Na podlagi 6. člena Zakona o pravilih cestnega prometa /ZPrCP/ (Uradni list RS, št. 156/21 – uradno prečiščeno besedilo in 161/21 – popr.), 21. in 65. člena Zakona o lokalni samoupravi /ZLS/ (76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE in 62/24 – odl. US) in 23. člena Statuta Občine Idrija (Uradni list RS, št. 75/10 – uradno prečiščeno besedilo, 107/13, 13/19, 202/20) je Občinski svet Občine Idrija na 17. seji dne 5. 12. 2024 sprejel
o ravnanju z zapuščenimi in izrabljenimi vozili, lahkimi motornimi vozili in kolesi v Občini Idrija
S tem odlokom se ureja pristojnost nadzora nad zapuščenimi vozili, izrabljenimi vozili na površinah v lasti Občine Idrija, ravnanje s kolesi in lahkimi motornimi vozili, ki ovirajo normalno rabo urbane opreme ali ogrožajo varnost uporabnikov javnih površin, ter določa pogoje in način odstranitve, hrambe, vrnitve, prodaje in uničenja zapuščenih vozil, koles in lahkih motornih vozilil ter izrabljenih vozil neznanega lastnika.
(1) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:
1. »cesta«je površina, omejena z mejo cestnega zemljišča, ki jo lahko uporabljajo vsi ali le določeni udeleženci oziroma udeleženke (v nadaljnjem besedilu: udeleženec) v prometu pod pogoji, določenimi z zakonom in drugimi predpisi;
2. »imetnik pravice uporabe vozila« je pravna ali fizična oseba, ki je kot imetnik pravice uporabe vozila vpisana v prometno dovoljenje;
3. »javna površina« je grajena ali zelena površina v lasti Občine Idrija, namenjena splošni rabi, kot so javna cesta, ulica, pasaža, trg, tržnica, atrij, igrišče, parkirišče, pokopališče, park, zelenica, rekreacijska površina in podobna površina;
4. »lahka motorna vozila« so invalidski vozički in vozila na motorni pogon, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h, niso širša od 80 cm in so izvzeta s področja uporabe Uredbe (EU) št. 168/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. januarja 2013 o odobritvi in tržnem nadzoru dvo- ali trikolesnih vozil in štirikolesnikov (UL L št. 60 z dne 2. 3. 2013, str. 52);
5. »lastnik zapuščenega vozila« oziroma »lastnik vozila« je pravna ali fizična oseba, ki je kot taka vpisana v evidenco registriranih vozil, če pa lastništvo vozila ni razvidno iz evidence, se za lastnika šteje zadnja v evidenco vpisana oseba, razen če le-ta ne dokaže nasprotnega;
6. »nekategorizirana cesta«, ki se uporablja za javni cestni promet, je zasebna cesta, po kateri poteka promet na način in pod pogoji, kot jih v skladu z zakonom s področja cest in zakonom, ki ureja pravila cestnega prometa, določi lastnik ali od njega pooblaščeni upravljavec;
7. »zapuščeno vozilo« je motorno ali priklopno vozilo, parkirano na javni cesti ali na nekategorizirani cesti, ki se uporablja za javni cestni promet, ali na drugi javni površini, ki ni namenjena prometu vozil, in nima registrskih tablic ali ni registrirano več kot 30 dni in ni nerabno ali zavrženo motorno vozilo, ki mu je življenjska doba iztekla zaradi poškodb, starosti ali drugih razlogov in je zaradi tega postalo odpadek po merilih iz predpisa, ki ureja ravnanje z odpadki, oziroma ima ta izraz enak pomen, kot ga določa veljavni Zakon o pravilih cestnega prometa;
8. »vozilo neznanega lastnika« je vozilo, katerega lastnika ni mogoče ugotoviti z identifikacijskih oznak na vozilu samem ali za katerega na z zakonom dovoljen način ni mogoče pridobiti uradnih podatkov o lastniku vozil ali za katerega se podatki o lastništvu vozila ne vodijo.
(2) Za potrebe tega odloka se izraz »lastnik zapuščenega vozila« oziroma »lastnik vozila« uporablja tudi za »uporabnika vozila«.
(3) Drugi izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen, kot ga določajo zakoni in podzakonski predpisi s področja motornih vozil, voznikov, cest, cestnih prevozov in pravil cestnega prometa.
(1) Pooblaščena uradna oseba za vodenje postopka v zvezi z zapuščenimi vozili je občinski redar Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Idrija in Cerkno.
