Uradni list

Številka 101
Uradni list RS, št. 101/2024 z dne 29. 11. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 101/2024 z dne 29. 11. 2024

Kazalo

Ob-3389/24, Stran 2783
Na podlagi prvega odstavka 211. člena in prvega odstavka 217. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 44/22 in nasl; v nadaljnjem besedilu: ZVO-2), 19. člena Akta o ustanovitvi Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada (Uradni list RS, št. 112/09 in nasl., v nadaljnjem besedilu: Akt o ustanovitvi), v skladu s Splošnimi pogoji poslovanja Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada, št. 0141-8/2023-11, objavljenimi dne 13. 9. 2023 (objavljeni na spletni strani: https://www.ekosklad.si/informacije/predpisi/predpisi/splosni-pogoji-poslovanja-eko-sklada, v nadaljnjem besedilu: Splošni pogoji poslovanja Eko sklada), na podlagi programa Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada, sprejetega v okviru Rebalansa Poslovnega in finančnega načrta Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada, za leto 2024, potrjenega s strani Vlade Republike Slovenije s sklepom številka 47602-2/2024/6 z dne 22. 8. 2024, Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad (v nadaljnjem besedilu: Eko sklad), objavlja
javni poziv 
79ONS24 ZURE Kreditiranje okoljskih naložb občin v gradnjo novih skoraj ničenergijskih stavb sNES+ 
1. Predmet in namen javnega poziva
Predmet javnega poziva (v nadaljnjem besedilu: poziv) so krediti Eko sklada za okoljske naložbe, ki jih izvajajo in v celoti financirajo lokalne skupnosti (v nadaljnjem besedilu: občine) na območju Republike Slovenije.
Namen javnega poziva je spodbujanje lokalnih skupnosti na območju Republike Slovenije h gradnji trajnostnih in visoko učinkovitih skoraj ničenergijskih stavb splošnega družbenega pomena, ki uporabljajo električno energijo iz lastnih naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije.
Okoljske naložbe po tem pozivu so naložbe oziroma v projektu opredeljene faze naložb (v nadaljnjem besedilu: naložbe) v gradnjo novih, visoko učinkovitih, skoraj ničenergijskih stavb splošnega družbenega pomena in stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine, ki uporabljajo električno energijo iz lastnih naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in sistemom z učinkovito rabo vodnih virov v stavbi (v nadaljnjem besedilu: sNES+ stavbe). Skladno z Uredbo o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 96/22) in pripadajočo Tehnično smernico TSG-V-006:2022 se uvrščajo v klasifikacijo: 126 Stavbe splošnega družbenega pomena (12610 Stavbe za kulturo in razvedrilo, 12620 Muzeji, arhivi in knjižnice, 12630 Stavbe za izobraževanje in znanstvenoraziskovalno delo, 12640 Stavbe za zdravstveno oskrbo, 12650 Stavbe za šport), 113 Stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine (11301 Stanovanjske stavbe z oskrbovanimi stanovanji, 11302 Stanovanjske stavbe za druge posebne družbene skupine).
Če gre za gradnjo nove sNES+ prizidave, mora ta predstavljati zaključeno celoto, zgrajeno skladno s pogoji tega poziva.
Skoraj ničenergijska stavba sNES+ po tem pozivu je stavba, katere računska raba energije za ogrevanje QH in hlajenje stavbe QK, izračunana po metodologiji PHPP1, znaša Qh ≤ 15,0 kWh/(m2a) in QK ≤ 15,0 kWh/(m2a) za stanovanjske stavbe in QH ≤ 6,0 kWh/(m3a) in QK ≤ 6,0 kWh/(m3a) za ostale stavbe. Navedeni vrednosti se ne glede na dejansko lokacijo stavbe izračunata na podlagi izračuna PHPP za klimatske podatke mesta Ljubljana (T2000-2009/J1991-2010), ki so objavljeni na spletni strani Eko sklada v razpisni dokumentaciji zadevnega poziva.
1 PHPP – Passive House Planning Package, verzija PHPP 9 ali 10, Passive House Institute Darmstadt, orodje za izračun energijske bilance in načrtovanje učinkovite novogradnje ali prenove na nivo visoko učinkovitih skoraj ničenergijskih stavb.
Zunanje stavbno pohištvo (okna in vrata) v toplotnem ovoju stavbe mora imeti toplotno prehodnost U ≤ 0,90 W/(m2K), določeno po standardu SIST EN 14351-1:2006+A2:2016 oziroma drugem veljavnem standardu v času preizkusa. Vgrajeno mora biti po načelu tesnjenja v treh ravneh, kot je opredeljeno v smernici RAL za načrtovanje in izvedbo vgradnje stavbnega pohištva.
