Na podlagi 5. člena Odloka o vrednotenju športnih programov v Občini Kamnik (Uradni list RS, št. 11/18, 14/19, 82/19, 139/20 in 1/24) in 17. člena Statuta Občine Kamnik (Uradni list RS, št. 50/15, 20/17, 61/19 in 92/22) je Občinski svet Občine Kamnik na 14. seji dne 18. 12. 2024 sprejel
o podeljevanju priznanj v športu v Občini Kamnik
S Pravilnikom o podeljevanju priznanj v športu v Občini Kamnik (v nadaljevanju: Pravilnik) Občinski svet Občine Kamnik določa vrste priznanj ter pogoje, merila in postopke za podeljevanje priznanj v športu.
Občina Kamnik vsako leto lahko podeli naslednja priznanja v športu:
– za delo v športnih organizacijah,
– za športne dosežke pri:
– športu otrok in mladine v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja,
– športu otrok, mladine in odraslih v društvih,
– športu otrok, mladine in odraslih s posebnimi potrebami (šport invalidov).
Za posamezna priznanja v športu so lahko predlagani:
– športni delavci in/ali trenerji za strokovno in požrtvovalno delo,
– športniki za športne dosežke,
– športne organizacije,
– športne ekipe.
Kandidate za posamezna priznanja v športu lahko predlagajo:
– izvajalci Letnega programa športa v Občini Kamnik,
– športna društva in zveze društev, ki so registrirani po zakonu, ki ureja društva,
– zavodi s področja vzgoje in izobraževanja,
– občani Občine Kamnik.
Sredstva za financiranje podeljevanja priznanj v športu se na osnovi pravilnika, ki določa vrednotenje športnih programov v Občini Kamnik, vsako leto zagotovijo v okviru sprejetega Letnega programa športa.
(priznanja za delo v športu – opredelitev)
Priznanja za delo v športu so:
– bronasto priznanje Občine Kamnik,
– srebrno priznanje Občine Kamnik,
– zlata plaketa Občine Kamnik.
(priznanja za delo v športu – merila)
(1) Bronasto priznanje za delo v športnih organizacijah se podeljuje športnim delavcem in/ali trenerjem za dolgoletno (nad 15 let) strokovno, uspešno in/ali požrtvovalno delo v športnih organizacijah s sedežem v Občini Kamnik. Do priznanja so upravičeni tudi športni delavci in trenerji, ki imajo stalno bivališče v Občini Kamnik, a svoje delo opravljajo v športnih organizacijah izven Občine Kamnik. Bronasto priznanje se lahko podeli tudi športni organizaciji z dolgoletno tradicijo (jubilej – 15 let).
(2) Vsako leto se podeli največ tri bronasta priznanja.
(3) Srebrno priznanje za delo v športnih organizacijah se podeljuje športnim delavcem in/ali trenerjem za dolgoletno (nad 30 let) strokovno, uspešno in/ali požrtvovalno delo v športnih organizacijah s sedežem v Občini Kamnik. Do priznanja so upravičeni tudi športni delavci in trenerji, ki imajo stalno bivališče v Občini Kamnik, a svoje delo opravljajo v športnih organizacijah izven Občine Kamnik. Srebrno priznanje se lahko podeli tudi športni organizaciji z dolgoletno tradicijo (jubilej – 30 let).
(4) Vsako leto se podeli največ tri srebrna priznanja.
(5) Zlato plaketo za delo v športnih organizacijah se podeli športnim delavcem in/ali trenerjem za dolgoletno (nad 50 let) strokovno, uspešno in/ali požrtvovalno delo v športnih organizacijah s sedežem v Občini Kamnik. Zlata plaketa se lahko podeli tudi športnikom s stalnim bivališčem v Občini Kamnik za izjemne športne rezultate oziroma dosežke, pri čemer za izjemen rezultat šteje medalja na olimpijskih igrah (OI), svetovnem prvenstvu (SP) ali evropskem prvenstvu (EP) v članskih kategorijah. Za izjemen športni dosežek šteje dosežek, ki športnika po merilih Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenje športnih zvez (OKS-ZŠZ) (Pogoji, pravila in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji) uvršča v mednarodni ali svetovni razred.
(6) Vsako leto se podeli največ ena zlata plaketa.
(priznanja za športne dosežke – opredelitev)
Priznanja za športne dosežke se podeljujejo v naslednjih kategorijah:
1. Športni dosežki otrok in mladine v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja:
– dečki in deklice do 13 let – enotna kategorija,
– dečki/deklice do 13 let – individualni ekipni šport,
– dečki/deklice do 13 let – ekipno,
– dečki in deklice do 15 let – enotna kategorija,
– dečki/deklice do 15 let – individualni ekipni šport,
– dečki/deklice do 15 let – ekipno,
– mladinci in mladinke do 19 let – enotna kategorija,
– mladinci/mladinke do 19 let – individualni ekipni šport,
– mladinci/mladinke do 19 let – ekipno.
2. Športni dosežki otrok, mladine in odraslih, ki tekmujejo v individualnih panogah:
– dečki do 13 let,
– deklice do 13 let,
– dečki do 15 let,
– deklice do 15 let,
– kadeti do 17 let,
– kadetinje do 17 let,
– mladinci do 19 let,
– mladinke do 19 let,
– člani nad 20 let,
– članice nad 20 let,
– veterani nad 50 let,
– veteranke nad 50 let.
3. Športni dosežki otrok, mladine in odraslih v ekipah, ki tekmujejo v individualnih športnih panogah in ne spadajo pod priznane ekipne športe (štafete, skupine, ekipe …):
– dečki do 13 let,
– deklice do 13 let,
– dečki do 15 let,
– deklice do 15 let,
– kadeti do 17 let,
– kadetinje do 17 let,
– mladinci do 19 let,
– mladinke do 19 let,
– člani nad 20 let,
– članice nad 20 let,
– veterani nad 50 let,
– veteranke nad 50 let.
4. Športni dosežki otrok, mladine in odraslih v športnih društvih, ki tekmujejo v ekipnih športih:
– dečki do 13 let,
– deklice do 13 let,
– dečki do 15 let,
– deklice do 15 let,
– kadeti do 17 let,
– kadetinje do 17 let,
– mladinci do 19 let,
– mladinke do 19 let,
– člani nad 20 let,
– članice nad 20 let,
– veterani nad 50 let,
– veteranke nad 50 let.
5. Športni dosežki otrok, mladine in odraslih s posebnimi potrebami (športniki invalidi):
– dečki in deklice do 15 let – enotna kategorija,
– dečki/deklice – ekipno,
– mladinci in mladinke do 19 let – enotna kategorija,
– mladinci/mladinke – ekipno,
– člani in članice nad 20 let – enotna kategorija,
– člani/članice – ekipno.
(priznanja za športne dosežke – merila)
(1) Priznanja za športne dosežke se podeljujejo v individualnih kategorijah, v kategorijah ekip, ki tekmujejo v individualnih športnih panogah, in ekipnih kategorijah.
1. Priznanja za športne dosežke v individualnih kategorijah se podeljuje športnikom, ki so v tekočem koledarskem letu dosegli vidne športne rezultate/dosežke doma in/ali v tujini. Za vidnejši športni rezultat šteje uvrstitev do najmanj tretjega mesta na uradnem državnem prvenstvu Nacionalne panožne športne zveze (NPŠZ) oziroma vidnejši športni dosežek na mednarodnih tekmovanjih (EP, SP, OI …). Vidnejši športni dosežek je dosežek, ki športnika po merilih OKS-ZŠZ uvršča med kategorizirane športnike. To ne velja za kategorije do 13, 15 in nad 50 let.
Priznanje lahko prejmejo posamezni športniki, ki imajo stalno ali začasno bivališče v Občini Kamnik ali športniki, ki na tekmovanjih zastopajo vzgojno-izobraževalne ustanove oziroma športne organizacije s sedežem v Občini Kamnik.
Vsako leto se podeli največ šest priznanj za športne dosežke v vsaki razpisani individualni kategoriji.
2. Priznanja za športne dosežke ekipah, ki tekmujejo v individualnih športnih panogah (štafete, skupine, ekipe …), se podeljuje športnikom, ki so v tekočem koledarskem letu dosegli vidne športne rezultate/dosežke doma in/ali v tujini. Za vidnejši športni rezultat šteje uvrstitev do najmanj tretjega mesta na uradnem državnem prvenstvu NPŠZ oziroma vidnejši športni dosežek na mednarodnih tekmovanjih (EP, SP, OI …). Vidnejši športni dosežek je dosežek, ki športnika po merilih OKS-ZŠZ uvršča med kategorizirane športnike. To ne velja za kategorije do 13, 15 in nad 50 let.
Priznanje lahko prejmejo posamezni športniki, ki imajo stalno ali začasno bivališče v Občini Kamnik ali športniki, ki na tekmovanjih zastopajo vzgojno-izobraževalne ustanove oziroma športne organizacije s sedežem v Občini Kamnik.
Vsako leto se podeli največ dve priznanji za športne dosežke v vsaki razpisani kategoriji ekip v individualnih panogah.
Posameznik lahko prejme priznanje le v individualni kategoriji oziroma le v individualni kategoriji, kjer se tekmuje v ekipah v individualnih športnih panogah.
Posameznik, ki prejme priznanje v ekipni kategoriji, lahko prejme nagrado v individualni kategoriji, če je član nacionalne reprezentance in ima priznano kategorizacijo v perspektivnem, mednarodnem, svetovnem ali olimpijskem razredu.
3. Priznanja za športne dosežke v kategorijah ekipno se podeljuje posameznim športnim ekipam, ki nastopajo za vzgojno-izobraževalne ustanove oziroma športne organizacije s sedežem v Občini Kamnik in so v tekočem koledarskem letu dosegle vidne športne rezultate doma in/ali v tujini. Za vidnejši športni rezultat šteje uvrstitev do najmanj tretjega mesta na uradnem državnem prvenstvu oziroma vidnejši športni dosežek na mednarodnih tekmovanjih (EP, SP, OI …).
Vsako leto se podeli največ dve priznanji za športne dosežke v vsaki razpisani kategoriji ekip.
(2) Pri razvrščanju tekmovalnih dosežkov športnikov in ekip se upošteva tudi primerjalna tekmovalna vrednost športnega dosežka v mednarodnem in državnem merilu glede na:
– nivo kakovosti športnih tekmovanj (olimpijske igre, svetovna in evropska prvenstva, svetovni in evropski pokali, državna prvenstva),
– tekmovalne dosežke v olimpijskih – neolimpijskih športnih panogah (kot olimpijske športne discipline oziroma panoge so upoštevane tiste, ki so v uradnem sporedu naslednjih olimpijskih iger),
– razred veljavne kategorizacije posameznika,
– priljubljenost in razširjenost športne panoge doma in v svetu,
– število udeležencev na športnem tekmovanju, pri čemer se upoštevajo samo rezultati na uradnih tekmovanjih, kjer je sodelovalo najmanj šest tekmovalcev/ekip in so bili/e najmanj štirje/štiri uvrščeni/e.
(izbor naj športnika in športnice ter naj ekipe)
Občina Kamnik lahko vsako leto podeli tudi priznanja za najboljšega posameznega športnika, športnico in ekipo. Merila in način izbora pripravi s strani Občine Kamnik pooblaščena komisija, ki izvede celoten postopek izbora najboljšega posameznega športnika, športnice in ekipe.
Občinska uprava vsako leto praviloma do konca koledarskega leta na spletni strani Občine Kamnik objavi razpis za podelitev priznanj v športu za tekoče leto. Objava razpisa mora vsebovati:
– navedbo izvajalca javnega razpisa,
– predmet razpisa (navedba v koledarskem letu razpisanih priznanj),
– merila za dodelitev priznanj v športu,
– razpisni rok,
– način dostave predlogov,
– navedbo oseb, ki so pooblaščene za dajanje informacij o razpisu,
– informacijo o razpisni dokumentaciji.
(zbiranje in analiza predlogov)
Občinska uprava zbere vse na razpis prispele predloge za priznanja. Občinska strokovna služba ali od Občine Kamnik pooblaščena komisija vse predloge v skladu s Pravilnikom analizira in pripravi predlog za podelitev priznanj v športu za določeno koledarsko leto.
(izbor prejemnikov priznanj)
Odločitev o podelitvi priznanj sprejme župan Občine Kamnik. Kolikor je glede na izjemno strokovno in požrtvovalno delo v športu ter glede na številne vidnejše športne dosežke v koledarskem letu upravičeno, lahko župan s sklepom izjemoma podeli tudi več priznanj, kot določa Pravilnik. Odločitev župana o podelitvi priznanj v športu je dokončna.
Podelitev priznanj v športu se izvede vsako leto na športni prireditvi predvidoma do 28. februarja (za delo v športu in športne dosežke preteklega leta).
III. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
(prenehanje veljavnosti prejšnjega pravilnika)
Z dnem uveljavitve tega Pravilnika preneha veljati Pravilnik o podeljevanju priznanj v športu (Uradni list RS, št. 106/11).
Ta Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 671-0009/2024-2/11
Kamnik, dne 18. decembra 2024