(2) Občinski redar ravna z zapuščenimi vozili skladno z določili zakona, ki ureja cestni promet, ter v skladu s tem odlokom.
(3) Pooblaščeni izvajalec po tem odloku je izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest v Občini Idrija, ki je na dan sprejema tega odloka Komunala d.o.o., Carl Jakoba ulica 4, 5280 Idrija.
(4) Pregledniška služba izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest v Občini Idrija je pristojna za izvajanje postopka z zapuščenimi kolesi in lahkimi motonimi vozili.
II. ODSTRANITEV, HRANJENJE, VRAČILO VOZIL LASTNIKOM, PRODAJA ALI UNIČENJE ZAPUŠČENEGA VOZILA
(postopek pred odstranitvijo zapuščenega vozila)
(1) Občinski redar ob najdbi vozila, za katerega sumi, da gre za zapuščeno vozilo, sestavi zapisnik o ogledu.
(2) V primeru, da gre za zapuščeno vozilo, občinski redar nanj namesti pisno odredbo, s katero obvesti lastnika zapuščenega vozila, da ga je dolžan odstraniti v roku treh dni od dneva izdaje odredbe.
(3) Odredba mora vsebovati opozorilo, da v kolikor lastnik zapuščenega vozila v roku treh dni zapuščenega vozila ne bo odstranil, bo le-to na njegove stroške odpeljano v hrambo pooblaščenega izvajalca, po treh mesecih pa bo pooblaščeni izvajalec zapuščeno vozilo prodal ali uničil skladno s predpisi, ki urejajo ravnanje z izrabljenimi motornimi vozili.
(4) Občinski redar odredbo namesti na vidno mesto zapuščenega vozila in zapuščeno vozilo z nameščeno odredbo fotografira. Izvirnik odredbe in fotografije se hrani pri organu, ki jo je izdal. Pritožba zoper odredbo ne zadrži njene izvršitve. En izvod pisne odredbe se vroči pooblaščenemu izvajalcu.
(5) Šteje se, da je bila pisna odredba lastniku zapuščenega vozila pravilno vročena, tudi če je bila kasneje poškodovana ali uničena, če redar lahko dokaže, da je bila odredba nameščena na zapuščeno vozilo.
(6) Po preteku roka, določenega v odredbi za odstranitev vozila, občinski redar naredi kontrolni ogled in sestavi zapisnik.
(7) Lastnika zapuščenega vozila, ki zapuščenega vozila ne odstrani, kljub temu da je bila odrejena odstranitev, kaznuje občinski redar v skladu z zakonom, s katerim se urejajo pravila cestnega prometa.
(odstranitev in hramba zapuščenih vozil)
(1) Če lastnik zapuščenega vozila v treh dneh od dneva izdaje odredbe vozila ne odstrani, občinski redar o tem takoj obvesti pooblaščenega izvajalca, ki mora zapuščeno vozilo odstraniti na stroške lastnika zapuščenega vozila najpozneje v roku 8 dni od prejema obvestila redarja.
(2) Pooblaščeni izvajalec mora najkasneje dva dni pred predvideno odstranitvijo zapuščenega vozila pristojnemu Medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu sporočiti datum in uro pričetka postopka odstranitve vozila.
(3) Občinski redar, ki vodi postopek, o odstranitvi zapuščenega vozila sestavi zapisnik.
(4) Zapisnik o odstranitvi vozila mora vsebovati najmanj naslednje podatke: datum zaznave zapuščenega vozila, številko in datum izdaje odredbe o odstranitvi, tip vozila in evidenčne podatke, ki jih je na vozilu možno ugotoviti, stanje vozila, podatke o lastniku vozila, če je ta znan, lokacijo vozila, datum in uro odstranitve vozila, podatke o pooblaščenem izvajalcu in podatke o izvajalcu, ki je opravil odstranitev zapuščenega vozila za pooblaščenega izvajalca, in podatke o pooblaščeni osebi pooblaščenega izvajalca. Stanje vozila se dokumentira s fotografijami, ki so priloga zapisniku. Priloga zapisnika je tudi dokument, s katerim pooblaščeni izvajalec pred odvozom vozila zabeleži morebitne poškodbe na vozilu.
(5) Pooblaščeni izvajalec zapuščeno vozilo odpelje v hrambo v varovani prostor pooblaščenega izvajalca.
(6) Če želi lastnik vozila odstraniti vozilo po tem, ko je pooblaščeni izvajalec že prispel na lokacijo, da odstrani vozilo, vozila pa še ni pričel nalagati, je lastnik vozila dolžan pokriti polovico stroškov odstranitve zapuščenega vozila.