Zahteve za energijsko učinkovitost zunanjega stavbnega pohištva lahko pri posameznih elementih odstopajo zaradi posebnih projektnih pogojev (npr. kulturno varstveni pogoji, varnostne in protipožarne zahteve) ali zaradi posebnih tehničnih rešitev, vendar mora biti v tem primeru uporabljeno zadnje stanje gradbene tehnike in tehnologija z najvišjo možno energijsko učinkovitostjo, ob upoštevanju razumnih stroškov.
Toplotne prehodnosti U gradbenih elementov in sklopov toplotnega ovoja stavbe morajo znašati:
– U ≤ 0,15 W/(m2K), če mejijo proti zunanjemu zraku (zunanja stena, streha, strop, previs ipd.)
– U ≤ 0,17 W/(m2K), če mejijo proti terenu ali na neogrevan prostor (vkopane stene, tla na terenu, tla nad hladno kletjo ipd.).
Toplotne prehodnosti U in ostale energijske karakteristike zunanjega stavbnega pohištva ter toplotne prevodnosti λ izolacijskih materialov v toplotnem ovoju stavbe morajo biti razvidne iz dokazil, skladno z zahtevami dokumentacije za prijavo na ta poziv.
Vgrajeni morajo biti energijsko učinkoviti sistemi prezračevanja prostorov z vračanjem toplote odpadnega zraka, ki pri normalnih obratovalnih pogojih naprav zagotovijo skupni toplotni izkoristek rekuperacije toplote vsaj 80 %.
V sistemih ogrevanja, hlajenja, prezračevanja in priprave tople sanitarne vode morajo biti vgrajeni sodobni generatorji toplote in hladu ter ostale sodobne naprave, ki imajo visoko energijsko učinkovitost, kot je značilna za najboljše razpoložljive tehnologije.
Stavba mora najmanj 70 % letne dovedene energije za kondicioniranje stavbe (ogrevanje, hlajenje, priprava tople sanitarne vode, prezračevanje in razsvetljava) pokriti iz obnovljivih virov energije (OVE). Izračun deleža mora biti izdelan na podlagi rezultatov izračuna PHPP in izkazovati, da stavba za pokrivanje delovanja tehničnih stavbnih sistemov uporablja električno energijo, proizvedeno iz lastne naprave za proizvodnjo električne energije iz OVE.
Naprava za oskrbo z električno energijo iz OVE je lahko nameščena v/na stavbi, ki je predmet tega poziva ali na drugi nepremičnini, ki je na vlagateljevem območju in vlagatelj izkazuje pravico postavitve naprave na njej (npr. lastninska pravica, služnost, soglasje lastnika ipd.).
Nakup električne energije na trgu električne energije, proizvedene iz OVE, ne more nadomestiti investicije v lastno napravo za proizvodnjo električne energije iz OVE.
Obvezen je preizkus zrakotesnosti stavbe, ki mora biti izveden ob prisotnosti predstavnika Eko sklada. Izmerjena vrednost pri ugotavljanju tesnosti obodnih konstrukcij po standardu SIST EN ISO 9972:2015 oziroma veljavnemu standardu v času meritve mora znašati: n50 ≤ 0,60 h-1.
Ustreznost stavbe se preverja na podlagi izračunov in dokazil iz elaborata energijske učinkovitosti sNES+ stavbe, izračuna po metodologiji PHPP za skoraj ničenergijske stavbe (v nadaljnjem besedilu: izračun PHPP), Projektne dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD), Projektne dokumentacije za izvedbo gradnje (PZI) s tehničnimi prikazi v merilu vsaj 1:50, in sicer: zbirnega načrta, načrtov s področja arhitekture, strojništva in elektrotehnike ter tehničnega poročila o energijski učinkovitosti stavbe z izkazom o energijskih lastnosti stavbe, iz katerega je razvidno, da stavba s tehničnimi rešitvami za URE in OVE v fazi PZI izpolnjuje tudi zahteve PURES – Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah (Uradni list RS, št. 70/22 in nasl.) in pripadajoče tehnične smernice TSG-1-004:2022 Učinkovita raba energije v stavbah.
Vsa projektna dokumentacija mora biti izdelana v skladu z veljavnim pravilnikom, ki ureja projektno in drugo dokumentacijo ter obrazce pri graditvi objektov in usklajena z izračunom PHPP ter ostalimi dokazili, navedenimi v tem pozivu. Oddana mora biti v tiskani obliki. Pri izvedbi gradnje mora biti zagotovljen nadzor in pridobljeno uporabno dovoljenje, kot to določa veljavni gradbeni zakon.
