDBE JAVNEGA RAZPISA
Za dodelitev sredstev za sofinanciranje prireditev v občini Ajdovščina, župan Občine Ajdovščina s sklepom imenuje petčlansko komisijo za vodenje postopka dodelitve sredstev. Komisija na podlagi tega pravilnika pripravi javni razpis ter na tej podlagi vodi postopek dodelitve sredstev: odpira vloge, preveri popolnost vlog, obravnava pravočasno prispele in popolne vloge, pripravi zapisnike in predlog prejemnikov sredstev, na podlagi katerega direktor/direktorica občinske uprave sprejme odločitev o dodelitvi sredstev ter izda sklepe o izboru prejemnikov sredstev. Zoper sklep se lahko v roku 8 dni po prejemu, vloži pritožbo, o kateri odloči župan. Administrativno tehnične naloge za potrebe razpisa/postopka ter pozive za dopolnitev vlog pripravi strokovna služba uprave Občine Ajdovščina. Občina Ajdovščina s prejemniki sredstev praviloma sklene pogodbo, v kateri se opredelijo medsebojne obveznosti.
Javni razpis mora vsebovati najmanj:
– navedbo naročnika (naziv, sedež);
– predmet javnega razpisa;
– upravičenci do sredstev za sofinanciranje;
– pogoje, ki jih morajo prijavitelji izpolnjevati;
– višino razpisanih sredstev;
– merila za vrednotenje;
– določitev obdobja, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva;
– rok, do katerega morajo biti predložene vloge ter rok, v katerem bodo predlagatelji obveščeni o izidu razpisa.
Finančna sredstva se upravičencem dodelijo na podlagi javnega razpisa, ki se objavi na spletni strani Občine Ajdovščina.
VI. MERILA ZA VREDNOTENJE
Prejete vloge na javni razpis za sofinanciranje prireditev v občini Ajdovščina komisija oceni na podlagi naslednjih meril:
– kakovost in obsežnost programa prireditve (prireditve s pestrim, kakovostnim in inovativnim programom, prejmejo več točk),
– prispevek prireditve k prepoznavnosti in ugledu občine Ajdovščina (prireditve z večjim prispevkom k prepoznavnosti in ugledu občine Ajdovščina prejmejo več točk),
– izvedljivost prireditve (prireditve z zahtevnejšo izvedljivostjo prejmejo več točk).
Merila in način njihove uporabe se podrobneje opredeli v javnem razpisu.
VII. UPRAVIČENI STROŠKI IN INTENZIVNOST SOFINANCIRANJA
Upravičeni stroški, ki jih bo Občina Ajdovščina sofinancirala z intenzivnostjo do 100 % so:
stroški izvedbe programa prireditve, stroški oglaševanja, stroški organizacije in koordinacije prireditve, stroški pridobitve potrebnih dovoljenj vključno s stroški izdelave elaboratov, stroški priprave prireditvenega prostora vključno z vso potrebno infrastrukturo, stroški varovanja prireditev, stroški čiščenja prireditvenega prostora stroški najema sodnikov, merilcev, delegatov.
VIII. NADZOR NAD PORABO SREDSTEV
Namensko porabo sredstev za sofinanciranje prireditev, pridobljenih pod pogoji tega pravilnika, spremljajo in preverjajo Oddelek za gospodarstvo, Oddelek za finance, notranji revizor oziroma s strani župana pooblaščene osebe.
V primerih, ko se ugotovi, da sredstva niso bila delno ali v celoti porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena, ali so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov ali je upravičenec prekršil druga določila pogodbe, oziroma so bile ugotovljene druge nepravilnosti, je upravičenec dolžan vrniti pridobljena sredstva v enkratnem znesku skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva nakazila prejemniku.
Upravičenec, ki ne izvede prireditve na način in v obsegu kot je navedel v vlogi, zaradi katerih je prejel sredstva za sofinanciranje prireditev, se dodeljenih sredstev ne izplača oziroma je dolžan vrniti pridobljena sredstva v enkratnem znesku skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva nakazila prejemniku, razen, če pred izvedbo prireditve pridobi pisno soglasje s stani občinske uprave k spremembi programa prireditve.
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik za sofinanciranje prireditev v Občini Ajdovščina (Uradni list št. 93/15 z dne, 7. 12. 2015).
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 215-0021/2024-3
Ajdovščina, dne 12. decembra 2024