Uradni list

Številka 2
Uradni list RS, št. 2/2025 z dne 10. 1. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 2/2025 z dne 10. 1. 2025

Kazalo

83. Uredba o postopkih in pogojih pri zadolževanju in izdajanju poroštev pravnih oseb iz 87. člena Zakona o javnih financah, stran 157.

  
Na podlagi tretjega odstavka 87. člena Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – uradno prečiščeno besedilo, 14/13 – popr., 101/13, 55/15 – ZFisP, 96/15 – ZIPRS1617, 13/18, 195/20 – odl. US, 18/23 – ZDU-1O in 76/23) Vlada Republike Slovenije izdaja
U R E D B O 
o postopkih in pogojih pri zadolževanju in izdajanju poroštev pravnih oseb iz 87. člena Zakona o javnih financah 
I. UVODNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina) 
Ta uredba ureja postopke in pogoje, ki jih morajo pri zadolževanju in izdajanju poroštev upoštevati pravne osebe iz prvega odstavka 87. člena Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – uradno prečiščeno besedilo, 14/13 – popr., 101/13, 55/15 – ZFisP, 96/15 – ZIPRS1617, 13/18, 195/20 – odl. US, 18/23 – ZDU-1O in 76/23), ki jih v seznamu s sklepom določi Vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: pravne osebe).
2. člen 
(zadolžitev) 
(1) Zadolžitev po tej uredbi pomeni:
a) najem posojila ali kredita,
b) izdajo dolžniških vrednostnih papirjev,
c) izdajo poroštva pravnih oseb za obveznosti iz naslova kreditov, posojil ali dolžniških vrednostnih papirjev,
č) finančni najem (v nadaljnjem besedilu: finančni lizing),
d) kredit, ki ga odobri dobavitelj blaga ali storitev in ki je daljši od 12 mesecev (v nadaljnjem besedilu: dolgoročni blagovni kredit),
e) izposojo prostih denarnih sredstev med povezanimi družbami.
(2) Zadolžitve po tej uredbi so tudi okvirna posojila oziroma krediti, zadolžitev v obliki limita na transakcijskem računu in revolving krediti. Za višino zadolžitve pri teh posojilih oziroma kreditih se šteje zgornji limit odobrenega posojila ali kredita.
(3) Posredni proračunski uporabniki iz prejšnjega člena se ne smejo zadolževati z najemanjem blagovnih kreditov.
(4) Zadolžitve in postopki, vezani na finančni lizing in dolgoročni blagovni kredit, se nanašajo na pravne osebe, uvrščene v sektor S 13. DRŽAVA.
(5) Povezane družbe so družbe, ki se štejejo za povezane družbe v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe.
3. člen 
(soglasje Ministrstva za finance) 
(1) Pravna oseba se sme zadolžiti v primerih, ki jih navaja ta uredba le, če pridobi soglasje Ministrstva za finance v skladu s to uredbo.
(2) Ministrstvo za finance izda:
– soglasje k začetku postopka zadolževanja pravne osebe,
– končno soglasje k dolgoročni zadolžitvi pravne osebe,
– soglasje k izdaji poroštva pravne osebe in
– soglasje k predlaganemu obsegu zadolžitve pravne osebe.
II. VLOGA ZA IZDAJO SOGLASJA 
4. člen 
(vloga za izdajo soglasja) 
(1) Pravna oseba, ki se namerava zadolžiti, pred začetkom postopka zadolževanja pridobi pisno soglasje Ministrstva za finance k začetku postopka zadolževanja. Za začetek postopka zadolževanja šteje objava ali vabilo k oddaji ponudbe za zadolžitev.
(2) Obvezne sestavine vloge za pridobitev soglasja iz prejšnjega odstavka so:
a) osnovni podatki o zadolžitvi (višina glavnice, valuta zadolžitve, predvidena obrestna mera, predvideni stroški zadolžitve, ročnost in predvideni roki črpanj),
b) predvideni časovni potek zadolžitve (objava vabila k oddaji ponudbe za zadolžitev, pridobitev prvega osnutka pogodbe o zadolžitvi in sklenitev pogodbe o zadolžitvi),
c) predvidena zavarovanja,
č) namen zadolžitve,
d) navedba zakona, ki je podlaga za izdajo poroštva države, v primeru zadolžitve s poroštvom države in
e) zavarovanja, ki jih pravna oseba ponudi Republiki Sloveniji za zavarovanje poroštva v primeru zadolžitve s poroštvom države in pojasnilo o kakovosti teh zavarovanj.