Izvedena naložba se lahko preverja na podlagi projektne dokumentacije izvedenih del (PID) in ostale zaključne dokumentacije, navedene v tem pozivu.
2. Vir in višina razpisanih sredstev
Višina sredstev po tem pozivu znaša 3 milijone EUR.
Sredstva za dodeljevanje kreditov se v skladu z zakonom, ki ureja učinkovito rabo energije, zagotavljajo iz prispevka na rabo energije za povečanje energetske učinkovitosti, ki bremeni daljinsko toploto, električno energijo ter trdna, tekoča in plinasta goriva.
3. Upravičene osebe
Do pridobitve kredita po tem pozivu so upravičene občine, ki izvajajo in v celoti financirajo naložbo, ki je predmet vloge za pridobitev kredita, ter so lastnice, solastnice, skupne lastnice ali imetnice stavbne pravice na nepremičnini, kjer bo naložba izvedena. V primeru, ko je nepremičnina, kjer bo naložba izvedena, v solastništvu, je upravičena oseba lahko samo občina, ki ima nepremičnino v lasti zgolj z drugo občino oziroma z Republiko Slovenijo. V primeru stavbne pravice pa je upravičena občina po tem pozivu le, če je stavbna pravica na nepremičnini, kjer bo naložba izvedena, ustanovljena vsaj za dobo vračila kredita.
Do kredita ni upravičena občina:
– ki ima na dan vložitve vloge ali na dan izdaje odločbe zapadle in neplačane finančne obveznosti do Eko sklada ali ne izpolnjuje drugih pogodbenih zavez po pogodbah, sklenjenih z Eko skladom,
– katere zapadle neplačane obvezne dajatve in druge denarne nedavčne obveznosti, ki jih pobira Finančna uprava Republike Slovenije, na dan vložitve vloge za pridobitev sredstev znašajo 50 eurov ali več,
– ki na dan vložitve vloge za pridobitev sredstev ni imela predloženih vseh obračunov davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja za zadnjih pet let do dne vloge za pridobitev sredstev,
– ki na dan vložitve vloge nima poravnanih obveznosti iz plač ali socialnih prispevkov,
– ki ima blokiran transakcijski račun,
– če se upravičena oseba, njen zakoniti zastopnik ali pooblaščenec upravičene osebe nahaja na seznamu oseb, zoper katere so sprejeti omejevalni ukrepi VS OZN ali EU.
Vlagatelj mora pred izvedbo naložbe, ki je predmet tega javnega poziva, zagotoviti, da so z izvedbo seznanjeni vsi morebitni lastniki/solastniki/skupni lastniki nepremičnine in za potrebe izvedbe naložbe pridobiti vsa potrebna soglasja.
4. Kreditni pogoji
a) Obrestna mera
Letna obrestna mera za kredite, dodeljene po tem pozivu, je določena kot:
– spremenljiva obrestna mera: trimesečni EURIBOR + 1,0 %
ali
– fiksna obrestna mera: 1,8 %.
Spremenljiva letna obrestna mera za kredite po tem pozivu je vezana na trimesečni EURIBOR, ki je izračunan za 360 dni, s pribitkom v višini 1,0 %, ki je fiksen za celotno obdobje odplačevanja kredita.
Če je EURIBOR določen kot negativno število (negativna obrestna mera), se takšen negativni EURIBOR ne upošteva pri določitvi višine obrestne mere za ta kredit in se šteje, da je EURIBOR enak nič vse dokler EURIBOR ni določen kot pozitivno število (pozitivna obrestna mera). Če v prihodnosti EURIBOR ne bo več referenčna obrestna mera, se bo uporabila nadomestna referenčna obrestna mera.
V času odplačevanja kredita ima kreditojemalec pravico enkrat zamenjati obrestno mero iz spremenljive v fiksno obrestno mero ali obratno, kar se ureja z dodatkom h kreditni pogodbi.
b) Odplačilna doba
Odplačilna doba v nobenem primeru ne more presegati 20 let z vključenim moratorijem. Moratorij na odplačilo glavnice je lahko največ 1 leto. Kredit se odplačuje v mesečnih ali četrtletnih obrokih.
c) Višina kredita
Višina posameznega kredita je omejena na najnižji znesek kredita, ki znaša 25.000 EUR, in najvišji znesek kredita, ki znaša 3 milijone EUR. Skupna zadolžitev kreditojemalca pri Eko skladu ne sme presegati 10 milijonov EUR.
Najvišji delež kredita je omejen z višino priznanih stroškov naložbe in se odobri v deležu od vrednosti priznanih stroškov naložbe ter lahko znaša največ do 85 % priznanih stroškov naložbe.