(7) Če se je vozilo že pričelo nalagati (so nameščene klešče na pnevmatike ali je nameščena gred na vozilo ali je vozilo že povezano z vitlom ali drugim mehanizmom za nalaganje ali vleko) ali je vozilo že naloženo (s pnevmatikami se je že dotaknilo prostora za nalaganje ali dovozne ali dvižne rampe izvajalčevega vozila ali je dvignjena gred), se šteje, da je odvoz vozila izvršen, zato mora lastnik vozila kriti stroške odvoza v celoti.
(8) Pooblaščeni izvajalec vodi evidenco hranjenih zapuščenih vozil, ki vsebuje kopijo odredbe občinskega redarja, zapisnik o odstranitvi zapuščenega vozila, datum pripeljanega vozila v hrambo, datum, ko je bilo vozilo prevzeto ali prodano ali oddano v uničenje, podatke o vozilu in lastniku vozila ter dokazila o plačilu in višini stroškov, povezanih z odstranitvijo in hrambo zapuščenega vozila.
(9) Pooblaščeni izvajalec odgovarja za škodo na vozilu, nastalo v času odstranitve in hrambe vozila.
(10) Kadar ni mogoče ugotoviti lastnika zapuščenega vozila, objavi občinski redar, ki je odredil odstranitev, javno naznanilo o najdenem vozilu, v katerem pozove lastnika, da prevzame zapuščeno vozilo v času hrambe vozila pri pooblaščenem izvajalcu, ter ga opozori, da bo v nasprotnem primeru vozilo prodano oziroma uničeno. Javno naznanilo o zapuščenem vozilu se objavi na spletni strani Občine Idrija in na oglasni deski Občine Idrija.
(11) Rok hrambe zapuščenega vozila traja skladno z zakonom tri mesece, šteto od dneva, ko je vozilo prepeljano v hrambo, ko je lastnik vozila znan oziroma tri mesece od dneva objave javnega naznanila o najdenem vozilu iz desetega odstavka tega člena, če lastnik vozila ni znan.
(12) Če se po preteku trimesečnega roka od odstranitve zapuščenega vozila lastnik vozila ne odzove in prevzame vozila ali je neznan, pooblaščeni izvajalec poseže v vozilo, da pridobi identifikacijsko številko vozila, ki jo sporoči pristojnemu medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu zaradi ugotavljanja lastnika zapuščenega vozila in vodenja postopka o prekršku zoper lastnika vozila. Poseg v vozilo izvede komisija pooblaščenega izvajalca, ki o postopku posega sestavi zapisnik.
(13) Če se po odprtju zapuščenega vozila ugotovi zadnjega lastnika zapuščenega vozila, ga občinski redar pisno pozove, da v roku 8 dni od vročitve poziva prevzame zapuščeno vozilo oziroma ga v pozivu opozori, da bo v nasprotnem primeru vozilo prodano oziroma uničeno, pri čemer stroški odstranitve in hrambe zapuščenega vozila bremenijo zadnjega lastnika vozila.
(14) Če se po odprtju zapuščenega vozila ne ugotovi zadnjega lastnika zapuščenega vozila oziroma če se po preteku osemdnevnega roka od vročitve poziva iz prejšnjega odstavka tega člena lastnik vozila ne odzove in ne prevzame vozila, lastninsko pravico nad tem vozilom pridobi Občina Idrija.
(prevzem zapuščenega vozila pri pooblaščenem izvajalcu)
(1) Poblaščeni izvajalec zagotavlja prevzem zapuščenih vozil med svojim delovnim časom.
(2) Pooblaščeni izvajalec izroči zapuščeno vozilo lastniku oziroma imetniku pravice uporabe vozila na podlagi verodostojne listine, ki dokazuje lastništvo oziroma pravico uporabe vozila, in ob predložitvi dokazila o poravnavi stroškov odstranitve, hrambe in varovanja zapuščenega vozila.
(3) O prevzemu zapuščenega vozila pooblaščeni izvajalec sestavi prevzemni zapisnik, ki vsebuje najmanj podatke o lastniku vozila ali prevzemniku vozila, če ni lastnik vozila, datum prevzema, datum plačila stroškov odstranitve in hrambe zapuščenega vozila ter znesek plačila.
(4) Pooblaščeni izvajalec kopijo prevzemnega zapisnika posreduje organu, ki je odredil odstranitev zapuščenega vozila, najkasneje v roku 8 dni po prevzemu zapuščenega vozila.