5. člen 
(mnenje pristojnega ministrstva in upravljavca KN RS) 
(1) K vlogi iz prejšnjega člena pravne osebe, razen gospodarskih družb, priložijo mnenje ministrstva, pristojnega za področje, za katero je bila pravna oseba ustanovljena (v nadaljnjem besedilu: pristojno ministrstvo). Mnenje ni potrebno v primeru, kadar je Ministrstvo za finance tudi pristojno ministrstvo.
(2) K vlogi iz prejšnjega člena pravne osebe, ki so gospodarske družbe, priložijo mnenje pristojnega upravljavca kapitalske naložbe Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: upravljavec KN RS). Upravljavec KN RS lahko pred izdajo svojega mnenja pridobi tudi mnenje pristojnega ministrstva, ki je informativno in ni zavezujoče. Mnenje upravljavca KN RS ni potrebno, kadar kapitalsko naložbo upravlja Ministrstvo za finance. Če KN RS upravlja Vlada Republike Slovenije, izda mnenje pristojno ministrstvo.
(3) V mnenju pristojno ministrstvo ali upravljavec KN RS potrdi:
1. namen oziroma razloge za zadolževanje pravne osebe,
2. upravičenost investicije s strani pristojnega organa pravne osebe,
3. ustreznost akta, na podlagi katerega se pravna oseba namerava zadolžiti,
4. navedeno oceno mesečnih obveznosti po obstoječih in predvideni novi dolgoročni zadolžitvi za obdobje ročnosti nove zadolžitve,
5. vire za odplačilo zadolžitve,
6. zagotovitev sredstev v svojem finančnem načrtu, če posredni proračunski uporabnik za odplačilo zadolžitve ne bo imel zadostnih sredstev,
7. uvrščenost projekta v načrt razvojnih programov v primeru, če se investicija sofinancira iz državnega ali občinskega proračuna,
8. ustreznost predlaganih zavarovanj za zadolžitev pravne osebe,
9. zakonsko podlago za izdajo poroštva države, ki jo pravna oseba navede v svoji vlogi, v primeru zadolžitve s poroštvom države,
10. ustreznost predlaganih zavarovanj, ki jih pravna oseba ponudi Republiki Sloveniji za zavarovanje poroštva, v primeru zadolžitve s poroštvom države,
11. da zadolžitev ne bo škodljivo vplivala na položaj in poslovanje pravne osebe ali položaj Republike Slovenije kot poroka, lastnika, delničarja ali ustanovitelja in
12. da je zadolžitev v skladu s predpisi, ki urejajo delovanje pravne osebe.
(4) Mnenje mora biti dano za vsak postopek zadolževanja posebej, razen v primeru, če pravna oseba zadolževanje za isti namen zaradi višine ali ročnosti zadolžitve izvede v več postopkih.
(5) Mnenje k zadolžitvi pravne osebe pristojno ministrstvo ali upravljavec KN RS izda najpozneje v 15 delovnih dneh po prejemu zaprosila.
6. člen 
(osnutek vabila k oddaji ponudbe za zadolžitev) 
Pravna oseba v primeru dolgoročne zadolžitve, razen v primeru zadolžitve iz 11., 13., 14., 18. in 20. člena te uredbe, vlogi iz 4. člena te uredbe priloži osnutek vabila k oddaji ponudbe za zadolžitev. Vabilo mora vsebovati najmanj podatke iz točk a), b), c), č) in d) drugega odstavka 4. člena te uredbe.