Višina odobrenega kredita se lahko zniža v primerih, kadar bi bila z najvišjim deležem odobrenega kredita presežena zgornja omejitev dodeljenih javnih sredstev za iste upravičene stroške in glede na pogoje iz soglasja Ministrstva za finance k zadolžitvi.
d) Združljivost pridobitve kredita in nepovratne finančne spodbude
Občina je poleg kredita po tem pozivu upravičena pridobiti tudi nepovratno finančno spodbudo Eko sklada po javnem pozivu za nepovratne finančne spodbude občinam. Za isto naložbo lahko občina prejme kredit le v primeru, da predlagana naložba še ni izvedena in izpolnjuje pogoje tega poziva, vsota kredita in nepovratne finančne spodbude pa ne sme presegati priznanih stroškov kreditirane naložbe, razen v primeru, če kreditojemalec že vnaprej soglaša, da se dodeljena nepovratna finančna spodbuda v višini, ki presega priznane stroške naložbe, nameni za delno poplačilo odobrenega kredita Eko sklada.
Eko sklad ob takem delnem poplačilu kredita ne zaračuna stroškov predčasnega vračila kredita.
5. Pogoji dodeljevanja kreditov
a) Splošni pogoji
Naložba, ki je predmet vloge za dodelitev kredita, v času oddaje vloge ne sme biti zaključena.
Do kredita so upravičene le naložbe, ki s strani Eko sklada še niso bile kreditirane.
Predmetna nepremičnina ter naložba morata biti legalni in se uporabljati skladno z vsemi veljavnimi predpisi in izdanimi upravnimi akti. Naložba mora biti izvedena skladno z vsemi veljavnimi predpisi.
b) Priznani stroški
Priznani stroški naložbe so vsi stroški, ki so enoznačno in nedvoumno povezani z izvedbo naložbe, razen stroški nakupa zemljišč.
Priznani stroški obsegajo stroške projektiranja (stroški izdelave projektne in pripadajoče tehnične dokumentacije), pridobivanja dovoljenj in zunanjega tehničnega nadzora, stroške nakupa in namestitve opreme in naprav, in vse druge stroške, ki so nedvoumno ter v celoti ali v natančno določljivem deležu povezani z naložbo, ki je predmet dodelitve kredita.
Med priznane stroške ne sodijo stroški DDV (razen v primeru, ko vlagatelj nima pravice do odbitka vstopnega DDV), stroški notranjega nadzora, promocije, študij izvedljivosti in stroški, ki bremenijo vlagatelja neodvisno od izvedbe naložbe, npr. stroški, povezani z inšpekcijskimi pregledi in obratovalnim monitoringom, stroški taks, prispevkov in drugih dajatev.
c) Odsvojitev in oddaja v najem ali zakup
Kreditirana naložba oziroma osnovna sredstva ne smejo biti odsvojena ali oddana v najem ali zakup pred dokončnim poplačilom kredita, razen ob predhodnem soglasju Eko sklada.
d) Zavarovanje kredita
Dodeljeni kredit je potrebno ustrezno zavarovati s 4 bianco menicami s pooblastilom za izpolnitev.
6. Dodatni pogoji in zahteve
a) pravočasna in popolna vloga
Osnovni pogoj za dodelitev pravice do kredita je pravočasna in popolna vloga.
Vloga je pravočasna, če jo Eko sklad prejme v času veljavnosti poziva, in sicer od dneva objave poziva v Uradnem listu Republike Slovenije do vključno dneva objave zaključka poziva v Uradnem listu Republike Slovenije.
Če se vloga pošlje priporočeno po pošti, se za dan in uro, ko je Eko sklad prejel vlogo, šteje dan in ura oddaje vloge na pošto. Za vlogo, poslano po navadni pošti, se šteje, da je prejeta ob 8. uri tistega dne, ko jo Eko sklad dejansko prejme. Če se vloga odda osebno ali elektronsko, se za dan in uro prejema šteje dan in ura, ko jo Eko sklad dejansko prejme.
Če pride do spora, ali je bila vloga oddana in kdaj je bila oddana, je dokazno breme dokazovanja zatrjevanega dejstva na vlagatelju.
Vloga je formalno popolna, ko vlagatelj predloži v celoti izpolnjen obrazec Vloga 79ONS24 s podpisano izjavo o strinjanju in sprejemanju pogojev in zahtev poziva ter vse obvezne priloge, in sicer:
a) izpolnjen obrazec »A. Podatki o vlagatelju in naložbi« z dokazili o usposobljenosti, opredeljenimi v dokumentaciji za prijavo na poziv,
b) ponudbe oziroma pogodbe za izvedbo del in nakup opreme za celotno naložbo,
c) izpolnjen obrazec »B. Podatki za okoljsko vrednotenje naložb«,
d) izpolnjen obrazec »C. Finančni podatki o naložbi« z obveznimi prilogami.