(izrabljeno vozilo brez znanega lastnika)
(1) Če se na kraju samem ugotovi, da je zapuščeno vozilo na površini v lasti Občine Idrija očitno nerabno ali zavrženo vozilo, ki se mu je življenjska doba iztekla zaradi poškodb, starosti ali drugih razlogov in je zaradi tega postalo odpadek po merilih iz predpisa, ki ureja ravnanje z odpadki, in ne predstavlja vrednosti in gre le še za ostanke vozila in ni mogoče ugotoviti lastnika, se vozilo ne glede na določbe tega odloka uniči kot odpadek po merilih iz predpisa, ki ureja izrabljena vozila.
(2) V primeru, da občinski redar najde vozilo iz prejšnjega odstavka, o tem obvesti pristojni inšpekcijski organ, ki odredi odstranitev skladno s zakonom, ki ureja varstvo okolja.
(3) Stroške odstranitve in uničenja vozila iz prejšnjega odstavka krije Občina Idrija.
(prodaja in uničenje vozila)
(1) Če se v postopku odstranitve in hrambe zapuščenega vozila ne ugotovi lastnika zapuščenega vozila ali če se lastnik po preteku trimesečnega roka po objavi javnega naznanila iz desetega odstavka petega člena tega odloka ne odzove ali ne prevzame zapuščenega vozila, pooblaščeni izvajalec obvesti Občino Idrija, da je pridobila lastninsko pravico nad tem vozilom.
(2) Občina Idrija sprejme odločitev o tem, ali se zapuščeno vozilo iz prejšnjega odstavka proda na javni dražbi ali se uniči. Pri sprejemu odločitve se upošteva vrednost zapuščenega vozila, ki jo ugotovi sodni cenilec, oziroma če je strošek cenitve nesorazmeren s predvideno vrednostjo vozila, na drug transparenten način.
(3) Na podlagi odločitve iz prejšnjega odstavka tega člena pristojni organ Občinske uprave Občine Idrija za ravnanje s stvarnim premoženjem občine v sodelovanju s pooblaščenim izvajalcem proda zapuščeno vozilo skladno z določbami zakona, ki ureja pravila cestnega prometa, in zakona, ki ureja stvarno premoženje samoupravnih lokalnih skupnosti.
(4) Kupnina od prodanih zapuščenih vozil je prihodek proračuna Občine Idrija, pri čemer Občina Idrija pooblaščenemu izvajalcu povrne stroške, ki nastanejo zaradi odstranitve in hrambe zapuščenega vozila.
(5) Če zapuščenega vozila ni mogoče prodati ali so stroški odstranitve in hrambe večji od ocenjene vrednosti vozila, se vozilo da v razgradnjo ali uniči kot kosovni odpadek pri za to pristojnem izvajalcu.
(6) Za izvedbo postopka uničenja zapuščenega vozila je zadolžen pooblaščeni izvajalec.
(7) Pooblaščeni izvajalec je dolžan po uničenju zapuščenega vozila Občini Idrija predložiti potrdilo o uničenju. Stroške uničenja vozila zaračuna Občini Idrija.
III. STROŠKI ODSTRANITVE, ZAVAROVANJA IN HRAMBE VOZILA
(stroški odstranitve, hrambe in uničenja vozila)
(1) Stroški storitve odstranitve zapuščenega vozila so stroški prihoda do vozila, stroški nalaganja vozila, stroški prevoza vozila in stroški razlaganja vozila.
(2) Stroški storitve hrambe zapuščenega vozila so stroški zavarovanja vozila, stroški hrambe vozila in stroški izdaje vozila.
(3) Stroški uničenja so stroški prevoza vozila na uničenje in stroški uničenja vozila.
(4) Izračun cen iz prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena izdela pooblaščeni izvajalec, ki pripravi predlog cenika ravnanja z zapuščenimi vozili.
(5) Cenik mora vsebovati vse stroške, ki se bodo zaračunali lastniku oziroma Občini Idrija, kot to določa 8. člen tega odloka.
(6) Cenik ravnanja z zapuščenimi vozili sprejme Občinski svet Občine Idrija na podlagi predloga pooblaščenega izvajalca. Cenik mora biti objavljen na spletni strani Občine Idrija in na spletni strani pooblaščenega izvajalca.
(7) Višina stroškov, potrebnih za odstranitev, hrambo in uničenje zapuščenega tovornega vozila, avtobusa, delovnega stroja ali drugega vozila, se zaračuna po dejanskih stroških, kot jih odmeri pooblaščeni izvajalec.
