Na podlagi drugega odstavka 44.a člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 23/05 – uradno prečiščeno besedilo, 15/08 – ZPacP, 23/08, 58/08 – ZZdrS-E, 77/08 – ZDZdr, 40/12 – ZUJF, 14/13, 88/16 – ZdZPZD, 64/17, 1/19 – odl. US, 73/19, 82/20, 152/20 – ZZUOOP, 203/20 – ZIUPOPDVE, 112/21 – ZNUPZ, 196/21 – ZDOsk, 100/22 – ZNUZSZS, 132/22 – odl. US, 141/22 – ZNUNBZ, 14/23 – odl. US in 84/23 – ZDOsk-1) in 16. člena Statuta Občine Kranjska Gora (Uradni list RS, št. 31/17) je Občinski svet Občine Kranjska Gora na 14. redni seji dne 18. 12. 2024 sprejel
o podelitvi koncesije za opravljanje javne službe v osnovni zdravstveni dejavnosti v Občini Kranjska Gora na področju splošne medicine v Domu starejših občanov MAVIDA DOMOVI, d.o.o., Podružnica Kranjska Gora
S tem odlokom kot koncesijskim aktom Občina Kranjska Gora (v nadaljevanju tudi občina), ob upoštevanju stanja in predvidenega razvoja mreže javne zdravstvene službe ter v skladu s predhodnim soglasjem Ministrstva za zdravje, št. 0142-674/2024-2771-2, z dne 23. 8. 2024 in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, št. 0141-3/2023-DI/66, z dne 17. 9. 2024, določa razloge, vrsto, območje, predviden obseg in druge pogoje opravljanja koncesijske dejavnosti za opravljanje javne službe v osnovni zdravstveni dejavnosti na področju splošne medicine v socialnovarstvenem zavodu Domu starejših občanov MAVIDA DOMOVI, d.o.o., Podružnica Kranjska Gora.
(razlogi za podelitev koncesije)
Koncesija na področju splošne medicine se podeli zaradi ugotovljenih potreb s strani Doma starejših občanov MAVIDA DOMOVI, d.o.o., Podružnica Kranjska Gora, ker javni zdravstveni zavod, organiziran na območju občine (ZD Jesenice – Osnovno zdravstvo Gorenjske) zaradi pomanjkanja zdravnikov ne more zagotavljati opravljanja zdravstvene dejavnosti v obsegu, kot je določen z mrežo javne zdravstvene službe in ne more zagotoviti potrebne dostopnosti do zdravstvenih storitev na področju splošne medicine v Domu starejših občanov MAVIDA DOMOVI, d.o.o., Podružnica Kranjska Gora. Predlog za podelitev koncesije v Domu starejših občanov MAVIDA DOMOVI, d.o.o., Podružnica Kranjska Gora izhaja iz dopisa Osnovnega zdravstva Gorenjske, ZD Kranj, z dne 7. 5. 2024.
(vrsta, obseg in trajanje koncesije)
(1) Koncesija po tem odloku obsega opravljanje javne službe v osnovni zdravstveni dejavnosti, kot jo določa zakon, ki ureja zdravstveno dejavnost, na območju Občine Kranjska Gora na področju splošne medicine v Domu starejših občanov MAVIDA DOMOVI, d.o.o., Podružnica Kranjska Gora, v predvidenem obsegu 0,66 programa in trajanju 15 let, šteto od dneva začetka opravljanja koncesijske dejavnosti.
(2) Občina kot koncedent lahko na podlagi izpolnjenih zakonskih pogojev in pozitivnega mnenja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in pristojne zbornice oziroma strokovnega združenja podaljša obdobje podelitve koncesije za nadaljnjih 15 let.
(3) V primeru podaljšanja koncesije koncedent izda odločbo o podaljšanju koncesije in predlaga sklenitev dodatka h koncesijski pogodbi. V primeru neskladja med koncesijsko odločbo in koncesijsko pogodbo veljajo določbe koncesijske odločbe.
(4) Obvestilo o podaljšanju koncesije objavi koncedent na svoji spletni strani, lahko pa tudi na portalu javnih naročil, z vsebino, kot je za objavo obvestila o rezultatu postopka podelitve koncesije določena z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost.
(1) Javno službo v osnovni zdravstveni dejavnosti na področju splošne medicine v Domu starejših občanov MAVIDA DOMOVI, d.o.o., Podružnica Kranjska Gora lahko opravljajo na podlagi koncesije domače in tuje pravne in fizične osebe, če izpolnjujejo pogoje, določene z zakonom, podzakonskimi akti ter drugimi predpisi, ki urejajo način izvajanja javne službe v primarni zdravstveni dejavnosti.