Če občina z isto naložbo ne kandidira tudi na javnem pozivu Eko sklada za nepovratne finančne spodbude občinam za nove naložbe v gradnjo skoraj ničenergijskih stavb splošnega družbenega pomena, pa mora vloga vsebovati tudi:
e) kopijo gradbenega dovoljenja za kreditirano naložbo in potrdilo o njegovi pravnomočnosti,
f) projektno dokumentacijo, ki mora biti izdelana v skladu z veljavnim Pravilnikom o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov in oddana v projektantskih mapah, z natisnjenimi načrti v originalnem merilu, z žigi in podpisi projektantov, in sicer:
– Projektno dokumentacijo za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD);
– Projektno dokumentacijo za izvedbo gradnje (PZI), s tehničnimi prikazi v merilu najmanj 1:50, ki mora vsebovati:
– zbirni načrt v PZI, 
– načrt s področja arhitekture, 
– načrt s področja strojništva (ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, vodovod ipd.), 
– načrt s področja elektrotehnike, iz katerega bo razvidna uporaba električne energije iz lastne proizvodne naprave za oskrbo z električno energijo iz OVE, s kopijo Soglasja za priključitev, 
– tehnično poročilo o energijski učinkovitosti stavbe z izkazom o energijskih lastnostih stavbe, iz katerega je razvidno, da stavba s tehničnimi rešitvami za URE in OVE v fazi PZI izpolnjuje zahteve PURES; 
g) elaborat energijske učinkovitosti sNES+ z izračuni in dokazili, ki vsebuje:
– izračun energijske učinkovitosti stavbe po metodologiji PHPP2 (tiskani izpis ključnih strani in MS Excel datoteka), kjer se, ne glede na dejansko lokacijo stavbe, upoštevajo klimatski podatki za mesto Ljubljana, ki so objavljeni za ta poziv na spletni strani https://www.ekosklad.si/;
– tabelo s povzetkom vseh neto površin (v m2) in neto prostornin prostorov (v m3) v stavbi z označenimi prostori, ki so ustrezno ogrevani in prezračevani preko (posamezne) naprave z vračanjem toplote odpadnega zraka;
– izračun deleža obnovljivih virov energije v odstotkih (%) pri zagotavljanju dovedene energije za kondicioniranje stavbe (ogrevanje, hlajenje, priprava tople sanitarne vode, prezračevanje in razsvetljava), izdelan na podlagi rezultatov izračuna PHPP, ki izkazuje, da stavba za pokrivanje delovanja tehničnih stavbnih sistemov uporablja električno energijo, proizvedeno iz lastne naprave za proizvodnjo električne energije iz OVE;
– izjavo lastnostih oken in ostalih vrst zunanjega stavbnega pohištva (kot npr. kupole, posebne tehnične rešitve) v toplotnem ovoju stavbe, skladno z Uredbo (EU) št. 305/20112 ali po Zakonu o gradbenih proizvodih (Uradni list RS, št. 82/13, v nadaljnjem besedilu: ZGPro-1), oziroma drugo ustrezno dokazilo, ki mora med drugim vsebovati vrednost toplotne prehodnosti okna (Uw) in poročilo o tipskem preizkusu okna, skladnim s standardom SIST EN 14351-1:2006+A2:2016 oziroma drugim standardom, veljavnim v času preizkusa, ter dokument o izračunu toplotne prehodnosti okna Uw (iz dokumenta morajo biti razvidne vrednosti toplotne prehodnosti celotnega okna (Uw), zasteklitve (Ug) in profila (Uf), vrednost linijske toplotne upornosti distančnika v zasteklitvi (ψ) in geometrijski podatki profila), ki morata biti izdelana s strani izbranega preizkuševalnega laboratorija, priglašenega pri Evropski komisiji za gradbene proizvode;
2 Uredba (EU) št. 305/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2011 o določitvi usklajenih pogojev za trženje gradbenih proizvodov in razveljavitvi Direktive Sveta 89/106/EGS (UL L št. 88 z dne 4. 4. 2011, str. 5), zadnjič spremenjeno z Uredbo (EU) 2019/1020 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. junija 2019 o nadzoru trga in skladnosti proizvodov ter spremembi Direktive 2004/42/ES in uredb (ES) št. 765/2008 in (EU) št. 305/2011 (UL L št. 169 z dne 25. 6. 2019, str. 1), (v nadaljnjem besedilu: Uredba (EU) št. 305/2011)