(1) Stroške v zvezi z odstranitvijo, hrambo in uničenjem zapuščenega vozila pooblaščeni izvajalec zaračuna lastniku vozila. V primeru neplačila pooblaščeni izvajalec izvede postopke izterjave skladno z veljavno zakonodajo.
(2) V kolikor lastnik zapuščenega vozila ni znan oziroma ga ni možno določiti, izvajalec stroške odstranitve, hrambe in uničenja zapuščenega vozila zaračuna Občini Idrija.
IV. POGOJI IN OBVEZNOSTI IZVAJALCA
(pogoji in obveznosti izvajalca)
(1) Za izvajanje dejavnosti v zvezi z odstranitvijo in hrambo zapuščenih vozil mora biti pooblaščeni izvajalec ali po njegovem naročilu drug izvajalec registriran. Izpolnjevati mora vse predpisane pogoje za izvajanje dejavnosti ter razpolagati z ustrezno opremo in varovanim prostorom za hrambo zapuščenih vozil.
(2) Pooblaščeni izvajalec mora zagotavljati prevzem zapuščenih vozil v okviru svojega delovnega časa in 24-urno hrambo vozil, ki vključuje varovanje prevzetih vozil pred poškodbami in tatvinami ter škodno zavarovanje vozil za čas hrambe.
V. RAVNANJE Z ZAPUŠČENIMI KOLESI IN LAHKIMI MOTORNIMI VOZILI
(1) Pregledniška služba izvajalca javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest je dolžna nadzirati vsa dogajanja na urbani in prometni opremi in če ugotovi, da je na stojalih za kolesa ali na drugi urbani in prometni opremi ali na javni površini nameščeno kolo ali lahko motorno vozilo, ki že dalj časa ovira normalno rabo urbane opreme ali ogroža varnost uporabnikov, le-tega odstrani. Podatke o ugotovitvah s pregledov in odstranitvi vozil je pregledniška služba dolžna zapisovati in hraniti na predpisan način ter jih posredovati pristojnemu organu.
(2) Kolo oziroma lahko motorno vozilo šteje kot ovira, če:
– je zaklenjeno na urbano opremo več kot 7 dni in je razvidno, da ga nihče ni uporabljal,
– je puščeno na javni površini več kot 7 dni in je razvidno, da ga nihče ni uporabljal,
– je puščeno na javni površini ali ob urbani opremi več kot 7 dni in je v takšnem stanju, da vožnja z njim ni mogoča (brez sedeža, koles, krmila …),
– ogroža ostale uporabnike javnih površin.
(3) Odstranjeno kolo ali lahko motorno vozilo se odstrani na/v varovan prostor izvajalca javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest.
(4) Seznam odstranjenih koles in lahkih motornih vozil objavi izvajalec javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest na svojih spletnih straneh. Seznam mora obsegati osnovne značilnosti kolesa ali lahkega motornega kolesa (tovarniška številka, znamka, barva, stanje, fotografija ...) in lokacijo, kje je kolo oziroma lahko motorno vozilo bilo zapuščeno.
(5) Kolo ali lahko motorno vozilo se preda lastniku ob predložitvi dokazila o lastništvu (račun ali druga listina, ki izkazuje lastništvo, ter opis predmeta, kjer s posebnimi značilnostmi lastnik opiše predmet in je s tem možno sklepati, da je predmet njegov). Če lastnik kolesa ali lahkega motornega vozila le-tega ne zahteva nazaj v roku 90 dni od objave seznama, izvajalec javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest v sodelovanju s pristojnim organom Občine Idrija proda kolo ali lahko motorno vozilo skladno z določili zakona, ki ureja stvarno premoženje države in samoupravnih lokalnih skupnosti.
(6) V kolikor kolesa ali lahkega motornega vozila ni mogoče prodati, se slednje lahko uporabi v druge namene v javnem interesu ali uniči kot kosovni odpadek pri za to pristojnem izvajalcu.
(1) Strokovni nadzor nad izvajanjem postopkov pooblaščenega izvajalca izvaja organ Občinske uprave Občine Idrija, pristojen za promet.
(2) Strokovni nadzor nad delom pregledniške službe izvaja upravljavec občinskih cest po določbah zakona in podzakonskih predpisov s področja cest.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
Pooblaščeni izvajalec pripravi predlog cenika iz 9. člena tega odloka v roku 2 mesecev od uveljavitve odloka.
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0007/2024
Idrija, dne 5. decembra 2024
Tomaž Vencelj