7. člen 
(zahteva za dodatno obrazložitev) 
Ministrstvo za finance lahko zahteva dodatno obrazložitev vloge za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja pravne osebe ali za izdajo soglasja k izdaji poroštva pravne osebe iz 4. člena te uredbe, dopolnitev mnenja pristojnega ministrstva ali mnenja upravljavca KN RS in osnutka vabila k oddaji ponudbe za zadolžitev.
8. člen 
(soglasje Ministrstva za finance) 
(1) Po prejemu popolne in pravočasne vloge pravne osebe za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja pravne osebe ali za izdajo soglasja k izdaji poroštva pravne osebe Ministrstvo za finance najpozneje v 10 delovnih dneh izda soglasje ali zavrne izdajo soglasja.
(2) Vloga iz prejšnjega odstavka je popolna, če vsebuje vse zahtevane sestavine iz drugega odstavka 4. člena te uredbe, zahtevane dodatne obrazložitve iz 7. člena te uredbe in, kadar je s to uredbo predvideno, mnenje pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS ter osnutek vabila k oddaji ponudbe za zadolžitev.
(3) Mnenje s pridržkom ali pogojno mnenje pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS Ministrstvo za finance obravnava kot negativno mnenje.
(4) Mnenje pristojnega ministrstva iz prvega odstavka 5. člena ali upravljavca KN RS iz drugega odstavka 5. člena te uredbe ob izdaji soglasja Ministrstva za finance ne sme biti starejše od 12 mesecev.
III. VRSTE ZADOLŽITEV PRAVNIH OSEB 
9. člen 
(okvirne kratkoročne zadolžitve) 
(1) Okvirne kratkoročne zadolžitve so zadolžitve do vključno 12 mesecev z možnostjo večkratnega črpanja in odplačila zadolžitve, in sicer revolving zadolžitve, zadolžitve v obliki limita na transakcijskem računu ter druge okvirne zadolžitve, pri katerih ima dolžnik možnost ponovno črpati že odplačane zneske zadolžitve do pogodbeno dogovorjene višine. Sklenitev dodatka k obstoječi okvirni kratkoročni zadolžitvi, ki podaljša ročnost do vključno 12 mesecev, se obravnava kot nova okvirna kratkoročna zadolžitev.
(2) Pravna oseba pred začetkom postopka zadolževanja pri Ministrstvu za finance vloži vlogo za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja, če prvo možno črpanje in zadnje možno odplačilo ne zapadeta v istem koledarskem letu (v nadaljevanju: čezletna zadolžitev).
(3) Pravna oseba v primeru iz prejšnjega odstavka vlogi za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja priloži mnenje pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS, razen v primeru, če pravna oseba v istem koledarskem letu obnavlja obstoječo zadolžitev ali se na novo zadolžuje v enaki ali nižji višini in z enakim namenom.
(4) Pravni osebi, ki se zadolžuje v skladu s tem členom, ni treba ravnati v skladu z načelom konkurenčnosti ponudb iz 25. člena te uredbe.
10. člen 
(navadne kratkoročne zadolžitve) 
(1) Navadne kratkoročne zadolžitve so zadolžitve do vključno 12 mesecev, razen okvirnih zadolžitev iz prvega odstavka prejšnjega člena. Sklenitev dodatka k obstoječi navadni kratkoročni zadolžitvi, s katerim se podaljšuje ročnost do vključno 12 mesecev, se obravnava kot nova navadna kratkoročna zadolžitev.
(2) Pravna oseba pred začetkom postopka zadolževanja pri Ministrstvu za finance vloži vlogo za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja le v primeru čezletne navadne kratkoročne zadolžitve in ji priloži mnenje pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS.
11. člen 
(zadolžitve pri upravljavcu sredstev sistema enotnega zakladniškega računa države) 
(1) Pravna oseba, ki je posredni proračunski uporabnik, pred začetkom postopka zadolževanja pri upravljavcu sredstev sistema enotnega zakladniškega računa države (v nadaljnjem besedilu: upravljavec EZRD) pri Ministrstvu za finance vloži vlogo za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja le v primeru čezletne zadolžitve in ji priloži mnenje pristojnega ministrstva.
(2) Pravni osebi, ki se zadolžuje v skladu s tem členom, ni treba ravnati v skladu z 9., 10., 12., 15. oziroma 25. členom te uredbe.