– izjavo o lastnostih vrat v toplotnem ovoju stavbe, skladno z Uredbo (EU) št. 305/2011 ali po ZGPro-1 oziroma drugo ustrezno dokazilo, iz katerega je razvidna toplotna prehodnost vrat (Ud);
– izjave o lastnostih toplotnih izolacij v toplotnem ovoju stavbe, skladne z Uredbo (EU) št. 305/2011 ali po ZGPro-1, iz katerih so razvidne posamezne toplotne prevodnosti (λ) toplotno izolacijskih materialov;
– izjavo o skladnosti in podatkovni list prezračevalne naprave, skladno z Delegirano uredbo Komisije (EU) št. 1254/20143, oziroma dokument z informacijami iz priloge IV oziroma priloge V Uredbe Komisije (EU) št. 1253 /20144, oziroma z drugo dokumentacijo, ki bo izkazovala ustreznost prezračevalne naprave;
3 Delegirana uredba Komisije (EU) št. 1254/2014 z dne 11. julija 2014 o dopolnitvi Direktive 2010/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z označevanjem stanovanjskih prezračevalnih enot z energijskimi nalepkami (UL L št. 337 z dne 25. 11. 2014, str. 27), nazadnje spremenjeno z Delegirano uredb Komisije (EU) 2020/987 z dne 20. januarja 2020 o popravku nekaterih jezikovnih različic Delegirane uredbe (EU) št. 1254/2014 o dopolnitvi Direktive 2010/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z označevanjem stanovanjskih prezračevalnih enot z energijskimi nalepkami (UL L 221 z dne 10. 7. 2020), v nadaljnjem besedilu: Delegirana uredba Komisije (EU) št. 1254/2014).
4 Uredba Komisije (EU) št. 1253/2014 z dne 7. julija 2014 o izvajanju Direktive 2009/125/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za okoljsko primerno zasnovo prezračevalnih enot (UL L 337 z dne 25. 11. 2014), zadnjič spremenjeno z Uredbo Komisije (EU) 2020/1000 z dne 9. julija 2020 o popravku nekaterih jezikovnih različic Uredbe (EU) št. 1253/2014 o izvajanju Direktive 2009/125/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za okoljsko primerno zasnovo prezračevalnih enot (UL L št. 221 z dne 10. 7. 2020) in popravljeno s Popravkom Uredbe Komisije (EU) št. 1253/2014 z dne 7. julija 2014 o izvajanju Direktive 2009/125/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za okoljsko primerno zasnovo prezračevalnih enot (UL L 337, 25. 11. 2014) (UL L št. 94 z dne 3. 4. 2019).
– podatkovni list generatorja toplote in hladu (toplotna črpalka, kurilna naprava ipd.);
– izjavo dobavitelja o lastnostih sistema, če bo stavba oskrbovana iz energijsko učinkovitega distribucijskega sistema toplote ali iz naprav za soproizvodnjo toplote in električne energije z visokim izkoristkom.
Vsi podatki iz vloge so javni, razen tistih, ki se po veljavnem zakonu, ki ureja dostop do informacij javnega značaja smatrajo kot poslovna skrivnost, osebni podatki in druge izjeme. Vlagatelj mora podatke, ki zanj predstavljajo poslovno skrivnost, v vlogi posebej označiti. Kot poslovno skrivnost lahko vlagatelj označi posamezen podatek oziroma del vloge. Poslovna skrivnost se ne more nanašati na celotno vlogo ali na podatke, ki jih mora Eko sklad javno objaviti skladno z veljavno zakonodajo.
Priložena dokumentacija mora biti čitljiva. V primeru, da bo priložena dokumentacija v tujem jeziku, lahko Eko sklad zahteva predložitev overjenega prevoda v slovenski jezik.
Če je sicer pravočasno vložena vloga nepopolna ali nerazumljiva, pa vlagatelj pomanjkljivosti odpravi v roku, ki ga je določila uradna oseba, se šteje, da je vloga pravočasna.
7. Postopek obravnave vlog in dokazno breme
a) Postopek
Pri odločanju o dodelitvi pravice do kredita vlagatelju Eko sklad smiselno uporablja zakon, ki ureja splošni upravni postopek, kolikor ZVO-2 ne določa drugače.
Vloge se obravnavajo po vrstnem redu prispetja. V primeru, da bo do zaključka poziva prispelo več vlog, na podlagi katerih bi vsota dodeljenih sredstev (kreditov) presegla razpoložljiva sredstva po tem pozivu, bo Eko sklad vloge, ki bodo prišle na vrsto za obravnavo po porabi teh sredstev zavrnil, ne glede na to, da bodo pravočasne in popolne.