(2) Storitve javne službe so dostopne uporabnikom na način in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo primarno zdravstveno dejavnost.
(3) Zdravstveno dejavnost na področju splošne medicine v Občini Kranjska Gora na podlagi koncesije opravlja koncesionar v svojem imenu in za svoj račun na podlagi pooblastila občine.
(4) Koncesija ni predmet dedovanja, prodaje, prenosa ali druge oblike pravnega prometa. Pravni posel v nasprotju s prejšnjim stavkom je po izrecni določbi zakona, ki ureja zdravstveno dejavnost, ničen.
(5) Občina kot koncedent ni dolžna zagotavljati koncesionarju nobenih sredstev za opravljanje javne službe.
(1) Koncesija na področju splošne medicine se podeli na podlagi izvedenega javnega razpisa, ki se objavi na spletni strani občine in portalu javnih naročil.
(2) Javni razpis mora, poleg podatkov glede na posebnost osnovne zdravstvene dejavnosti na področju splošne medicine, vsebovati tudi podatke, ki jih določa zakon, ki ureja zdravstveno dejavnost.
(3) Razpisna dokumentacija mora biti pripravljena v skladu z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost in se sočasno z javnim razpisom objavi na spletni strani občine ali portalu javnih naročil in mora vsebovati najmanj tisto vsebino, ki jo predpisuje zakon, ki ureja zdravstveno dejavnost.
(1) Ponudnik mora za pridobitev in opravljanje koncesije izpolnjevati pogoje, ki jih določa zakon, ki ureja zdravstveno dejavnost.
(2) Izbira koncesionarja se izvede po postopku določenem z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost ob smiselni uporabi določil zakona, ki ureja javno-zasebno partnerstvo in zakona, ki ureja javno naročanje. Za vodenje postopka razpisa in oceno ponudb imenuje županja občine strokovno komisijo, ki jo sestavljajo predsednik in dva člana.
(3) Pri izboru koncesionarja občina upošteva merila, ki jih določa zakon, ki ureja zdravstveno dejavnost, in druge okoliščine in merila, glede na posebnosti osnovne zdravstvene dejavnosti, določene v razpisni dokumentaciji.
(4) Koncesionarja izbere občinska uprava z upravno odločbo na podlagi predloga strokovne komisije iz drugega odstavka tega člena.
(1) Koncesijo za opravljanje javne službe v osnovni zdravstveni dejavnosti podeli občina s soglasjem ministrstva, pristojnega za zdravje, z odločbo o izbiri koncesionarja.
(2) Medsebojna razmerja v zvezi z opravljanjem koncesije občina in koncesionar uredita s koncesijsko pogodbo, ki jo v imenu občine sklene županja.
(1) Nadzor nad izvajanjem koncesijske odločbe in koncesijske pogodbe v delu, ki se nanaša na razmerje med koncedentom in koncesionarjem oziroma njune medsebojne pravice in obveznosti izvaja koncedent.
(2) Koncesionar mora na zahtevo koncedenta v roku, ki mu ga ta določi, koncedentu poročati o svojem poslovanju v delu, ki se nanaša na opravljanje koncesijske dejavnosti.
(prenehanje koncesijskega razmerja)
Koncesijska pogodba preneha na način in pod pogoji, določenimi z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost.
(1) Koncesionar je v skladu z zakonom odgovoren za škodo, ki jo pri izvajanju ali v zvezi z izvajanjem javne službe povzročijo pri njem zaposleni ljudje uporabnikom ali drugim osebam.
(2) Koncesionar mora biti ustrezno zavarovan za škodo, ki jo pri izvajanju ali v zvezi z izvajanjem javne službe povzročijo pri njem zaposleni ljudje uporabnikom ali drugim osebam in za škodo, ki nastane zaradi nepravilnega opravljanja dejavnosti javne službe. Obseg zavarovanja se določi s koncesijsko pogodbo.
(3) Koncedent ne odgovarja za škodo, ki jo pri izvajanju javne službe povzroči koncesionar uporabnikom ali drugim osebam na območju občine.
Za koncesije, vključno z ureditvijo pravnega varstva, se uporablja zakon, ki ureja podeljevanje koncesij, če z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost, posamezno vprašanje ni posebej urejeno.
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-17/2024-1
Kranjska Gora, dne 23. decembra 2024