Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE, 62/24 – odl. US in 102/24 – ZLV-K) in 16. člena Statuta Občine Slovenske Konjice (Uradni list RS, št. 87/15, 12/16 – popravek in 69/17) je Občinski svet Občine Slovenske Konjice na 16. redni seji dne 27. 3. 2025 sprejel
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju pomoči za razvoj gospodarstva v Občini Slovenske Konjice
V Pravilniku o dodeljevanju pomoči za razvoj gospodarstva v Občini Slovenske Konjice (Uradni list RS, št. 81/22) se spremeni besedilo drugega odstavka 2. člena tako, da se glasi:
»(2) Za uresničevanje ciljev občine iz prejšnjega odstavka se sredstva po tem pravilniku dodeljujejo kot pomoči po pravilu de minimis skladno z Uredbo Komisije (EU) 2023/2831 z dne 13. decembra 2023 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 2023/2831, 15. 12. 2023 (v nadaljevanju: Uredba Komisije (EU) št. 2023/2831).«.
Besedilo 5. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Do pomoči po tem pravilniku niso upravičena podjetja, ki:
– so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji;
– so v stanju kapitalske neustreznosti po zakonu, ki ureja finančno poslovanje podjetij;
– so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje;
– nimajo poravnanih finančnih obveznosti do občine in države;
– nimajo plačanih prispevkov in poravnanih obveznosti do delavcev; so za isti namen že prejela sredstva ali so v postopku pridobitve sredstev iz proračuna občine;
– sodijo v sektor primarne proizvodnje ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture, opredeljene v členu 5, točki (a) in (b), Uredbe (EU) št. 1379/2013;
– sodijo v sektor predelave in trženja ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture, kadar je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine proizvodov, nabavljenih ali danih na trg,
– sodijo v sektor primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o delovanju Evropske skupnosti;
– delujejo na področju predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o delovanju Evropske skupnosti v naslednjih primerih:
– če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg;
– če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.
(2) Pomoč de minimis ne sme biti pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi. Pomoč de minimis prav tako ne sme biti namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.«.
3. člen
Besedilo 6. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Skupni znesek pomoči, dodeljen enotnemu podjetju ne sme presegati 300.000,00 EUR v obdobju zadnjih treh let, ne glede na obliko ali namen pomoči, ki se dodeli enotnemu podjetju s strani države članice.
(2) Enotno podjetje pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:
a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;
b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;
c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;
d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.
(3) Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk (a) do (d) preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.
(4) Pri dodeljevanju pomoči se upošteva kumulacija pomoči, ki določa, da se pomoči, ki jih prejme upravičenec iz kateregakoli javnega vira za iste upravičene stroške in namene, seštevajo in ne smejo preseči maksimalne višine pomoči, določene s pravili pomoči de minimis.
(5) Pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.
(6) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 in (EU) št. 717/2014 do ustrezne zgornje meje iz člena 3(2) Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831.
(7) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2832.
(8) Dodeljena sredstva po tem odloku pomenijo pomoči de minimis in so dodeljena s podpisom obeh pogodbenih strank v višini pogodbenega zneska. V pogodbi se navede, da je upravičenec s podpisom obeh pogodbenih strank prejel pomoč de minimis v višini pogodbenega zneska v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831.«.
Besedilo 7. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Pomoči de minimis po tem pravilniku se lahko dodelijo pod pogojem, da upravičenec, v izogib morebitni preseženi zgornji meji de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih, pred dodelitvijo sredstev poda pisno izjavo o:
– vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi te ali drugih uredb de minimis v zadnjem triletnem obdobju;
– drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške.
(2) Občina bo pisno obvestila prejemnika, da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 ter o znesku de minimis pomoči.
(3) Dajalec pomoči de minimis pristojnemu ministrstvu, Ministrstvu za finance, posreduje podatke o dodeljenih pomočeh de minimis v skladu z Uredbo o posredovanju podatkov in poročanju o dodeljenih državnih pomočeh in pomočeh po pravilu de minimis (Uradni list RS, št. 61/04, 22/07 in 50/14). Poročilo mora zajemati podatke o višini dodeljenih sredstev po upravičencih in namenih.
(4) Občina bo kot dajalec pomoči hranila evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.«.
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0001/2025(163)
Slovenske Konjice, dne 27. marca 2025