(3) Zadolžitev pri upravljavcu EZRD poteka v skladu s pravilnikom, ki ureja poslovanje sistema enotnega zakladniškega računa države oziroma občine.
12. člen 
(dolgoročne zadolžitve) 
Pravna oseba, ki se dolgoročno zadolžuje, pred začetkom postopka zadolževanja pri Ministrstvu za finance vloži vlogo za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja in ji priloži mnenje pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS ter osnutek vabila k oddaji ponudbe za zadolžitev.
13. člen 
(zadolžitve z dolgoročnim blagovnim kreditom ali finančnim lizingom) 
(1) Pravna oseba v primeru zadolžitve z dolgoročnim blagovnim kreditom ali finančnim lizingom kot čezletne zadolžitve pred začetkom postopka zadolževanja pri Ministrstvu za finance vloži vlogo za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja in ji priloži mnenje pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS.
(2) V vlogi pravna oseba utemelji razloge za odločitev za zadolžitev z dolgoročnim blagovnim kreditom ali finančnim lizingom.
(3) Pravni osebi, ki se zadolžuje v skladu s tem členom, ni treba ravnati v skladu z 10., 12., 15. oziroma 25. členom te uredbe.
14. člen 
(spremembe obstoječih dolgoročnih zadolžitev) 
(1) Pravna oseba, ki z dodatkom k obstoječi pogodbi o dolgoročni zadolžitvi podaljšuje ročnost zadolžitve v naslednje koledarsko leto, vendar ne več kot za 12 mesecev, ali podaljšuje črpanje zadolžitve preko koledarskega leta, pred začetkom postopka pri Ministrstvu za finance vloži vlogo za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja.
(2) Pravni osebi, ki se zadolžuje v skladu s prejšnjim odstavkom, ni treba ravnati v skladu z 12. in 15. členom ter 25. členom te uredbe.
(3) Če pravna oseba z dodatkom k obstoječi pogodbi o dolgoročni zadolžitvi podaljšuje ročnost zadolžitve za več kot 12 mesecev, ravna v skladu z 12. in 15. členom te uredbe.
(4) V primeru sprememb že sklenjene pogodbe o zadolžitvi, ki ročnosti zadolžitve ne podaljšuje v naslednje koledarsko leto, ali sprememb, ki se ne nanašajo na podaljšanje črpanja po koledarskem letu, pravni osebi ni treba pridobiti soglasja ali spremembe že izdanega soglasja Ministrstva za finance k začetku postopka zadolževanja oziroma končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi.
15. člen 
(končno soglasje k dolgoročni zadolžitvi) 
(1) Pravna oseba, ki se dolgoročno zadolžuje, po končanem zbiranju ponudb in izbiri najugodnejšega ponudnika pošlje Ministrstvu za finance vlogo za izdajo končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi, ki ji priloži finančno in pravno poročilo ter končno različico pogodbe:
– če znaša višina posamezne dolgoročne zadolžitve 1 milijon eurov ali več,
– za vsak nadaljnji posel dolgoročne zadolžitve, s katerim skupna nova dolgoročna zadolžitev pravne osebe v tekočem koledarskem letu preseže 1 milijon eurov, ali
– če namerava zadolžitev zavarovati s poroštvom države.
(2) V vlogi za izdajo končnega soglasja je treba navesti seznam povabljenih ponudnikov, seznam ponudnikov, ki so poslali ponudbo, in osnovne podatke zadolžitve, navedene v drugem odstavku 4. člena te uredbe. V vlogi pravna oseba utemelji izbiro najugodnejšega ponudnika.
(3) Iz finančnega poročila mora biti razvidna primerjava podatkov iz posameznih ponudb, ki jih je določila pravna oseba v vabilu k oddaji ponudbe za zadolžitev (kot so obrestna mera, stroški, ročnost in drugi finančni podatki o zadolžitvi), primerjava ponudb na podlagi izračuna efektivne obrestne mere in za pravno osebo finančno najugodnejša ponudba.
(4) Iz pravnega poročila mora biti razvidna analiza najpomembnejših pravnih določb v posameznih osnutkih pogodb o zadolžitvi (zlasti zavarovanja, določbe o predčasni izpolnitvi, finančne in pravne zaveze, bistvene obveznosti dolžnika in podobno) za najmanj dve finančno najugodnejši ponudbi, iz katere izhaja, katera ponudba za zadolžitev je s pravnega vidika ugodnejša za pravno osebo, vsebovati pa mora tudi potek pogajanj o vsebini končne različice pogodbe o zadolžitvi z izbranim ponudnikom.
(5) Ministrstvo za finance lahko zahteva dopolnitev, pojasnila ali spremembo vloge, poročil in končne različice pogodbe o dolgoročni zadolžitvi.
(6) Če pravna oseba ni ravnala v skladu z načelom konkurenčnosti ponudb iz 25. člena te uredbe, Ministrstvo za finance zahteva novo izvedbo postopka zbiranja ponudb.
(7) Po prejemu popolne in pravočasne vloge pravne osebe za izdajo končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi, Ministrstvo za finance najpozneje v desetih delovnih dneh izda končno soglasje ali zavrne izdajo končnega soglasja.
(8) Vloga za izdajo končnega soglasja je popolna, če vsebuje vse sestavine iz prvega in drugega odstavka tega člena ter zahtevane dopolnitve, pojasnila ali spremembe iz petega odstavka tega člena.
16. člen 
(končno soglasje k zadolžitvi z izdajo dolžniških vrednostnih papirjev) 
(1) Kadar se pravna oseba dolgoročno zadolžuje z izdajo dolžniških vrednostnih papirjev, po izvedenem konkurenčnem postopku iz 25. člena te uredbe za izbiro organizatorja izdaje dolžniških vrednostnih papirjev, če izdajo organizira druga pravna oseba, Ministrstvu za finance pošlje vlogo za izdajo končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi.
(2) Vlogi za izdajo končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi z izdajo dolžniških vrednostnih papirjev mora biti priložen tudi osnutek prospekta o izdaji dolžniških vrednostnih papirjev, iz katerega so razvidni predvideni pogoji za izdajo dolžniških vrednostnih papirjev in predvidene obveznosti izdajatelja dolžniških vrednostnih papirjev.
(3) Glede vloge za izdajo in izdaje končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi z izdajo dolžniških vrednostnih papirjev se smiselno uporabljajo določbe od tretjega do osmega odstavka prejšnjega člena.
17. člen 
(poroštvo države) 
(1) Če je za zavarovanje zadolžitve pravne osebe na podlagi zakona predvideno poroštvo države, Ministrstvo za finance ob soglasju k začetku postopka zadolževanja pošlje pravni osebi, razen pri zadolžitvi pri mednarodni finančni organizaciji, osnutek poroštvene pogodbe, ki ga pravna oseba priloži vabilu k oddaji ponudbe za zadolžitev.
(2) Ministrstvo za finance v postopku zadolžitve, zavarovane s poroštvom države, preveri skladnost poroštva s pravili državnih pomoči najpozneje do izdaje soglasja k zadolžitvi.
18. člen 
(poroštvo pravne osebe) 
(1) Pravna oseba lahko izda poroštvo za obveznosti iz naslova kreditov, posojil ali dolžniških vrednostnih papirjev, ki ne zapadejo v istem koledarskem letu, le po predhodnem soglasju Ministrstva za finance, razen v primeru, če pravna oseba izdaja poroštvo na podlagi zakona.
(2) Pravna oseba pred začetkom postopka zadolževanja iz prejšnjega odstavka vloži pri Ministrstvu za finance vlogo za izdajo soglasja k izdaji poroštva ob smiselni uporabi 4. člena te uredbe in ji priloži mnenje pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS.
(3) Ministrstvo za finance v postopku izdaje poroštva pravne osebe za obveznosti iz naslova kreditov, posojil ali dolžniških vrednostnimi papirjev preveri skladnost poroštva s pravili državnih pomoči najpozneje do izdaje soglasja k izdaji poroštva pravne osebe.
