Na podlagi drugega in tretjega odstavka 75. člena in za izvrševanje 22.a točke drugega odstavka 96. člena Zakona o lekarniški dejavnosti (Uradni list RS, št. 85/16, 77/17, 73/19, 186/21 in 112/24) ministrica za zdravje izdaja
o dodatnih specialnih znanjih v lekarniški dejavnosti
(1) Ta pravilnik določa vsebine dodatnih specialnih znanj za posamezna področja (v nadaljnjem besedilu: dodatna specialna znanja), podrobnejši postopek in pogoje pridobivanja dodatnih specialnih znanj farmacevtskih strokovnih delavcev v lekarniški dejavnosti.
(2) Pravilnik ureja tudi postopek izbora, vpisa in vodenja seznama izvajalcev izobraževanja za namen pridobitve dodatnega specialnega znanja.
II. POJEM IN VSEBINE DODATNIH SPECIALNIH ZNANJ
(1) Dodatno specialno znanje je strokovna usposobljenost za delo na ožjem strokovnem področju v lekarniški dejavnosti, ki zajema sklop določenih specialnih teoretičnih in praktičnih znanji, veščin in spretnosti, ki jih farmacevtski strokovni delavec ni pridobil v izobraževanju za pridobitev poklica in za katerega ni temeljne specializacije.
(2) Delodajalec lahko v aktu o sistemizaciji delovnih mest opredeli delovna mesta, pri katerih se zahtevajo posamezna dodatna specialna znanja in jih za ta delovna mesta določi tudi v pogodbi o zaposlitvi.
Farmacevtski strokovni delavec, ki je pridobil dodatno specialno znanje v skladu s tem pravilnikom, pridobi pravico, da to znanje uporablja v svoji poklicni dejavnosti, hkrati pa tudi odgovornost (poklicna kompetenca), da bo delo na področju, za katerega se je usposobil, opravljal v skladu s pridobljenim znanjem in strokovno doktrino.
(1) Dodatna specialna znanja, ki jih lahko pridobita magister farmacije in magister farmacije specialist so:
1. dodatno specialno znanje s področja KAKOVOSTI;
2. dodatno specialno znanje s področja MEDICINSKIH PRIPOMOČKOV;
3. dodatno specialno znanje s področja KOZMETOLOGIJE;
4. dodatno specialno znanje s področja ANDRAGOŠKO-PEDAGOŠKIH ZNANJ;
5. dodatno specialno znanje iz HOMEOPATIJE;
6. dodatno specialno znanje za MODERATORJA FARMACEVTSKE SKRBI;
7. dodatno specialno znanje s področja VODENJA;
8. dodatno specialno znanje za izvajanje storitve PREGLED UPORABE ZDRAVIL;
9. dodatno specialno znanje s področja PREHRANSKIH DOPOLNIL;
10. dodatno specialno znanje s področja PALIATIVE.
(2) Dodatna specialna znanja, ki jih lahko pridobi farmacevtski tehnik so:
– dodatno specialno znanje s področja ADMINISTRACIJE;
– dodatno specialno znanje s področja MEDICINSKIH PRIPOMOČKOV;
– dodatno specialno znanje s področja KOZMETOLOGIJE.
(3) Vsebine dodatnih specialnih znanj, podrobnejši opis in kompetence posameznega dodatnega specialnega znanja so določeni v Prilogi, ki je sestavni del tega pravilnika.
III. POGOJI ZA PRIDOBITEV DODATNIH SPECIALNIH ZNANJ
Dodatna specialna znanja lahko pridobi farmacevtski strokovni delavec iz prejšnjega člena, ki ima najmanj tri leta delovnih izkušenj v lekarniški dejavnosti, ki so pridobljene po pridobitvi ravni izobrazbe iz prejšnjega člena.
IV. POTRDITEV IZVAJALCEV IZOBRAŽEVANJ ZA PRIDOBITEV DODATNIH SPECIALNIH ZNANJ IN VPIS V SEZNAM IZVAJALCEV IZOBRAŽEVANJ
Izobraževanje za pridobitev dodatnih specialnih znanj izvaja Lekarniška zbornica Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zbornica) ali zunanji izvajalec izobraževanja.
Zunanje izvajalce izobraževanj za pridobitev dodatnih specialnih znanj potrdi zbornica na podlagi prejete vloge zunanjega izvajalca izobraževanja.
(1) Zunanji izvajalec izobraževanja za pridobitev dodatnih specialnih znanj v lekarniški dejavnosti izpolnjuje naslednje pogoje:
1. je registriran za opravljanje izobraževanja,
2. vsaj tri leta izvaja izobraževanja s področja, za katerega bo izvajal izobraževanje za pridobitev dodatnih specialnih znanj,
3. ima organizacijsko in strokovno usposobljeno osebje za izvedbo izobraževanja za pridobitev dodatnega specialnega znanja iz lekarniške dejavnosti in med katerimi bodo strokovnjaki s strokovnega področja posameznega dodatnega specialnega znanja izvedli vsaj 50 % izobraževanja,
4. je strokovno neodvisen od subjektov s področja farmacevtske in druge sorodne industrije ali industrije medicinske opreme oziroma sodeluje z navedenimi subjekti tako, da to sodelovanje ne vpliva na program izobraževanj,
5. financiranje izobraževanja za pridobitev dodatnih specialnih znanj na posameznem področju ima zagotovljeno tako, da je preprečen kakršenkoli vpliv subjektov iz prejšnje točke ali drugih financerjev na program, posamezne sklope izobraževanja, teme za razpravo ali vsebino ali izbiro predavateljev in organizacijskega osebja,
6. je program izobraževanja za pridobitev dodatnega specialnega znanja vsebinsko skladen s programom izobraževanja iz Priloge tega pravilnika in
7. zagotavlja predavatelje, ki bodo izvajali izobraževanja iz tega pravilnika, ki imajo najmanj izobrazbo, pridobljeno po študijskem programu prve stopnje, oziroma izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih prve stopnje, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 7. raven, ali najmanj izobrazbo, pridobljena po študijskih programih za pridobitev višje izobrazbe, sprejetih pred 1. 1. 1994, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 6. raven in najmanj 5 let delovnih izkušenj na področju, iz katerega izobražuje ter reference na področju izobraževanja.
(2) Ne glede na 7. točko prejšnjega odstavka lahko do 20 % izobraževanja izvede tudi predavatelj, ki ima najmanj izobrazbo, pridobljeno po izobraževalnih programih za pridobitev srednje izobrazbe oziroma srednje strokovne izobrazbe, ki je po zakonu, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 5. raven slovenskega ogrodja kvalifikacij, kadar izobražuje o vsebini dodatnega specialnega znanja, ki se lahko pridobi s to stopnjo izobrazbe.
Vloga zunanjega izvajalca izobraževanja za pridobitev dodatnih specialnih znanj vsebuje:
1. osnovne podatke o izvajalcu izobraževanja (naziv, naslov davčna in matična številka, odgovorna oseba, oseba, odgovorna za izobraževanje, in njen kontakt),
2. navedbo dodatnih specialnih znanj, ki se pridobijo z izobraževanjem,
3. podroben program izobraževanja, iz katerega je razvidno:
– poklicni profil farmacevtskih strokovnih delavcev, ki jim je izobraževanje namenjeno,
– število ur izobraževanja,
– razdelana vsebina programa in način pridobitve znanj in veščin z navedbo predavateljev,
– sistem preverjanja znanja,
4. izjavo, da že vsaj tri leta izvaja izobraževanja s področja, za katerega bo izvajal izobraževanje za pridobitev dodatnega specialnega znanja,
5. dokazilo iz poslovnega registra Slovenije, da je registriran za področje izobraževanja,
6. dokazila o ustrezni izobrazbi predavatelja in delovnih izkušnjah,
7. izjavo o strokovni neodvisnosti od subjektov s področja farmacevtske in druge sorodne industrije ali industrije medicinske opreme oziroma sodeluje z navedenimi subjekti tako, da to sodelovanje ne vpliva na program izobraževanj,
8. izjavo, da je financiranje izobraževanja za pridobitev posameznih dodatnih specialnih znanj zagotovljeno tako, da je preprečen kakršenkoli vpliv subjektov iz četrte točke prvega odstavka prejšnjega člena ali drugih financerjev na program, posamezne sklope izobraževanja, teme za razpravo ali vsebino ali izbiro predavateljev in organizacijskega osebja in
9. naslov, na katerem se bo izvajalo izobraževanje, in izjavo o ustreznem prostoru, v katerem bo izvedel izobraževanje.
(1) Prispele vloge oceni komisija zbornice, pristojna za izbor izvajalcev izobraževanj za namen pridobitve dodatnih specialnih znanj, ki je imenovana v skladu s Statutom Lekarniške zbornice Slovenije (Uradni list RS, št. 45/19).
(2) Komisija svoje mnenje posreduje zbornici, ki odloči o vlogi izvajalca najpozneje v 30 dneh od prejetja vloge z odločbo, ki jo izda v upravnem postopku.
(1) Zbornica potrdi izvajalca izobraževanja za pridobitev dodatnega specialnega znanja za posamezno področje, ki izpolnjuje pogoje iz 8. člena tega pravilnika in ga vpiše v seznam izvajalcev izobraževanj za pridobitev dodatnih specialnih znanj.
(2) Če izvajalec izobraževanj za pridobitev dodatnih specialnih znanj ne izpolnjuje več pogojev, ali če izobraževanja ne izvaja v skladu z vsebino iz Priloge tega pravilnika, ga zbornica pozove, naj odpravi pomanjkljivosti v določenem roku. Če v tem roku pomanjkljivosti ne odpravi, ga zbornica izbriše iz seznama in ga o tem obvesti.
(3) Če izvajalec izobraževanj za namen pridobitve dodatnih specialnih znanj ne želi več izvajati izobraževanj, o tem obvesti zbornico, ki ga izbriše iz seznama. V tem primeru izvajalec izobraževanj zagotovi, da vsem udeležencem izobraževanja, ki je ob izbrisu iz seznama še v teku, omogoči, da izobraževanje zaključijo po programu in v skladu s tem pravilnikom.
(4) Zbornica seznam izvajalcev izobraževanj za pridobitev dodatnih specialnih znanj objavi na svoji spletni strani. Seznam izvajalcev izobraževanj za pridobitev dodatnih specialnih znanj vsebuje naslednje podatke:
– naziv in poslovni naslov izvajalca izobraževanja,
– kontaktne podatke,
– naslov, na katerem se bo izobraževanje izvajalo,
– imena predavateljev in
– dodatna specialna znanja, ki se pridobijo z izobraževanji, ki jih izvaja izvajalec izobraževanja.
(5) Zoper odločitev zbornice iz prvega odstavka tega člena in odločitev zbornice o izbrisu iz seznama izvajalcev iz prejšnjega odstavka ima izvajalec pravico do pritožbe, Pritožbo lahko vloži na ministrstvo, pristojno za zdravje, v 30 dneh od vročitve odločbe.
Če je izvajalec izobraževanja za pridobitev dodatnih specialnih znanj zbornica, se zanjo smiselno uporabljajo določbe tega pravilnika.
V. IZVAJANJE IZOBRAŽEVANJ ZA PRIDOBITEV DODATNIH SPECIALNIH ZNANJ
Farmacevtski strokovni delavec, ki izpolnjuje pogoje iz 5. člena tega pravilnika, opravi izobraževanje za namen pridobitve dodatnega specialnega znanja pri zbornici ali zunanjemu izvajalcu, ki je uvrščen na seznam izvajalcev za pridobitev dodatnih specialnih znanj.
VI. PREVERJANJE ZNANJA ZA PRIDOBITEV DODATNIH SPECIALNIH ZNANJ
(1) Strokovno izobraževanje za pridobitev dodatnih specialnih znanj se zaključi s preverjanjem znanja, ki se ga udeleži farmacevtski strokovni delavec, ki je bil prisoten na najmanj 90 % urah izobraževanja.
(2) Čas in kraj opravljanja preverjanja znanja ter imena članov komisije preverjanja znanja sporoči izvajalec izobraževanja kandidatu pisno 15 dni pred datumom preverjanja znanja.
(1) Izvajalec izobraževanja imenuje izpitno komisijo preverjanja znanja, ki jo sestavlja predsednik in dva izpraševalca.
(2) Člani komisije preverjanja znanja morajo imeti najmanj izobrazbo, pridobljeno po študijskem programu prve stopnje, oziroma izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih prve stopnje, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 7. raven, ali najmanj izobrazba, pridobljena po študijskih programih za pridobitev višje izobrazbe, sprejetih pred 1. 1. 1994, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 6. raven in 5 let delovnih izkušenj s področja vsebine dodatnega specialnega znanja.
(1) Preverjanje znanja je sestavljeno iz pisnega in ustnega dela. Preverjanje znanja lahko vsebuje tudi praktični del, če je praktična usposobljenost del vsebin dodatnih specialnih znanj- posameznega področja.
(2) Uspeh farmacevtskega strokovnega delavca se ocenjuje z oceno »uspešno« ali »neuspešno«. Ocena je sprejeta z večino glasov članov komisije preverjanja znanja. Predsednik komisije iz prejšnjega stavka, sporoči kandidatu uspeh v prisotnosti vseh članov komisije takoj po končanem preverjanju znanja.
(3) O poteku preverjanja znanja se piše zapisnik. Zapisnik podpišejo vsi člani komisije. Izvod zapisnika hrani izvajalec izobraževanja.
(1) Po uspešno opravljenem preverjanju znanja izvajalec izobraževanja farmacevtskemu strokovnemu delavcu izda potrdilo o uspešno opravljenem izobraževanju.
(2) Iz potrdila o uspešno opravljenem izobraževanju morajo biti razvidni naslednji podatki:
– naziv in naslov izvajalca izobraževanja,
– datum in kraj izvedbe izobraževanja,
– datum opravljanja preverjanja znanja in
– vrsta pridobljenega dodatnega specialnega znanja.
(3) Zunanji izvajalec izobraževanja v 15 dneh po uspešno opravljenem preverjanju znanja farmacevtskega strokovnega delavca zbornici posreduje podatke iz prejšnjega odstavka.
(1) Če se farmacevtski strokovni delavec ne strinja z oceno, pridobljeno na preverjanju znanja, lahko v roku osmih dni od dneva seznanitve z oceno vloži ugovor pri izvajalcu izobraževanja.
(2) O ugovoru odloči izvajalec izobraževanja, ki za namen presoje ugovora v 15 dneh imenuje novo izpitno komisijo, v kateri sta najmanj dva člana, ki nista sodelovala pri preverjanju znanja.
(3) Novo imenovana izpitna komisija iz prejšnjega odstavka odloči o ugoditvi ugovora, njegovi zavrnitvi ali izvedbi ponovnega preverjanja znanja v 15 dneh od imenovanja.
(4) Odločitev o ugovoru je dokončna.
VII. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
(1) Če se je farmacevtski strokovni delavec pred uveljavitvijo tega pravilnika udeležil izobraževanja, ki je primerljivo z vsebino dodatnih specialnih znanj iz Priloge tega pravilnika, se mu tako pridobljeno dodatno specialno znanje prizna, če je program izobraževanja za pridobitev dodatnega specialnega znanja v skladu s pogoji iz 8. člena tega pravilnika in vsebino dodatnih specialnih znanj iz Priloge tega pravilnika.
(2) Postopek priznanja dodatnega specialnega znanja se začne na podlagi vloge farmacevtskega strokovnega delavca, v kateri izkaže izpolnjevanje pogojev iz prejšnjega odstavka. O priznanju dodatnega specialnega znanja odloči zbornica, v 60 dneh od prejema popolne vloge. Obrazec vloge objavi zbornica na svoji spletni strani.
(3) Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena zbornica prizna dodatno specialno znanje s področja andragoško-pedagoških znanj, če farmacevtski strokovni delavec izkaže, da je po 27. januarju 2017:
– opravil izobraževanje iz andragoško-pedagoških znanj,
– bil mentor vsaj trem mentorirancem in te naloge opravljal kumulativno najmanj 36 mesecev in
– svoje mentorske izkušnje izkaže z izjavo delodajalca ali sklepom, s katerim je delodajalec odredil mentorstvo.
(4) Priznano dodatno specialno znanje zbornica farmacevtskemu strokovnemu delavcu po uradni dolžnosti vpiše v register farmacevtskih strokovnih delavcev pri izvajalcu lekarniške dejavnosti.
(5) Farmacevtski strokovni delavec lahko vloži vlogo za priznanje dodatnega specialnega znanja iz tega člena pri zbornici najpozneje do 1. aprila 2027.
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-180/2023
Ljubljana, dne 18. marca 2025
EVA 2023-2711-0098
Dr. Valentina Prevolnik Rupel