V primeru, da vlogi ne bodo priložene vse obvezne priloge, ki so navedene v tem pozivu, bo vlagatelj prejel poziv na dopolnitev vloge z rokom dopolnitve. Podaljšanje tega roka je mogoče s pisno zahtevo, ki jo mora vlagatelj posredovati pred iztekom navedenega roka za dopolnitev. Vloge, ki ne bodo pravočasno dopolnjene, bodo s sklepom zavržene.
Eko sklad na podlagi pravočasne in popolne vloge odloči o dodelitvi pravice do kredita upravičeni osebi z odločbo.
Odločbe, sklepi, pozivi in drugi dokumenti, od katerih vročitve začne teči rok, ki jih Eko sklad izda v fizični obliki, se vročajo z navadno vročitvijo. Ne glede na določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek, vročitev v fizični obliki velja za opravljeno 15. dan od dneva odpreme s strani Eko sklada. Dan odpreme se označi na kuverti odpremljenega dokumenta. Elektronsko vročanje navedenih dokumentov Eko sklad opravi na način, da jih pošlje v elektronski predal, ki ga je vlagatelj navedel v vlogi, če pred vročitvijo ne bo sporočil, da želi, da se vroča v drug elektronski predal ali v fizični obliki. Takšna vročitev velja za opravljeno 15. dan od dneva odpreme dokumenta v elektronski predal.
Za vlogo in odločbo o dodelitvi pravice do kredita se taksa, skladno z zakonom, ki ureja upravne takse, ne plača.
Splošni pogoji poslovanja Eko sklada so sestavni del tega poziva.
b) Obrnjeno dokazno breme
Vlagatelj nosi dokazno breme, da je upravičen do spodbud Eko sklada.
Eko sklad lahko od vlagatelja zahteva dodatna dokazila, če meni, da je to potrebno za razjasnitev upravičenosti do kredita, ki jih mora vlagatelj predložiti v roku, ki ga določi Eko sklad s pozivom na dopolnitev, ne glede na možnost Eko sklada, da jih pridobi po uradni dolžnosti. Če vlagatelj ne predloži zahtevanih dodatnih dokazil v določenem roku, Eko sklad odloči na podlagi dokazil, ki jih je vlagatelj že predložil.
8. Kreditna pogodba
Pred sklenitvijo kreditne pogodbe morajo biti izpolnjeni naslednji pogoji:
– opravljen pregled stranke v skladu z zakonodajo, ki ureja preprečevanje pranja denarja in financiranje terorizma;
– plačano nadomestilo za sklenitev kreditne pogodbe skladno z vsakokrat veljavnim Tarifnim pravilnikom Eko sklada;
– izdano in predloženo soglasje Ministrstva za finance k pogodbi o zadolžitvi.
Ob sklenitvi kreditne pogodbe mora upravičena oseba predložiti tudi 4 bianco menice s pooblastilom za njihovo izpolnitev.
Rok za sklenitev kreditne pogodbe je 9 mesecev od datuma izdaje odločbe o dodelitvi pravice do kredita. Iz opravičljivih in utemeljenih razlogov se ta rok s soglasjem Eko sklada lahko podaljša za največ 3 mesece. V kolikor kreditna pogodba v navedenem roku ni sklenjena, pravica do kredita ugasne.
Kreditna pogodba se sklene v obliki notarskega zapisa.
Upravičena oseba mora plačati vse stroške, povezane s kreditom, dodeljenim na podlagi tega poziva, zlasti: stroške notarskih storitev, stroške vodenja kredita, stroške morebitne spremembe kreditne pogodbe na željo kreditojemalca, stroške predčasnega poplačila odobrenega kredita ter druge stroške, ki bi nastali v času trajanja poslovnega razmerja, skladno z vsakokrat veljavnim Tarifnim pravilnikom Eko sklada.
9. Poraba odobrenega kredita
Pred prvim nakazilom sredstev mora kreditojemalec predložiti sklep o izbiri najugodnejšega ponudnika in soglasje Ministrstva za finance k pogodbi o zadolžitvi. Kredit se v tekočem letu lahko koristi do zneska, navedenega v tem soglasju.
Poraba kredita je dokumentarna ob sočasnem zagotavljanju lastne udeležbe kreditojemalca. Pred vsakim nakazilom sredstev mora kreditojemalec poravnati vse zapadle obveznosti do Eko sklada in predložiti ustrezno soglasje Ministrstva za finance za tekoče leto. Ustrezni deleži sredstev bodo kreditojemalcu nakazani po predložitvi ustreznih dokumentov (tj. pogodb, računov, predračunov, mesečnih situacij opravljenih del).
Zaradi nepredvidljivih razlogov lahko kreditojemalec med izvajanjem naložbe pisno zaprosi Eko sklad za spremembo obsega del ali posameznih postavk. V opravičljivih in utemeljenih primerih Eko sklad lahko dopusti take spremembe, vendar v okviru odobrenega namena naložbe in zneska kredita.
Rok za zaključek naložbe je 3 leta od datuma izdaje odločbe o dodelitvi pravice do kredita. Zadnje nakazilo sredstev pa se lahko izvede najkasneje v 3 mesecih po roku za zaključek naložbe.
10. Rok in način prijave
Vlagatelj lahko vloži vlogo na ta javni poziv od dneva objave poziva v Uradnem listu Republike Slovenije do vključno dneva objave zaključka javnega poziva v Uradnem listu Republike Slovenije.
Vlagatelj vloži vlogo z vsemi dokazili in prilogami na predpisanih obrazcih osebno, po pošti na naslov: Eko sklad, j.s., Bleiweisova cesta 30, 1000 Ljubljana ali na elektronski naslov: vloge@ekosklad.si.
Vloga se po elektronski poti lahko vloži brez varnega elektronskega podpisa, če je identiteto vložnika mogoče ugotoviti na drug zanesljiv način.
Eko sklad bo obravnaval samo vloge, ki bodo pravočasno vložene in bodo popolne. Vloge, ki ne bodo pravočasno vložene, oziroma ki kljub pozivu na dopolnitev ne bodo dopolnjene, bodo s sklepom zavržene.
11. Pridobitev obrazcev in informacij o javnem pozivu
Besedilo javnega poziva in dokumentacija za prijavo z obrazci sta na voljo na spletni strani https://www.ekosklad.si/. Elektronska oblika dokumentacije za prijavo, ki si jo vlagatelji natisnejo sami, je enakovredna tiskanim obrazcem.
Javni poziv, dokumentacijo za prijavo ter odgovore na morebitna dodatna vprašanja v zvezi z javnim pozivom lahko vlagatelj brezplačno pridobi:
– osebno na naslovu Eko sklad, j.s., Bleiweisova cesta 30, 1000 Ljubljana (od ponedeljka do petka med 9. in 14. uro) ali
– na podlagi podanega zaprosila po tel. 01/241-48-20 ali poslanega zaprosila na e-naslov: ekosklad@ekosklad.si (dokumentacijo vlagatelj prejme po pošti ali e-pošti).
12. Nadzor
Eko sklad ima pravico kadarkoli do dokončnega poplačila kredita, z ogledi, preverjanjem dokumentacije ali na drug način preveriti namensko porabo kredita, dodeljenega po tem pozivu, skladnost dokumentacije in izvedbe naložbe z določili poziva, odločbe, Splošnimi pogoji poslovanja Eko sklada in veljavnimi predpisi ter spoštovanje prepovedi odtujitve predmeta kreditiranja.
V primeru ugotovljene nenamenske porabe kredita ali v primeru ugotovljenih kršitev predpisov ali določb tega poziva, odločbe, kreditne pogodbe ali Splošnih pogojev poslovanja Eko sklada ali v primeru da vlagatelj onemogoči ali ovira nadzor Eko sklada, kakor tudi v primeru, da so bile dane neresnične oziroma zavajajoče izjave ali so bili dostavljeni neresnični ali zavajajoči dokumenti, Eko sklad odpove kreditno pogodbo, če je bila le-ta sklenjena, in zahteva takojšnje vračilo vseh črpanih in neodplačanih zneskov kredita, obrestovanimi od dneva koriščenja do dneva vračila kredita po zakonski zamudni obrestni meri ter povračilo vseh stroškov povezanih s kreditom. V primeru, da sredstva po sklenjeni kreditni pogodbi še niso bila izplačana, pravica iz izdane odločbe ugasne na podlagi zakona. V primeru, da kreditna pogodba še ni bila sklenjena, pa pravica iz izdane odločbe ugasne na podlagi zakona.
V primeru ugotovljenega dajanja neresničnih oziroma zavajajočih izjav ali dostave neresničnih ali zavajajočih dokumentov, vlagatelj v obdobju 1 leta od dokončnosti odločbe, s katero je bila njegova vloga zavrnjena oziroma je bila odpravljena odločba o dodelitvi pravice do kredita, oziroma od vročitve obvestila, da je pravica upravičene osebe ugasnila na podlagi zakona, če ni bila izdana ugotovitvena odločba, oziroma od vročitve ugotovitvene odločbe o ugasnitvi pravice, če je bila odločba izdana, ne more sodelovati na javnih pozivih ali javnih razpisih, ki jih objavlja Eko sklad. Eko sklad ugotovljeno kršitev skladno z veljavno zakonodajo naznani pristojnim organom.
Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti