Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), 2. člena Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) in 16. člena Statuta Občine Kranjska Gora (Uradno glasilo slovenskih občin št. 43/2014) ter Zakona o spodbujanju razvoja turizma (Uradni list RS, št. 13/18), Uredbe o razvojnih spodbudah za turizem (Uradni list RS, št. 208/21) je Občinski svet Občine Kranjska Gora na 14. redni seji dne 18. 12. 2024 sprejel
o dodeljevanju pomoči za spodbujanje trajnostnega razvoja gospodarstva v Občini Kranjska Gora
(vsebina pravilnika in uporaba izrazov)
(1) Ta pravilnik določa področje uporabe, vrste pomoči, pogoje in upravičence do denarne pomoči Občine Kranjska Gora (v nadaljnjem besedilu: Občina) za spodbujanje trajnostnega razvoja gospodarstva v Občini Kranjska Gora.
(2) Sredstva po tem pravilniku se dodelijo za pomoč de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 z dne 13. decembra 2023 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (UL L št. 2023/2831 z dne 15. 12. 2023).
(3) V pravilniku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.
Namen tega pravilnika je vzpostavitev učinkovitega podpornega okolja za potencialne podjetnike in delujoča podjetja v vseh fazah njihovega razvoja, povečanje možnosti za ustanavljanje novih podjetij, spodbujanje njihove rasti ter ustvarjanje novih delovnih mest.
Namen tega pravilnika je prav tako vzpostavitev učinkovitega podpornega okolja za gospodarstvenike in turistične ponudnike v Kranjski Gori, investicijam in vlaganjem v trajnostni razvoj turizma v Kranjski Gori ter posledično temu pomagati turističnim in drugim kapacitetam pridobiti mednarodno uveljavljene okoljske certifikate (kot npr. Znak za okolje EU (EU Ecolabel), Bio Hotels, Green Globe, Green Key, Travelife, EMAS ali Ecocamping, Zero Waste Slovenija) ter vključitev v Slovenia Green.
(način in višina zagotavljanja sredstev)
Sredstva za izvedbo ukrepov spodbujanja razvoja gospodarstva v Občini Kranjska Gora, se zagotavljajo v proračunu Občine. Višina sredstev se določi z odlokom o proračunu Občine za tekoče leto.
Sredstva za izvedbo ukrepov po tem pravilniku so kot nepovratna sredstva v predpisani višini za posamezne namene, v obliki dotacij, subvencij, subvencij obrestne mere ali znižanja občinskih dajatev.
Pojmi, uporabljeni po tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
1. vlagatelj je fizična ali pravna oseba, ki vloži vlogo na javni razpis;
2. upravičenec je fizična ali pravna oseba, ki je upravičena do sredstev javnega razpisa;
3. prejemnik pomoči je fizična ali pravna oseba, ki je oziroma bo prejela pomoč de minimis;
4. »pomoč« pomeni vsak ukrep, ki izpolnjuje merila iz prvega odstavka 107. člena Pogodbe o delovanju Evropske unije (prečiščeno besedilo 2016, UL C št. 202 z dne 7. 6. 2016);
5. »mikro, malo in srednje podjetje« pomeni podjetje, ki izpolnjuje merila iz Priloge I Uredbe Komisije (EU) št. 651/2014 z dne 17. junija 2014, zadnjič spremenjene z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/1315 z dne 23. junija 2023 (UL L 167 z dne 30. 6. 2023, str. 1);
6. »opredmetena sredstva« pomenijo sredstva, ki jih sestavljajo zemljišča, stavbe in obrati, stroji in oprema;
7. »intenzivnost pomoči« pomeni delež sofinanciranja investicije z javnimi sredstvi in je izražena kot odstotek sofinanciranja upravičenih stroškov;
8. »enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:
a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;
b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;
c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;
d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja samo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja. Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk (a) do (d) tega odstavka, preko enega ali več drugih podjetij, prav tako velja za enotno podjetje;
9. »podjetje v težavah« je podjetje, ki izpolnjuje merila iz 18. točke 2. člena Uredbe Komisije (EU) št. 651/2014 z dne 17. junija 2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe (UL L št. 187 z dne 26. 6. 2014, str. 1), zadnjič spremenjene z Uredbo Komisije (EU) 2021/1237 z dne 23. julija 2021 o spremembi Uredbe (EU) št. 651/2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe (UL L št. 270 z dne 29. 7. 2021, str. 39);
10. »upravičeni stroški« so stroški, za katere se lahko dodeljuje pomoč.
(vrste pomoči in ukrepov)
Za spodbujanje razvoja trajnostnega gospodarstva Občina Kranjska Gora dodeljuje pomoč de minimis za naslednje ukrepe:
UKREP 1: Spodbujanje obrtnih dejavnosti in ohranjanje zaposlitev;
UKREP 2: Spodbujanje začetnih trajnostnih investicij;
UKREP 3: Spodbujanje odpiranja novih delovnih mest in samozaposlovanja;
UKREP 4: Spodbujanje izobraževanja, usposabljanja in promocije na področju podjetništva;
UKREP 5: Subvencioniranje stroškov za delovanje mladih podjetij;
UKREP 6: Subvencioniranje stroškov najema poslovnih prostorov in obratov;
UKREP 7: Spodbujanje naložb in razvoj aktivnosti v turizmu;
UKREP 8: Spodbujanje naložb v pridobitev mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka;
UKREP 9: Spodbujanje projektov inovacij, raziskav in razvoja.
Upravičeni prejemniki pomoči po tem odloku so samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe, ki so registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah-1 (ZGD-1).
Kot upravičenci za dodelitev finančnih vzpodbud so lahko opredeljeni tudi drugi prejemniki sredstev (pravne osebe registrirane skladno z Zakonom o socialnem podjetništvu (ZSocP), fizične osebe, društva, združenja, sobodajalci …), če so posebej navedeni v okviru posameznega ukrepa oziroma v razpisu. Neupravičeni prejemniki pomoči po tem odloku so velika podjetja.
Velikost posamezne gospodarske družbe se določa na podlagi enotnih meril za določanje velikosti podjetij, ki so bila sprejeta z Uredbo Komisije (ES) št. 651/2014, zadnjič spremenjene z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/1315 z dne 23. junija 2023 (UL L 167 z dne 30. 6. 2023, str.1).
(splošna določila de minimis Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831)
(1) Do de minimis pomoči v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 niso upravičena podjetja dejavna v:
– primarni proizvodnji ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture;
– predelavi in trženju ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture, kadar je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine proizvodov, nabavljenih ali danih na trg;
– primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti;
– predelavi in trženju kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti, v enem od naslednjih primerov: (i) kadar je znesek pomoči določen na podlagi cene oziroma količine takih proizvodov, ki so nabavljeni od primarnih proizvajalcev ali jih je na trg dalo zadevno podjetje; (ii) kadar je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.
(2) Če je podjetje dejavno v enem od sektorjev iz prvega odstavka tega člena, poleg tega pa je dejavno v enem ali več drugih sektorjev, ki spadajo na področje uporabe te uredbe, ali opravlja še druge dejavnosti, ki spadajo na področje uporabe Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se ta uredba uporablja za pomoč, dodeljeno v zvezi s slednjimi sektorji ali dejavnostmi, pod pogojem, da podjetje na ustrezen način, kot je ločevanje dejavnosti ali ločevanje računovodskih izkazov, zagotovi, da dejavnosti v sektorjih, ki so izključeni iz področja uporabe te uredbe, niso deležne pomoči de minimis, dodeljene v skladu s Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831.
(3) Pomoč ne bo namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoznimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.
(4) Pomoč ne bo pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi.
(5) Do finančnih spodbud niso upravičeni tisti subjekti, ki nimajo poravnanih zapadlih obveznosti do občine ali do države.
(6) Do sredstev za razvoj niso upravičena mikro, majhna in srednje velika podjetja, ki so po zakonu, ki ureja prisilno poravnavo, stečaj ali likvidacijo, v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji ter so kapitalsko neustrezna, kar pomeni, da je izguba tekočega leta skupaj s prenesenimi izgubami dosegla polovico osnovnega kapitala družbe.
(7) Skupni znesek pomoči dodeljena istemu upravičencu oziroma enotnemu podjetju na podlagi pravila »de minimis« v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 ne sme preseči 300.000,00 EUR v obdobju zadnjih treh let, ne glede na obliko in namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali Unije.
(kumulacija de minimis pomoči)
(1) Pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.
(2) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 in (EU) št. 717/2014 do ustrezne zgornje meje iz člena 3(2) Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831.
(3) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2832.
(obveznosti prejemnika do pomoči in Občine)
(1) Prejemnik pomoči mora imeti za nakazilo dodeljenih sredstev odprt transakcijski račun.
(2) Prejemnik mora k vlogi predložiti:
– pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je upravičenec oziroma enotno podjetje prejelo na podlagi te ali drugih odredb de minimis v obdobju treh let,
– pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške in zagotovilo, da z dodeljenim zneskom pomoči de minimis, ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnost pomoči po drugih predpisih.
(3) Občina bo z odločbo pisno obvestila prejemnika o odobrenem znesku de minimis pomoči, in da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831.
(4) Občina mora hraniti evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.
(splošna določila za vse ukrepe)
Splošna načela, ki veljajo za vse ukrepe tega odloka, so:
– Pomoči in njihova višina se dodeljujejo na podlagi letnega nabora ukrepov določenega s proračunom občine in na podlagi izvedenega javnega razpisa.
– Dajalec pomoči mora hraniti evidence o individualni pomoči »de minimis« 10 let od datuma dodelitve pomoči.
– Do pomoči so upravičeni le udeleženci opredeljeni v okviru posameznega ukrepa.
– Upravičenec lahko kandidira samo za izvedbo naložbe, upravičene po tem pravilniku, katero lahko izvede v celoti in v skladu z veljavnimi predpisi.
– Pomoč se dodeli na podlagi vloge, katere vsebina in oblika se podrobneje določita z javnim razpisom.
– Naložba, za katero se dodeli pomoč, se mora uporabljati ali ostati v lasti upravičenca vsaj 2 leti od dokončanja naložbe, če ni v okviru posameznega ukrepa določeno drugače, lokacija naložbe pa mora biti na območju Občine Kranjska Gora.
– Naložba, za katero se dodeli pomoč, se ne sme uporabljati v nasprotju z namenom dodelitve sredstev.
– Če je prejemnik za iste upravičene stroške prejel ali namerava prejeti tudi drugo državno pomoč, skupni znesek prejete pomoči ne sme preseči dovoljenih intenzivnosti državnih pomoči.
– Upravičenec, ki pridobi pomoč na podlagi tega pravilnika, mora voditi predpisano dokumentacijo, določeno z javnim razpisom in sklenjeno pogodbo o dodelitvi sredstev, ter jo hraniti vsaj še 2 leti po izvedenem zadnjem izplačilu.
– Občina Kranjska Gora lahko v javnem razpisu pri posameznih ukrepih določi podrobnejše pogoje za dodelitev sredstev.
– Delovno mesto, za katero je pridobljena pomoč, se mora ohraniti vsaj 2 leti po zaposlitvi oziroma samozaposlitvi.
– Končni prejemnik sredstev ne sme uporabljati naložbe v nasprotju z namenom dodelitve sredstev.
– Vsi računi oziroma poslovne listine, ki se uveljavljajo pri posameznih ukrepih, morajo biti zavedeni v poslovnih knjigah upravičenca in morajo biti izdani na ime upravičenca.
– Plačnik upravičenih stroškov mora biti vlagatelj.
– DDV ni upravičen strošek.
– Upravičenec mora imeti sedež podjetja ali registrirano poslovno enoto na območju Občine Kranjska Gora.
– V kolikor je predmet sofinanciranja naložba, mora biti lokacija naložbe na območju Občine Kranjska Gora.
– V primeru, da je upravičenec fizična oseba, mora imeti prijavljeno stalno bivališče na območju Občine Kranjska Gora.
Pomoč se ne dodeljuje:
– podjetjem, ki so izvedbo del, storitev ali material naročili pri lastniško povezanem podjetju ali lastniško povezani fizični osebi;
– podjetjem, ki so izvedbo del, storitev ali material naročili pravni ali fizični osebi, katerih lastniki ali odgovorne osebe, so si med seboj v razmerju zakonec ali izven zakonski partner ali sorodnik do vštetega 2. dednega reda;
– podjetjem v igralniški dejavnosti;
– podjetjem proti katerim so uvedeni inšpekcijski postopki;
– podjetjem, ki so v zadnjih petih letih za isti predmet investicije že prejeli sredstva Občine Kranjska Gora, v kolikor v okviru posameznega ukrepa ni določeno drugače;
– investicijam, ki niso skladni z določili veljavnih prostorskih aktov, strategij in programov Občine Kranjska Gora.
(način dodeljevanja pomoči)
(1) Sredstva pomoči de minimis se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa, v skladu s tem pravilnikom in predpisi, ki urejajo izvrševanje proračuna.
(2) V javnem razpisu se podrobneje določijo merila in kriteriji ter zahtevana dokumentacija za posamezne ukrepe po tem pravilniku.
(3) Javni razpis se objavi na uradni spletni strani občine in v občinskem glasilu.
Javni razpis mora vsebovati:
– ime in sedež občine, ki dodeljuje finančne spodbude,
– pravno podlago za izvedbo javnega razpisa,
– predmet javnega razpisa,
– opredelitev upravičencev,
– opredelitev osnovnih pogojev za kandidiranje na javnem razpisu,
– navedbo meril ocenjevanja vlog,
– okvirno višino sredstev, ki so na voljo za predmet javnega razpisa,
– določitev obdobja, v katerem mora biti prijavljena investicija ali aktivnost realizirana,
– rok, do katerega morajo biti predložene vloge,
– datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev,
– rok, v katerem bodo prijavitelji obveščeni o izidu javnega razpisa,
– kraj, čas in osebo, pri kateri lahko vlagatelji dvignejo razpisno dokumentacijo oziroma elektronski naslov, na katerega lahko zaprosijo zanjo.
(4) Glede na višino razpoložljivih sredstev in števila prispelih vlog, z upravičenimi investicijami, se lahko vsem upravičencem višina ali intenzivnost pomoči sorazmerno zniža.
(postopek dodeljevanja pomoči)
Za izvedbo postopka javnega razpisa župan s sklepom imenuje tri člansko strokovno komisijo. Predsednik in člani komisije ne smejo biti z vlagatelji interesno povezani v smislu poslovne povezanosti ali sorodstvenega razmerja.
Postopek javnega razpisa in dodelitve sredstev poteka po naslednjem zaporedju:
(1) Postopek za dodelitev pomoči vodi komisija, ki jo s sklepom imenuje župan. Strokovne in administrativno tehnične naloge za komisijo opravlja občinska uprava.
(2) Komisija na podlagi tega pravilnika in javnega razpisa odpira vloge, preveri popolnost vlog, obravnava pravočasno prispele vloge.
Naloge imenovane strokovne komisije so:
– priprava meril za ocenjevanje vlog,
– priprava vsebine javnega razpisa in razpisne dokumentacije,
– odpiranje vlog,
– ugotovitev popolnosti in pravočasnosti vlog,
– pregled in ocenitev prejetih vlog,
– priprava predloga prejemnikov sredstev in njihove razdelitve,
– priprava predloga prejemnikov nerazdeljenih sredstev in razdelitve le-teh,
– vodenje zapisnikov o delu komisije.
(3) Komisija pripravi predlog upravičencev do pomoči, ki ga predloži direktorju občinske uprave. Direktor občinske uprave, na podlagi prejetega predloga strokovne komisije, odloči o višini odobrenih finančnih sredstev.
(4) Zoper odločitev je dopustno v roku 8 dni od prejema vložiti pritožbo, o kateri odloča župan. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljena merila za ocenjevanje vlog. Odločitev župana je dokončna.
(5) Medsebojne obveznosti med upravičencem pomoči in občino se uredijo s pogodbo.
Prijavitelj lahko poda vlogo le na predpisanih obrazcih razpisne dokumentacije. Razpisno dokumentacijo pripravi strokovna komisija z vsemi podatki, ki omogočajo vlagateljem izdelati popolno vlogo.
Razpisna dokumentacija mora vsebovati:
– opredelitev ukrepov, ki so predmet javnega razpisa,
– pogoje, ki jih mora prijavitelj izpolnjevati za uvrstitev v izbor za dodelitev sredstev,
– okvirno višino sredstev, ki so na razpolago v okviru predmeta razpisa,
– način določanja deleža sredstev, ki jih prejme posamezni upravičenec,
– vzorec pogodbe,
– navedbo potrebnih dokumentov, ki jih je potrebno predložiti kot dokazilo,
– navedbo meril za ocenjevanje vlog,
– navedbo o tem, kdo z odločbo odloči o dodelitvi sredstev in kdo odloči o pritožbi zoper to odločbo in
– drugo.
Vloga na javni razpis mora prispeti pravočasno, do roka določenega v javnem razpisu in mora biti v skladu z drugimi navodili opredeljenimi v javnem razpisu.
Odpiranje prispelih vlog za sofinanciranje investicij oziroma posameznih aktivnosti vodi v 13. členu tega pravilnika navedena komisija, ki o postopku vodi zapisnik.
Postopek odpiranja vlog se izvede v roku, ki je predviden v javnem razpisu.
Prepozne vloge in vloge, ki niso oddane na obrazcih razpisne dokumentacije, s sklepom Občinske uprave zavrže.
Občinska uprava v roku petih delovnih dni od dneva odpiranja vlog prijavitelje, katerih vloge na razpis niso popolne, pisno pozove, naj vloge dopolnijo. Rok za dopolnitev vloge ne sme biti daljši od osmih delovnih dni, od dneva prejema poziva. Nepopolne vloge, ki jih prijavitelji v določenem roku ne dopolnijo, se zavržejo s sklepom.
Zoper sklep iz tretjega in četrtega odstavka tega člena je možna pritožba, ki jo prejemnik vloži v petnajstih dneh od vročitve sklepa županu Občine Kranjska Gora.
(višina dodeljenih sredstev)
Višina sredstev, ki se dodeli posameznemu upravičencu, se določi na podlagi določb iz tega pravilnika in objavljenega javnega razpisa, rezultatov ocenjevanja vseh vlog, višine zaprošenih sredstev s strani upravičenca ter višine razpoložljivih sredstev.
(prerazporeditev nerazdeljenih sredstev)
V primeru, kolikor je v okviru posameznega ukrepa upravičencem dodeljenih manj sredstev od razpoložljivih, se s sklepom Občinske uprave, le-ta lahko prerazporedijo na druge ukrepe znotraj okvira javnega razpisa.
Občinska uprava izda odločbe, s katerimi se določi razporeditev razpisanih sredstev, na podlagi predloga komisije določene v 13. členu tega pravilnika.
Zoper odločbo iz prejšnjega odstavka tega člena je dopustna pritožba pri županu Občine Kranjska Gora, v roku osmih dni od dneva prejete odločbe. Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodb z izbranimi prejemniki sredstev.
Pristojni organ bo pisno obvestil prejemnika sredstev, da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis«.
Na podlagi odločb o dodeljenih sredstvih župan občine z upravičenci sklene pogodbo, s katero se podrobneje uredijo način in pogoji koriščenja dodeljenih sredstev.
Pogodba mora vsebovati:
– navedbo podatkov občine in prejemnika sredstev,
– namen, za katerega se sredstva dodeljujejo,
– višino dodeljenih sredstev,
– rok za porabo sredstev,
– navedbo pravic in obveznosti pogodbenih strank,
– razloge za vračilo dodeljenih sredstev,
– način nadzora nad namensko porabo sredstev,
– razloge za razvezo pogodbe.
Pogodba lahko poleg določb iz prejšnjega odstavka tega člena vsebuje tudi druge določbe.
Služba za družbene dejavnosti in gospodarstvo izbranim upravičencem skupaj z odločbo iz 18. člena tega pravilnika pošlje tudi ustrezno število izvodov pogodbe ter jih pozove k podpisu pogodbe. Če se izbrani upravičenec v petnajstih dneh od prejema poziva nanj ne odzove, se šteje, da je vlogo na razpis umaknil.
(1) Namensko porabo proračunskih sredstev za spodbujanje razvoja gospodarstva v Občini Kranjska Gora, pridobljenih po tem pravilniku oziroma javnem razpisu, spremlja Občinska uprava, oziroma s strani župana pooblaščena oseba.
(2) V primeru ugotovljene nenamenske porabe sredstev, mora prejemnik vrniti odobrena sredstva v celoti in s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi, obračunana od dneva nakazila prejemniku, če se ugotovi:
‒ da sredstva niso bila delno ali v celoti porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena;
‒ da je prejemnik za katerikoli namen navajal neresnične podatke;
‒ da prejemnik pomoči iz istega naslova za isti namen že pridobil finančna sredstva;
‒ da prejemnik pomoči investicije ne izvede;
‒ da je prejemnik davčni dolžnik;
‒ da prejemnik nima poravnanih vseh obveznosti zaradi sklepa Komisije o razglasitvi pomoči za nezakonito in nezdružljivo z notranjim trgom;
‒ da prejemnik pomoči redno ne izplačuje plač/socialnih prispevkov;
‒ da prejemnik ne izpolnjuje pogodbenih zavez v zvezi z dolžino ohranjanjem delovnih mest, namembnosti in lastništva osnovnih sredstev oziroma opravljanja dejavnosti za katere je prejel pomoč.
(3) Prejemnik, ki ustreza kateremukoli kriteriju iz prejšnjega odstavka:
– mora dodeljena sredstva vrniti v roku 90 dni od dneva prejema poziva in
– izgubi pravico do pridobitve sredstev po tem pravilniku za naslednji dve leti.
(4) V primeru, da upravičenec odobrenih sredstev v pogodbeno določenem roku ne izkoristi, bodisi, da je le tega iz neupravičenih razlogov zamudil, bodisi, da se ugotovi kršenje pravil razpisa in izpolnjevanja pogodbenih obveznosti, izgubi pravico do pridobitve sredstev po tem pravilniku za naslednji dve leti.
(1) Upravičenec mora hraniti vso dokumentacijo, ki je bila podlaga za odobritev pomoči po tem pravilniku, deset let od datuma prejema pomoči iz tega pravilnika.
(2) Občina mora voditi natančne evidence z informacijami o dodeljenih pomočeh in dokazilih o izpolnjevanju pogojev deset let od dneva zadnje dodelitve pomoči po tem pravilniku.
II. UKREPI S PODROČJA SPODBUJANJA TRAJNOSTNEGA RAZVOJA GOSPODARSTVA
Predmet sofinanciranja na podlagi tega pravilnika so investicije, projekti ali aktivnosti podjetij in drugih upravičencev v okviru sledečih ukrepov:
UKREP 1: spodbujanje obrtnih dejavnosti in ohranjanje zaposlitev,
UKREP 2: spodbujanje začetnih trajnostnih investicij,
UKREP 3: spodbujanje odpiranja novih delovnih mest in samozaposlovanja,
UKREP 4: spodbujanje izobraževanja, usposabljanja in promocije na področju podjetništva,
UKREP 5: subvencioniranje stroškov za delovanje mladih podjetij,
UKREP 6: subvencioniranje stroškov najema poslovnih prostorov in obratov,
UKREP 7: spodbujanje naložb in razvoj aktivnosti v turizmu,
UKREP 8: spodbujanje naložb v pridobitev mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka,
UKREP 9: spodbujanje projektov inovacij, raziskav in razvoja.
Navedeni ukrepi predstavljajo temelje za določitev predmeta posameznega javnega razpisa s področja spodbujanja gospodarstva v Občini Kranjska Gora.
Za posamezni ukrep se v okviru tega pravilnika določijo njegov namen, predmet pomoči, upravičenci, pogoji, upravičeni stroški, višina sofinanciranja, instrument dodeljevanja sredstev in omejitve.
UKREP 1: spodbujanje obrtnih dejavnosti in ohranjanje zaposlitev
Namen ukrepa: Namen ukrepa je ohranjanje obrtnih dejavnosti v Občini Kranjska Gora.
Predmet pomoči:
– sofinanciranje plače enega delovnega mesta;
– sofinanciranje začetnih investicij in investicij v razširjanje in razvoj;
– sofinanciranje zunanjih strokovnjakov k boljšemu delovanju obrtne dejavnosti.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) z obrtno dejavnostjo, ki je opredeljena kot glavna dejavnost upravičenca.
Upravičeni stroški:
– stroški dela v višini do največ 3 minimalnih mesečnih bruto plač na letni ravni,
– strošek nakupa strojev ali opreme,
– strošek programske opreme,
– ureditev poslovnega prostora,
– strošek postavitve spletne strani,
– strošek računovodskih storitev,
– strošek izdaje obrtnega dovoljenja,
– strošek članstva v obrtni zbornici,
– druge storitve zunanjih izvajalcev pomembne k ohranjanju delovanja obrtne dejavnosti.
Višina sofinanciranja:
– do 100 % treh minimalnih mesečnih bruto plač na letni ravni ter 50 % upravičenih ostalih stroškov ukrepa. Višina sredstev na ukrep se lahko določi ali omeji z javnim razpisom.
Pogoji:
– upravičenci morajo imeti glavno dejavnost obrtno dejavnost,
– sofinancira se obstoječe zaposlitve ali samozaposlitve, ki so aktivne na dan objave javnega razpisa;
– upravičenci v primeru tega ukrepa lahko kandidirajo za isti namen v vseh letih opravljanja obrtne dejavnosti;
– drugi pogoji določeni z javnim razpisom.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– najvišja dodeljena višina sredstev na upravičenca se določi z javnim razpisom;
– prijavitelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 2 vlogi.
UKREP 2: spodbujanje začetnih trajnostnih investicij
Namen ukrepa: spodbujanje začetnih trajnostnih naložb v gospodarstvo in s tem vzpostavitev boljših možnosti za gospodarski razvoj in povečanje konkurenčnih prednosti prijaviteljev. Cilj trajnostnega investiranja je usmeriti investicije posebne projekte, ki so v korist družbi, zmanjšujejo onesnaževanje ali spodbujati napredek novih tehnologij, ki se osredotočajo na prehod na čisto energijo, trajnostne naložbe ali preprečevanje onesnaževanja.
Predmet pomoči: sofinanciranje začetnih trajnostnih investicij.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Upravičeni stroški:
– nakup investicij v alternativne vire energije,
– nakup investicij s projekti čiste vode,
– vlaganja v trajnostno mobilnost,
– energetska prenova stavbnega pohištva,
– strošek nakupa patenta,
– strošek licence,
– sofinanciranje promocije v smeri ozaveščanja o zmanjšanju porabe vode, energije in CO2,
– digitalizacija podjetja z namenom optimizacije delovnih procesov,
– gradbeno-obrtniška dela povezana zgolj z zgoraj navedenimi stroški,
– namestitev programske opreme povezana zgolj z zgoraj navedenimi stroški.
Višina sofinanciranja:
– do višine 70 % upravičenih stroškov.
Pogoji:
– v primeru, da predlagatelj v okviru tega javnega razpisa želi povrnitev sredstev za nakup rabljene opreme/strojev, le-ta ne sme biti starejša nad 5 let ter mora brezhibno služiti svoji namembnosti,
– drugi pogoji bodo določeni z javnim razpisom.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– nakup osebnih motornih vozil ni upravičen strošek;
– najvišja dodeljena višina sredstev na upravičenca se določi z javnim razpisom;
– prijavitelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 2 vlogi. Ena vloga je namenjena zgolj osnovnim sredstvom, druga vloga pa za ostale navedene upravičene stroške, ki ne spadajo pod osnovna sredstva.
UKREP 3: spodbujanje odpiranja novih delovnih mest in samozaposlovanja
Namen ukrepa: spodbujanje odpiranja novih delovnih mest z zaposlovanjem novih delavcev ali samozaposlitvijo ter s tem prispevati k manjši brezposelnosti na območju Občine Kranjska Gora.
Predmet pomoči:
– sofinanciranje samozaposlovanja
– sofinanciranje zaposlovanja novih delavcev.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Upravičeni stroški:
– stroški za realizacijo samozaposlitve v višini do 3 minimalnih mesečnih plač,
– stroški za odpiranje novega delovnega mesta v višini do 3 minimalnih mesečnih plač.
Višina sofinanciranja:
– višina sofinanciranja upravičenih stroškov se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 100 % upravičenih stroškov.
Pogoji:
– delovno mesto, za katerega se dodeli finančna pomoč se mora ohraniti vsaj 2 leti,
– nova zaposlitev mora pomeniti povečanje skupnega števila zaposlenih nad najvišje stanje glede na predhodne leto,
– prijavitelj mora z novim zaposlenim delavcem podpisati pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas oziroma za določen čas vsaj 2 leti,
– realizacija samozaposlitve oziroma odpiranje novega delovnega mesta mora biti izvedeno na območju Občine Kranjska Gora,
– do finančne pomoči je upravičena oseba, ki se samozaposli in ima prijavljeno stalno bivališče na območju Občine Kranjska Gora. Oseba mora ostati samozaposlena vsaj 2 leti,
– v primeru, da novo zaposleni delavec postane brezposeln, iz kateregakoli razloga pred potekom 2 let, mora prejemnik sredstev, v roku 30 dni od prenehanja zaposlitve, zaposliti novega delavca, ki ustreza opredeljenim pogojem. V nasprotnem primeru mora prejemnik dodeljenih sredstev le-ta vrniti,
– za vsakega na novo zaposlenega je potrebno predložiti svojo vlogo.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– v kolikor je prijavitelj že prejel sredstva za samozaposlitev, na ta ukrep ne more kandidirati 5 let od prejetja sredstev,
– prijavitelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 5 vlog,
– ne upošteva se zaposlitev osebe, ki je bila že zaposlena v tem podjetju ali pri njegovih povezanih pravnih ali fizičnih osebah (v enotnem podjetju) in so bila za njeno zaposlitev že dodeljena finančna sredstva iz občinskih ali drugih javnih virov sredstev v zadnjih petih letih,
– ne upošteva se zaposlitev ali samozaposlitev registrirane brezposelne osebe, ki je imela zadnjo zaposlitev pri upravičencu ali njegovih povezanih podjetjih,
– sredstva se ne dodeljujejo za prezaposlovanje med povezanimi osebami ali lastniško povezanimi podjetji.
UKREP 4: spodbujanje izobraževanja, usposabljanja in promocije na področju podjetništva
Namen ukrepa: spodbujanje podjetništva z vzpostavitvijo podpornega okolja, ki omogoča lažje razvijanje in ohranjevanje konkurenčnih prednosti prijaviteljev.
Predmet pomoči:
– sofinanciranje stroškov izobraževanja,
– sofinanciranje stroškov usposabljanj,
– sofinanciranje stroškov udeležbe na sejmih ali razstavah doma in v tujini.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Upravičeni stroški:
– stroški izobraževanja,
– stroški usposabljanja,
– stroški razstavljanja (najem in postavitev stojnice, pristopnina …).
Višina sofinanciranja:
– sofinanciranje upravičenih stroškov do 100 %, pri čemer se maksimalna višina določi z javnim razpisom.
Pogoji:
– vsi upravičeni stroški morajo biti v povezavi z registriranimi poslovnimi dejavnostmi podjetja,
– ne upoštevajo se izobraževanja, ki pripomorejo k višji stopnji javno veljavne izobrazbe, oziroma sodijo v javno veljavni izobraževalni program.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– prijavitelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 5 vlog.
UKREP 5: subvencioniranje stroškov za delovanje mladih podjetij
Namen ukrepa: olajšati delovanje mladih podjetij in spodbuditi nastanek novih. S subvencioniranjem stroškov njihovega poslovanja bo nastalo ugodno okolje za razvoj podjetništva, zmanjšal se bo obseg t. i. sive ekonomije.
Predmet pomoči:
– sofinanciranje delovanja mladih podjetij in spodbujanje nastajanja novih.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Upravičeni stroški:
– stroški za računovodske storitve,
– prispevek za članstvo v strokovnih zbornicah ali združenjih,
– prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
– stroški specialističnih svetovanj s področja davkov, delovnega in gospodarskega prava, računovodstva in trženja.
Višina sofinanciranja:
– do 100 % upravičenih stroškov.
Pogoji:
– vsi upravičeni stroški morajo biti v povezavi z registriranimi poslovnimi dejavnostmi podjetja.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– v kolikor je prijavitelj že dobil pomoč de minimis iz ukrepa Spodbujanje odpiranja novih delovnih mest in samozaposlovanja v zadnjih treh letih pred oddajo vloge pavšalni prispevek pokojninskega in invalidskega zavarovanja ni upravičen strošek.
UKREP 6: subvencioniranje stroškov najema poslovnih prostorov in obratov
Namen ukrepa: subvencioniranje stroškov najema poslovnih prostorov in obratov za upravičence, ki opravljajo dejavnosti.
Predmet pomoči:
– stroški najema poslovnih prostorov in obratov.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Upravičeni stroški:
– strošek najema poslovnih prostorov ali obratov, ki se nahajajo na območju Občine Kranjska Gora.
Višina sofinanciranja:
– sofinanciranje upravičenih stroškov do 50 %, pri čemer se maksimalna višina določi z javnim razpisom.
Pogoji:
– strošek najemnine mora biti v skladu z običajnimi tržnimi cenami in običajnim poslovanjem podjetja.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– Za prostore, ki jih daje v najem Občina Kranjska Gora, se ne dodeljuje subvencije.
– Stroški najemnine se ne subvencionirajo v primeru, da sta si najemnik in najemodajalec kot fizični osebi v razmerju zakonec ali izven zakonski partner ali sorodnik do vštetega 2. dednega reda, oziroma da je lastnik pravne osebe fizična oseba, ki je z najemodajalcem ali najemnikom v razmerju zakonec ali izven zakonski partner ali sorodnik do vštetega 2. dednega reda.
– Stroški najemnine se ne subvencionirajo v primeru, da sta najemnik in najemodajalec povezani osebi.
– Strošek najemnine se ne subvencionira tudi v primeru, da sta najemnik in najemodajalec pravni osebi, katerih lastniki so si med seboj v razmerju zakonec ali izven zakonski partner ali sorodnik do vštetega 2. dednega reda.
– Prijavitelj v okviru tega ukrepa lahko predloži največ 1 vlogo.
UKREP 7: spodbujanje naložb in razvoj aktivnosti v turizmu
Namen ukrepa: spodbujanje naložb v turizmu za razvoj kakovostnega in butičnega turizma.
Predmet pomoči:
– Podpora k podaljšanju turistične sezone, razvoj doživetij, dvig kakovosti KBZ Vrhunsko, dvig kakovosti nastanitvenih kapacitet k povišanju * in butičnega turizma, naložbe v turistično podporno infrastrukturo v širšem interesu ter izobraževanje turističnih delavcev za dvig kakovosti turizma v Kranjski Gori.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) ter fizične osebe z dejavnostjo sobodajalstva.
Upravičeni stroški:
– izobraževanje turističnih delavcev (npr. izpit za lokalnega turističnega vodnika, spodbujanje za licence kolesarskih vodnikov, gorskih vodnikov, IFMGA vodnikov, gozdnih terapevtov),
– naložbe v turistično podporno infrastrukturo v širšem interesu (osrednji kolesarski trail park, pumptrack, alpski wellness ipd.),
– naložbe v razvoj doživetij, ki bodo podaljšala osnovno turistično sezono,
– naložbe nosilcev KBZ Vrhunsko k dvigu kakovosti KBZ Vrhunsko,
– naložbe k dvigu kakovosti nastanitvenih kapacitet z dokazilom povišanja s 3* na 4* ali 5*.
Višina sofinanciranja:
– Višina sofinanciranja upravičenih stroškov se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 100 % upravičenih stroškov posamezne investicije.
Pogoji:
– v primeru, da je upravičenec fizična oseba (sobodajalec), mora imeti prijavljeno stalno bivališče na območju Občine Kranjska Gora in opravljati dejavnost na območju Občine Kranjska Gora.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– na razpis se ne morejo prijaviti nastanitvene kapacitete, ki delujejo v večstanovanjskih stavbah (stanovanjski bloki),
– ostale omejitve se določijo z javnim razpisom.
UKREP 8: spodbujanje naložb v pridobitev mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka
Namen ukrepa:
– Vzpostavitev učinkovitega podpornega okolja za gospodarstvenike in turistične ponudnike v Kranjski Gori k investicijam in vlaganjem v trajnostni razvoj turizma v Kranjski Gori ter posledično temu pomagati turističnim in drugim kapacitetam pridobiti mednarodno uveljavljene okoljske certifikate (kot npr. Znak za okolje EU (EU Ecolabel), Bio Hotels, Green Globe, Green Key, Travelife, EMAS ali Ecocamping, Zero Waste Slovenija) ter vključitev v Slovenia Green.
– Namen ukrepa je spodbuditi pravne in fizične osebe, ki delujejo na področju turizma, gostinske ponudbe k uvajanju ekološkega oziroma trajnostnega managementa in ekoloških ali trajnostnih standardov v turističnih nastanitvenih objektih, gostinskih obratih in turističnih atrakcijah ter jih tako spodbuditi k pridobitvi mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka.
Predmet pomoči: sofinanciranja na podlagi tega ukrepa so projekti oziroma aktivnosti podjetij in drugih upravičencev vezani na:
– sofinanciranje stroškov pridobitve mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka,
– stroškov, povezanih s promocijo konkurenčne prednosti ponudnika v gostinstvu in turizmu, pridobljene z znakom,
– sofinanciranje stroškov podaljšanja mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka,
– sofinanciranje stroškov, ki so bili posredno vezani na pridobitev mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka in niso bili sofinancirani iz državnega razpisa za spodbujanje uvajanja okoljskih in trajnostnih znakov za ponudnike v gostinstvu in turizmu,
– stroški svetovanja, ki niso bili sofinancirani iz drugih državnih ali mednarodnih spodbud.
Okoljski/trajnostni znaki, ki so predmet sofinanciranja, so naslednji: znak za okolje EU – EU ECOLABEL, Bio Hotels, Green Globe, Green Key, Travelife za nastanitve, EMAS ali Ecocamping, World of Glamping Green, Zero Waste Slovenija, Hostelling International Quality & Sustainability in L.E.A.F. in podobni.
Cilj ukrepa je spodbujanje pridobitve okoljskih in trajnostnih znakov za turistične nastanitve, gostinske ponudnike in turistične atrakcije.
Upravičenci:
– Samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
– Upravičenci so poleg MSP tudi fizične osebe (sobodajalci), ki delujejo na področju turizma in gostinstva, ki za namen uvedbe okoljskega znaka za isto turistično nastanitev, gostinski obrat ali turistično atrakcijo skupaj s subvencijo državnih pomoči ne presegajo de minimis omejitev.
Upravičeni stroški:
– Stroški pridobitve znaka Slovenia Green za ponudnike in vstopa v Zeleno shemo slovenskega turizma.
– Strošek pridobitve in plačila znakov EU – EU ECOLABEL, Bio Hotels, Green Globe, Green Key, Travelife za nastanitve, EMAS ali Ecocamping, World of Glamping Green, Zero Waste Slovenija, Hostelling International Quality & Sustainability in L.E.A.F.
– Stroški podaljšanja že prejetega znaka EU – EU ECOLABEL, Bio Hotels, Green Globe, Green Key, Travelife za nastanitve, EMAS ali Ecocamping, World of Glamping Green, Zero Waste Slovenija, Hostelling International Quality & Sustainability in L.E.A.F.
– Stroški svetovalnih in izobraževalnih storitev na področju ekološkega/trajnostnega managementa, ki so izvedene s strani zunanjih svetovalcev z namenom pridobitve okoljskega/trajnostnega znaka, vključno s stroški pridobitve znaka.
– Stroški informiranja in komuniciranja (promocijske aktivnosti) turistične ali gostinske ponudbe ponudnika, potem, ko je pridobil okoljski/trajnostni znak.
– Stroški izdelave promocijskega materiala, na katerem je jasno viden okoljski/trajnostni znak.
Višina sofinanciranja:
– Višina sofinanciranja upravičenih stroškov se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 50 % upravičenih stroškov posamezne investicije.
Pogoji:
– Naložba se mora izvesti na območju Občine Kranjska Gora, kjer ima upravičenec prijavljen sedež ali poslovno enoto.
– V primeru, da je upravičenec fizična oseba (sobodajalec), mora imeti prijavljeno stalno bivališče na območju Občine Kranjska Gora in opravljati dejavnost na območju Občine Kranjska Gora.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– stroški so upravičeni samo v primeru, da upravičenec s prejetjem sredstev iz državnega razpisa in občine ne presega omejitev de minimis ali 100 % sofinanciranja za isti namen,
– na razpis se ne morejo prijaviti nastanitvene kapacitete, ki delujejo v večstanovanjskih stavbah (stanovanjski bloki).
UKREP 9: spodbujanje projektov inovacij, raziskav in razvoja
Namen ukrepa: Namen je spodbuditi raziskovalne projekte, ki so namenjeni raziskavam in razvoju novih produktov, storitev in postopkov ter spodbujanje inovativnosti z namenom povečanja konkurenčnosti gospodarskih dejavnosti.
Predmet pomoči:
– spodbujanje projektov inovacij, raziskav in razvoja z namenom povečanja konkurenčnosti gospodarstva.
Upravičenci:
– samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe registrirane po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Upravičeni stroški:
– strošek zaščite patenta;
– strošek registracije storitvene oziroma blagovne znamke;
– strošek registracije modela;
– stroški dela osebja, ki se ukvarja izključno z raziskovalno dejavnostjo na prijavljenem projektu (kot upravičeni stroški dela bodo šteli tisti, ki bodo izkazani z izplačilom osebju in bodo razvidni iz posebne pogodbe o delu/zaposlitvi oziroma aneksa k pogodbi o delu/zaposlitvi);
– stroški zunanjih izvajalcev, ki morajo biti v skladu z običajnimi tržnimi cenami in običajnim poslovanjem podjetja;
– stroški aktivnosti raziskav in razvoja;
– stroški povezovanja z raziskovalnimi institucijami (univerze, razvojni inštituti, visokošolska središča doma in v tujini).
Višina sofinanciranja:
– sofinanciranje upravičenih stroškov do 100 %.
Pogoji:
– v primeru, da se za raziskovalno dejavnost z namenom razvoja novih produktov, storitev ali postopkov najame zunanje izvajalce (raziskovalce), morajo le-ti izpolnjevati pogoje, določene s predpisi o raziskovalni dejavnosti, kar vlagatelj dokaže z izjavo.
Instrument dodeljevanja sredstev:
– dotacije.
Omejitve:
– prijavitelj v okviru tega ukrepa lahko predloži največ 2 vlogi.
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju državnih pomoči za spodbujanje razvoja gospodarstva v Občini Kranjska Gora (Uradni list RS, št. 30/15).
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-19/2024-1
Kranjska Gora, dne 18. decembra 2024