IV. IZJEME 
19. člen 
(predlagani obseg zadolžitve) 
(1) Pravna oseba, ki je družba s kapitalsko naložbo države, ter jo upravlja Slovenski državni holding in ni uvrščena v sektor S.13 DRŽAVA ter za njeno zadolžitev ni predvideno zavarovanje s poroštvom države, pred začetkom postopka posamezne čezletne zadolžitve Ministrstvo za finance zaprosi za soglasje k predlaganemu obsegu zadolžitve.
(2) Pravna oseba iz prejšnjega odstavka v vlogi za izdajo soglasja navede namen zadolžitve, višino glavnice, valuto, ročnost, predvidene roke črpanja, predvidena zavarovanja in predvideni rok za sklenitev pogodbe o zadolžitvi.
(3) Ministrstvo za finance lahko zahteva dodatna pojasnila glede vloge iz prejšnjega odstavka.
(4) Po prejemu popolne in pravočasne vloge pravne osebe za izdajo soglasja k predlaganemu obsegu zadolžitve Ministrstvo za finance najpozneje v desetih delovnih dneh izda soglasje k predlaganemu obsegu zadolžitve pravne osebe ali zavrne izdajo soglasja k predlaganemu obsegu zadolžitve pravne osebe.
(5) Vloga za izdajo soglasja je popolna, če vsebuje vse sestavine iz drugega odstavka tega člena in zahtevana dodatna pojasnila glede vloge iz tretjega odstavka tega člena.
(6) Ministrstvo za finance izda soglasje k predlaganemu obsegu zadolžitve pravne osebe, če obseg zadolžitev in izdanih poroštev pravnih oseb v posameznem letu ne presega skupne višine, določene z zakonom, ki ureja izvrševanje proračuna, in če je zadolžitev napovedana v skladu s 27. členom te uredbe.
(7) Pravnim osebam, ki se zadolžujejo v skladu s tem členom, ni treba ravnati v skladu z določbami II. in III. poglavja te uredbe.
20. člen 
(postopek zadolževanja pri mednarodni finančni organizaciji ali povezani družbi) 
Če se pravna oseba zadolžuje pri mednarodni finančni organizaciji ali povezani družbi, ji ni treba ravnati v skladu s tretjim odstavkom 25. člena te uredbe, vendar le, če so pogoji takšne zadolžitve ugodnejši od pogojev zadolžitev pri poslovnih bankah. Glede vloge za izdajo in izdaje končnega soglasja k zadolžitvi se smiselno uporabljajo določbe 15. člena te uredbe.
V. ROK ZA PREJEM VLOGE ZA IZDAJO SOGLASJA MINISTRSTVA ZA FINANCE 
21. člen 
(rok za prejem vloge za izdajo soglasja) 
V koledarskem letu, v katerem se namerava pravna oseba zadolžiti, mora Ministrstvo za finance prejeti popolno vlogo:
1. za izdajo soglasja k začetku postopka kratkoročnega okvirnega zadolževanja iz 9. člena te uredbe in navadnega kratkoročnega zadolževanja iz 10. člena te uredbe najpozneje do 30. novembra,
2. za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja pri upravljavcu EZRD iz 11. člena te uredbe najpozneje do 10. decembra,
3. za izdajo soglasja k začetku postopka dolgoročnega zadolževanja iz 12. člena te uredbe najpozneje do 31. oktobra,
4. za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja z dolgoročnim blagovnim kreditom ali finančnim lizingom iz 13. člena te uredbe ter za spremembo obstoječe dolgoročne zadolžitve iz 14. člena te uredbe najpozneje do 15. novembra,
5. za izdajo končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi iz 15. člena te uredbe najpozneje do 30. novembra,
6. za izdajo soglasja k izdaji poroštva pravne osebe iz 18. člena te uredbe najpozneje do 15. novembra,
7. za izdajo soglasja k predlaganemu obsegu zadolžitve pravne osebe iz 19. člena te uredbe najpozneje do 10. decembra.
VI. DOKONČANJE POSTOPKA ZADOLŽEVANJA 
22. člen 
(rok za sklenitev pogodbe) 
(1) Za spremljanje obsega zadolžitev in izdanih poroštev pravnih oseb v posameznem letu, kot ga določa zakon, ki ureja izvrševanje proračuna, Ministrstvo za finance v soglasju k posamezni zadolžitvi iz 9., 10., 11., 12., 13., 14., 18. in 19. člena te uredbe določi rok, v katerem pravna oseba sklene pogodbo o zadolžitvi, dodatek k pogodbi o zadolžitvi ali poroštveno pogodbo.
(2) Rok iz prejšnjega odstavka je mogoče izjemoma podaljšati, če sklenitev posla v danem roku ni mogoča. V tem primeru pravna oseba pred iztekom roka pri Ministrstvu za finance vloži vlogo za spremembo izdanega soglasja.
(3) Ministrstvo za finance rok iz prvega odstavka tega člena izjemoma podaljša tudi v primeru, če pravna oseba pošlje vlogo za spremembo izdanega soglasja v 30 dneh po poteku roka in dokaže, da je bil postopek zadolžitve do izdaje končnega soglasja ali sklenitve pogodbe o zadolžitvi že izpeljan in bi izvedba novega postopka povzročila škodo pravni osebi.
23. člen 
(pošiljanje sklenjene pogodbe) 
(1) Pravna oseba najpozneje v desetih dneh Ministrstvu za finance pošlje kopijo pogodbe ali dodatka k pogodbi, kopijo poroštvene pogodbe, pri izdaji dolžniškega vrednostnega papirja pa kopijo pogodbe o organizaciji izdaje in prospekt o izdaji dolžniških vrednostnih papirjev.
(2) Prejšnji odstavek ne velja za zadolžitve pri upravljavcu EZRD.
24. člen 
(ustavitev postopka zadolževanja) 
Če pravna oseba med postopkom zadolževanja ugotovi, da do sklenitve pogodbe ne bo prišlo, mora o ustavitvi postopka zadolževanja nemudoma obvestiti Ministrstvo za finance.
VII. NAČELO KONKURENČNOSTI PONUDB V POSTOPKIH ZADOLŽEVANJA 
25. člen 
(zbiranje ponudb za zadolžitev) 
(1) Pravna oseba, ki se zadolžuje v skladu z 10. in 12. členom te uredbe, pri izvedbi postopka zadolževanja upošteva načelo konkurenčnosti ponudb iz tega člena.
(2) Pravna oseba, ki se zadolžuje v skladu z 10. in 12. členom te uredbe, na zahtevo Ministrstva za finance dostavi poročilo in dokumentacijo, iz katerih je razvidno, da je upoštevala načelo konkurenčnosti ponudb iz tega člena.
(3) Pravna oseba k oddaji ponudbe povabi najmanj pet ponudnikov, od katerih morajo poslati ponudbo najmanj trije ponudniki.
(4) Ponudba mora biti dana za celotni znesek povpraševanja ali nižji znesek, če je v vabilu k oddaji ponudbe to dovoljeno, ter v okviru pogojev, ki jih pravna oseba določi v vabilu k oddaji ponudbe za zadolžitev.
(5) Ponudba za zadolžitev mora vsebovati tudi osnutek pogodbe o zadolžitvi.
(6) Pravna oseba lahko kot najugodnejšo ponudbo izbere le popolno in zavezujočo ponudbo za zadolžitev.
(7) Ponudba, ki jo da več ponudnikov skupaj, se šteje za eno ponudbo. En ponudnik lahko poda samostojno ponudbo ali pa sodeluje pri skupni ponudbi več ponudnikov. Ponudniki, ki so v postopku zadolževanja dali vsak svojo samostojno ponudbo, lahko združijo ponudbe šele, ko je eden izmed njih izbran po postopku iz te uredbe.
(8) Če pravna oseba zaradi višine zadolžitve, instrumenta zadolžitve, razmer na finančnem trgu ali drugih poslovnih razlogov ne more pridobiti treh ponudb za zadolžitev, lahko sklene pogodbo o zadolžitvi oziroma ji lahko Ministrstvo za finance izjemoma izda končno soglasje k dolgoročni zadolžitvi, če pravna oseba pojasni in zagotovi, da je storila vse, kar je bilo v njeni moči za pridobitev ustreznega števila ponudb za zadolžitev.
VIII. ZAVRNITEV IZDAJE SOGLASJA MINISTRSTVA ZA FINANCE K ZADOLŽITVI 
26. člen 
(zavrnitev izdaje soglasja) 
(1) Ministrstvo za finance zavrne izdajo soglasja, če:
a) ni prejelo popolne vloge za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja pravne osebe ali soglasja k izdaji poroštva pravne osebe v skladu z drugim odstavkom 8. člena te uredbe, popolne vloge za izdajo končnega soglasja k dolgoročni zadolžitvi pravne osebe v skladu z osmim odstavkom 15. člena te uredbe ali popolne vloge za izdajo soglasja k predlaganem obsegu zadolžitve pravne osebe v skladu s petim odstavkom 19. člena te uredbe,
b) je mnenje pristojnega ministrstva ali mnenje upravljavca KN RS negativno v skladu s tretjim odstavkom 8. člena te uredbe,
c) pravna oseba na zahtevo Ministrstva za finance ni poslala ali ni poslala ustrezne dodatne obrazložitve vloge ali mnenja pristojnega ministrstva ali upravljavca KN RS v skladu s 7. členom ali tretjim odstavkom 19. člena te uredbe,
č) finančno poročilo iz tretjega odstavka 15. člena ali pravno poročilo iz četrtega odstavka 15. člena te uredbe ni bilo ustrezno in pravna oseba na zahtevo Ministrstva za finance ni predložila dopolnitve,
d) nameravana zadolžitev ni dopustna z vidika javnofinančnih predpisov.
(2) Ministrstvo za finance lahko zavrne izdajo soglasja, če ugotovi, da:
a) pravna oseba Ministrstvu za finance ne pošilja ali ne pošilja pravočasno podatkov v skladu s 27. členom in dokumentacije v skladu s 23. členom te uredbe,
b) pravna oseba ni poslala načrta predvidenih črpanj in odplačil v skladu s 27. členom te uredbe,
c) predvideno zadolževanje ni bilo vključeno v obseg zadolžitve pravnih oseb za posamezno koledarsko leto, določeno v zakonu, ki ureja izvrševanje proračuna za posamezno leto,
č) ni prejelo popolne vloge do roka iz 21. člena te uredbe,
d) zavarovanje s poroštvom države ali izdaja poroštva pravne osebe ni v skladu s pravili o državnih pomočeh.
IX. POROČANJE O ZADOLŽENOSTI 
27. člen 
(poročanje pravnih oseb) 
Pravne osebe poročajo o napovedih, stanju in spremembah svoje zadolženosti na način, v obliki in v rokih, ki jih določa pravilnik, ki ga izda minister, pristojen za finance.
X. KRŠITEV DOLOČB UREDBE 
28. člen 
(pravne posledice kršitev) 
Če se pravna oseba zadolži v nasprotju z določbami te uredbe, lahko Ministrstvo za finance zavrne izdajo soglasja v poznejših postopkih zadolževanja, lahko pa s kršitvami uredbe seznani tudi Vlado Republike Slovenije.
XI. PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA 
29. člen 
(dokončanje postopkov) 
Postopki zadolževanja, začeti pred uveljavitvijo te uredbe, se končajo po dosedanjih predpisih.
30. člen 
(prenehanje veljavnosti) 
Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati Uredba o pogojih in postopkih zadolževanja pravnih oseb iz 87. člena Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 112/09).
31. člen 
(podaljšanje veljavnosti) 
Pravilnik o pošiljanju podatkov o stanju in spremembah zadolžitve pravnih oseb javnega sektorja in občin (Uradni list RS, št. 3/13) še naprej velja kot predpis, izdan na podlagi 27. člena te uredbe.
32. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-404/2024
Ljubljana, dne 9. januarja 2025
EVA 2024-1611-0010
Vlada Republike Slovenije 
dr. Robert Golob 
predsednik 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti