Uradni list

Številka 22
Uradni list RS, št. 22/2025 z dne 4. 4. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 22/2025 z dne 4. 4. 2025

Kazalo

Ob-1695/25, Stran 980
Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo, Ulica kneza Koclja 22, 2000 Maribor objavlja
javni razpis 
Slovenski tehnološki sklad (STS 2025) 
1. izvajalec: izvajalec javnega razpisa je Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo, Ulica Kneza Koclja 22, 2000 Maribor (v nadaljevanju: SPS).
2. Vir financiranja, višina razpisanih sredstev in višina sredstev na posameznega vlagatelja
Finančni instrument semenski oziroma tvegani kapital – Slovenski tehnološki sklad. SPS kot izvajalec finančnega instrumenta, razpisuje sredstva v višini 10.000.000,00 EUR, za podporo dveh (2) skladov semenskega in/ali tveganega kapitala (v nadaljnjem besedilu STK).
Vir sredstev je dopolnjen Program instrumentov finančnega inženiringa za MSP v RS za obdobje 2009–2013 (v nadaljevanju: PIFI), Sporazuma o financiranju PIFI in Letnega načrta upravljanja holdinškega sklada za leto 2025, ki ga je potrdilo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (v nadaljevanju: MGTŠ) s soglasjem št. 302-59/2023/94 z dne 13. 12. 2024, Dolgoročnega načrta ponovne uporabe sredstev Programa instrumentov finančnega inženiringa (PIFI) od leta 2017 naprej, ki ga je potrdilo MGTŠ s soglasjem št. 303- 15/2014/135 z dne 8. 5. 2017.
Okvirna skupna višina sredstev, ki so na razpolago za izvedbo predmetnega javnega razpisa je 10.000.000,00 EUR, za posamezni STK je na voljo 5.000.000,00 EUR, skupaj s stroški upravljanja.
SPS si pridružuje pravico, da lahko javni razpis kadarkoli do izdaje sklepov o (ne)izboru spremeni ali prekliče, kar objavi v Uradnem listu RS.
3. Predmet, namen in cilj razpisa ter regija izvajanja
Predmet javnega razpisa so kapitalske naložbe v zasebne družbe semenskega in/ali tveganega kapitala (STK) s strani SPS-a.
Namen javnega razpisa je razvoj obstoječega trga semenskega in tveganega kapitala v Sloveniji in pospeševanje lastniških naložb v mikro, mala in srednje velika podjetja (v nadaljnjem besedilu MSP) v obliki naložb semenskega in/ali tveganega kapitala ter kvazi-lastniškega/mezzanin kapitala preko izbranih STK. SPS želi tudi povečati število zasebnih družb tveganega kapitala in pospešiti razvoj inovativnih MSP s potencialom hitre rasti ter multiplicirati učinek vlaganj javnih sredstev. Javni razpis podpira upravljavske družbe in STK, ki vlagajo v MSP z inovativnimi proizvodi, storitvami in visoko stopnjo znanja.
Z javnim razpisom bodo zagotovljena sredstva za lastniško financiranje inovativnih MSP preko STK v semenski fazi, fazi oblikovanja in začetni fazi razvoja oziroma zagona podjetja ter v fazi rasti, ki težko dostopajo do financiranja preko komercialnih bank oziroma drugih klasičnih oblik financiranja ter so v nekaterih primerih nizko kapitalizirana. S tem SPS lahko pripomore tudi k hitrejšemu uvajanju novih tehnoloških dosežkov, izumov in patentov v ekonomsko izkoriščanje (instrument povezovanja znanstvenih institutov, mladih raziskovalcev, univerz, izumiteljev s podjetniško prakso). Javni razpis je namenjen nadaljevanju finančne podpore SPS po življenjski krivulji podjetja – druga razvojna faza namenjena širitvi in rasti na trgu in nadaljevanje financiranja razvojnih aktivnosti.
Cilj javnega razpisa je:
– lastniško financiranje inovativnih MSP s potencialom hitre globalne rasti;
– spodbujanje vlaganja zasebnih investitorjev v inovativna MSP.
4. Naložbena strategija
Naložbena strategija STK mora vključevati naložbe v visoko inovativna podjetja v Republiki Sloveniji.
STK mora imeti primerno strategijo diverzifikacije tveganja, glede na velikost in naložbeno strategijo. STK se ne sme zadolževati ali investirati v izvedene finančne instrumente.
STK mora biti časovno omejen od datuma prvega zaprtja, razen če zaprosi za podaljšanje, ki ga potrdi večina investitorjev oziroma v skladu s pravili upravljanja STK ter mora izpolnjevati druge zakonske zahteve, kot jih določajo predpisi s področja alternativnih investicijskih skladov ter njihovih upravljavcev.
Upravljavci STK morajo sprejemati odločitve neodvisno in v skladu z najboljšimi tržnimi vzgledi. Prepovedane so naložbe v MSP, ki so osebno, kapitalsko ali interesno povezane osebe v skladu z veljavnimi predpisi in sodno prakso.
Vlagatelj mora v naložbeni strategiji STK navesti postopke nadzora, preprečevanja pranja denarja ter druge postopke obvladovanja tveganj, navesti nadzorne institucije oziroma mehanizme nadzora in navesti možnosti za izstop vlagateljev v primeru kršitev pravil upravljanja.
Vlagatelj bo zagotovil, da bodo geografski fokus naložb v STK MSP, ki imajo oziroma bodo imela ob izvedbi investicije sedež v Republiki Sloveniji oziroma imajo ali bodo imela v Republiki Sloveniji veljavno registrirano statusno obliko poslovanja (podružnico ali poslovno enoto). Pod pogojem potrditve sprememb poslovno finančnega načrta SPS (predvidoma meseca maja 2025) bo dopustno tudi izvajanje naložb v MSP, ki nimajo osrednjega poslovanja v Republiki Sloveniji, pri čemer si bo vlagatelj po najboljših močeh (»best effort«) prizadeval, da bo fokus naložb še naprej na MSP, registriranih v Republiki Sloveniji, vsaj v višini investicije SPS-a.
5. Pogoji za kandidiranje na javnem razpisu
5.1 Splošni pogoji za vlagatelje
Na javni razpis se lahko prijavijo vlagatelji, ki so sklad semenskega in/ali tveganega kapitala, organizirani v obliki, ki je navedena v točki 1 ali 2, ali upravljavske družbe, ki so upravljavci sklada semenskega in/ali tveganega kapitala v obliki, ki je navedena v točki 1. ali 2. tega poglavja.
Na razpis se lahko prijavijo vlagatelji, ki so statusno organizirani v eni izmed oblik zagotavljanja naložb semenskega in/ali tveganega kapitala (STK) ali upravljavska družba tovrstnega sklada, in sicer:
1. v obliki alternativnega investicijskega sklada (AIS) v skladu z zakoni, ki urejajo alternativne investicijske sklade in upravljavce alternativnih investicijskih skladov1; vlagatelj izpolnitev tega pogoja dokaže s predložitvijo ustreznih dokazil o ustanovitvi in vpisu v register AIS, v Republiki Sloveniji.
1 Uradni list RS, št. 32/15 in 77/18, v nadaljevanju: ZUAIS
2. v obliki alternativnega investicijskega sklada, veljavno ustanovljenega in delujočega po pravu članice EU v skladu z (i) Direktivo 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o usklajevanju zakonov in drugih predpisov o kolektivnih naložbenih podjemih za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) (UL L št. 302 z dne 17. 11. 2009, str. 32), zadnjič spremenjena z Direktivo (EU) 2021/2261 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. decembra 2021 o spremembi Direktive 2009/65/ES glede uporabe dokumentov s ključnimi podatki s strani družb za upravljanje kolektivnih naložbenih podjemov za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) (UL L št. 455 z dne 20. 12. 2021, str. 15), (v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2009/65/ES) in (ii) Direktivo 2011/61/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2011 o upraviteljih alternativnih investicijskih skladov in spremembah direktiv 2003/41/ES in 2009/65/ES ter uredb (ES) št. 1060/2009 in (EU) št. 1095/2010 (UL L št. 174 z dne 1. 7. 2011, str. 1), zadnjič spremenjena z Direktivo (EU) 2019/2034 Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 27. novembra 2019 o bonitetnem nadzoru investicijskih podjetij ter o spremembi direktiv 2002/87/ES, 2009/65/ES, 2011/61/EU, 2013/36/EU, 2014/59/EU in 2014/65/EU (UL L št. 314 z dne 5. 12. 2019, str. 64), (v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2011/61/EU). Vlagatelj izpolnitev tega pogoja dokaže s predložitvijo ustreznih dokazil o ustanovitvi in vpisu v register AIS, v državi članici EU, v kateri je ustanovljen. Vlagatelj mora imeti sedež ali veljavno ustanovljeno obliko poslovanja v Republiki Sloveniji (podružnico ali poslovno enoto).
3. vlagatelj (upravljavec), ki lahko izpolni zavezo ali dokaže izpolnitev zaveze, da bo uspel STK zbrati kapital zasebnih investitorjev v višini vsaj 30 % investiranih sredstev STK. Ob prvem zaprtju STK in vsakem nadaljnjem zaprtju, mora biti v STK investiran znaten del njegove velikosti (vsaj 30 %), s strani zasebnih investitorjev. Znesek sredstev zasebne investicije oziroma zavez, se upošteva v procesu izbire. V vsakem primeru mora vlagatelj v STK zagotoviti dovolj visok delež zasebnih investiranih sredstev, da se lahko izpolni eden izmed pogojev, da podpora STK po tem javnem razpisu ne velja za državno pomoč. Za zasebnega investitorja se šteje vsak investitor, ki je po razumni presoji upravljavca običajni gospodarski subjekt (kar pomeni vlagatelji, ki delujejo v okoliščinah svobodnega trga, ne glede na pravno obliko ali lastništvo takega subjekta, na način, da nosijo polno tveganje svoje investicije). Zasebni investitorji morajo tudi biti ekonomsko in strukturno neodvisni od upravičenega podjetja, ki prejme investicijo (niso lastniško ali upravljavsko povezani). Ob ustanovitvi novega podjetja, veljajo zasebni investitorji, vključno z ustanovitelji, za neodvisne od tega podjetja. V tem kontekstu se financiranje z viri, ki niso državni viri, po definiciji iz Člena 107(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije, šteje kot zasebno financiranje.
5.2 Dodatni pogoji za prijavo na razpis
Dodatni pogoji za vlagatelje:
1. Vlagatelj (upravljavska družba vlagatelja in STK) ni v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji oziroma ni podjetje v težavah v skladu z Uredbo Komisije EU št. 651/2014 z dne 17. 6. 2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe, s Smernicami Skupnosti o državni pomoči za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah (UL C 244 z dne 1. 10. 2004, str. 2) in Zakonom o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah (Uradni list RS, št. 44/07 – uradno prečiščeno besedilo in 51/11). Za podjetje se šteje, da je v težavah, če je v primeru družbe z omejeno odgovornostjo zaradi nakopičenih izgub izginila več kot polovica vpisanega osnovnega kapitala. To je v primeru, ko nakopičene izgube, ki se odštejejo od rezerv (in vseh drugih elementov, ki se na splošno štejejo kot del lastnih sredstev družbe), povzročijo negativen kumulativni znesek, ki presega polovico vpisanega osnovnega kapitala. Podjetje, ki deluje manj kot 3 leta od registracije, se ne šteje kot podjetje v težavah v smislu Smernic Skupnosti o državni pomoči za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah, razen če izpolnjuje merila za stečajni postopek oziroma je insolventno v skladu z Zakonom o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju – ZFPPIPP (Uradni list RS, št. 126/07 in spremembe).
2. Vlagatelj (upravljavska družba in STK) na dan oddaje vloge nima neporavnanih zapadlih finančnih obveznosti v višini 50 eurov ali več do ministrstva oziroma njegovih izvajalskih institucij: Slovenskega podjetniškega sklada in Javne agencije Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije (SPIRIT), pri čemer neporavnane obveznosti izhajajo iz naslova pogodb o sofinanciranju iz javnih sredstev in so bile kot neporavnane in zapadle pred tem spoznane v pravnomočni odločbi.
3. Vlagatelj (upravljavska družba vlagatelja in STK) nima neporavnanih zapadlih finančnih obveznosti iz naslova obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti v skladu z zakonom, ki ureja finančno upravo, ki jih pobira davčni organ (v višini 50 EUR ali več na dan oddaje vloge); šteje se, da vlagatelj, ki je gospodarski subjekt, ne izpolnjuje obveznosti tudi, če nima predloženih vseh obračunov davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja za obdobje zadnjega leta do dne oddaje vloge.
4. Glede vlagatelja ni podana prepoved poslovanja v razmerju do SPS-a v obsegu, kot izhaja iz 35. člena Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11 – uradno prečiščeno besedilo).
5. Vlagatelj za isti namen ni in ne bo pridobil sofinanciranja iz drugih javnih virov (sredstev evropskega, državnega ali lokalnega proračuna) vključno z de minimis pomočjo (prepoved dvojnega sofinanciranja).
6. Vlagatelj ob prijavi na razpis nima blokiranega transakcijskega računa.
7. Vlagatelj ni v postopku vračanja neupravičeno prejete državne pomoči, na osnovi Evropske komisije, ki je prejeto državno pomoč razglasila za nezakonito in nezdružljivo s skupnim trgom Skupnosti.
8. Dejanski lastnik(i) družbe v skladu z Zakonom o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (Uradni list RS, št. 48/22 in 145/22) ni(so) vpleten(i) v postopke pranja denarja in financiranja terorizma.
9. V upravljavski ekipi vlagatelja ne sodeluje nobena od oseb, ki so bile v upravljavski ekipi ali zakoniti zastopnik skladov, pri katerih je SPS v preteklem sodelovanju odkril nepravilnosti ali kršitve pogodbenih določil z vidika upravljanja portfeljskih podjetij, obveščanja vlagateljev, poročanja, izplačil vlagateljem ali druge kršitve pogodbenih določil.
10. Vlagatelj in upravljavska ekipa vlagatelja nista bila pravnomočno obsojena za kaznivo dejanje, kar se ugotavlja na podlagi vpogleda v kazenske evidence Republike Slovenije in države sedeža vlagatelja.
11. Vlagatelj ni predmet odločitve o izključitvi iz zgodnjega odkrivanja in izključitve, ki jo vsebuje (podatkovna zbirka EDES, ki je na voljo na uradni spletni strani EU)2, ki je bila vzpostavljena in ki jo upravlja Evropska komisija;
12. Vlagatelj ne prejema ali ni v postopku pridobivanja državnih pomoči za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah po Zakonu o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb in zadrug v težavah (Uradni list RS, št. 5/17)
13. Vlagatelj nima neporavnanega vračila preveč izplačane pomoči po pravilu de minimis ali državni pomoči na podlagi predhodnega poziva ministrstva, pristojnega za finance.
14. Vlagatelj ni predmet sankcij EU, ki se ugotavlja na podlagi vpogleda na seznam: https://www.sanctionsmap.eu/#/main.
6. Upravljanje STK, upravičeni stroški in stroški za upravljanje
STK upravlja upravljavec v skladu z najboljšimi tržnimi praksami in sprejema neodvisne naložbene odločitve. Investitorji v STK ne smejo vplivati na investicijske odločitve upravljavca, kot tudi ne druge osebe. Ekipa upravljavca mora dokazati primerno kombinacijo sposobnosti in izkušenj za upravljanje STK in jasno strategijo za izvajanje naložbenih ciljev. Upravljavci morajo tudi dokazati, da so sposobni zagotavljati primerni tok transakcij (»deal flow«) ter predvsem, da so sposobni vzpostaviti primerne strategije izstopov iz naložb. Upravljavci morajo zagotavljati uporabo dobrih tržnih praks (»good market practices«) pri zakonodajni strukturi STK, naložbenih principih, poročanju in vrednotenju. Predstavnik SPS-a lahko sodeluje v strokovnem svetu/posvetovalnem odboru upravljavca, nikakor pa ne sme vplivati na investicijske odločitve upravljavca.
Upravičeni stroški so naložbe v MSP skladno z naložbeno strategijo STK, ki je priloga vloge. Upravičeni strošek je tudi upravljavska provizija v višini največ do 20 % sredstev v upravljanju (zaveze vlagatelja SPS) oziroma je odvisna od sprejetih pravil upravljanja STK. Upravljavska provizija mora biti zasnovana v skladu s prevladujočo prakso v panogi (npr. višina provizije, kot jo podprtim skladom priznava Evropski investicijski sklad).
Vlagatelj v vlogi navede finančni načrt, kjer definira naložbeno obdobje, upravljavsko provizijo ter časovnico izstopov iz naložb.
Upravljavec prav tako navede plan zapiranja STK in zasebne investitorje, ki so izrazili interes (s priloženimi pismi o nameri – »letters of intent«).
7. Vsebina vloge
1. Prijavni list za investicijo (Obrazec 1). Spletni obrazec, ki ga najdete na naslovu https://eportal.podjetniskiSPS.si/, izpolnite in potrdite skladno z navodili spletnega portala. Obvezni del prijavnega lista so: Izjave podjetja, Izjava od stanju državne pomoči, Vprašalnik za ugotavljanje politične izpostavljenosti in Vprašalnik za ugotavljanje povezanosti z visoko tvegano državo.
2. Dokumentacija upravljavcev – Strategija upravljanja:
– opis investicijske strategije,
– opis izkušenj na področju investiranja,
– kratka razlaga razlogov za izbrano investicijsko strategijo ter
– predvidena izstopna strategija,
– opis postopkov nadzora, preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma, postopke za obvladovanje tveganj.
3. Prijavni vprašalnik (Obrazec 4) – sklop vprašanj o investicijski strategiji, referencah ter upravljavski ekipi. Predstavitveni vprašalnik vodi vlagatelja sistematično skozi ključna vprašanja o skladu.
4. Računovodski izkazi upravljavske družbe – zadnji oddani na Agencijo Republike Slovenije za javnopravne evidence na poenotenih obrazcih za državno statistiko.
5. Investicijski sporazum, ponudbeni dokument sklada skupaj z morebitnimi pravilniki in statutom družbe ali katere koli druge pogodbe ali notranji akti, ki urejajo medsebojna razmerja med upravljavsko družbo in investitorji v sklad.
6. Načrt pridobivanja zasebnih investitorjev, navedbo obstoječih investitorjev, predviden način pridobivanja zasebnih investitorjev, dogovore glede potencialnih investitorjev, s priloženimi zavezujočimi pismi o nameri.
7. Organizacijska shema podjetja, življenjepis z referencami vodilnega kadra in njihovimi kontaktnimi podatki ter pogodbe o zaposlitvi za ključni kader, če te pogodbe že obstajajo.
8. Vprašalnik za ugotavljanje politične izpostavljenosti osebe (Obrazec 2).
9. Vprašalnik za ugotavljanje povezanosti z visoko tvegano državo (Obrazec 3).
10. Pooblastilo kazenska evidenca za upravljavce STK (Obrazec 5).
Vsebina vloge mora biti posredovana v digitalni obliki na spletnem portalu https://eportal.podjetniskisklad.si/, skladno z navodili spletnega portala. Vloga mora biti v slovenskem jeziku, zneski v evrih.
SPS si pridržuje pravico, da v primeru uspešnega kandidiranja vlagatelja na javnem razpisu pred podpisom pogodbe zahteva ažurno verzijo dokumentov vloge oziroma dokumente o ustanovitvi pravne osebe, v primeru vloge družbe v ustanavljanju. V primeru, da pride v vmesnem času:
– do tega, da v STK ne investirajo zasebni investitorji v zadostni višini oziroma odstotku (vsaj 30 % vseh investicij STK),
– do bistvenih razlik v poslovanju STK (upravljavska ekipa, stanje portfelja, pravne težave in podobno),
– da prihaja do razlik med podatki navedenimi v prijavi in resničnim stanjem,
– do ugotovitev, da je prišlo do bistvene spremembe upravljavske ekipe ali investitorjev,
lahko SPS odstopi od lastniškega financiranja STK, ne glede na pozitivni sklep o odobritvi sredstev.
Vlagatelj mora SPS-u po prejemu pozitivnega sklepa in pred podpisom pogodbe predložiti dokazilo o zasebnih investicijah v zahtevani višini (vsaj 30 %). SPS lahko od vlagatelja zahteva tudi dodatna pojasnila k oddanim dokumentom.
Če vloga ne bo popolna, bo vlagatelj pisno pozvan k dopolnitvi vloge. Če vloga v predvidenem roku (največ 5 dni) ne bo dopolnjena oziroma spremenjena, se kot nepopolna zavrže. Vloga, ki ne izpolnjuje pogojev iz razpisne dokumentacije, se kot neustrezna zavrne.
Vsi podatki iz vloge so javni, razen tistih, ki jih vlagatelj posebej označi kot poslovno skrivnost ter tistih, ki so varovani na podlagi posebnih predpisov (zlasti, vendar ne izključno s področja varstva osebnih podatkov). Kot poslovno skrivnost lahko vlagatelj označi posamezen podatek oziroma del vloge z obveznim pojasnilom zakaj to predstavlja poslovno skrivnost. Poslovna skrivnost se ne more nanašati na celotno vlogo in na podatke potrebne za oceno vloge po merilih javnega razpisa.
8. Roki in način prijave na javni razpis
Roki za predložitev vlog na SPS v letu 2025 so: do vključno 15. 5. 2025 do 14. ure za prvo (1.) odpiranje, 15. 6. 2025 do 14. ure za drugo (2.) odpiranje, 29. 8. 2025 do 14. ure za tretje (3) odpiranje, 15. 9. 2025 do 14. ure za četrto (4) odpiranje, 15. 10. 2025 do 14. ure za peto (5) odpiranje, 15. 11. 2025 do 14. ure za šesto (6) odpiranje. Javni razpis bo odprt do porabe sredstev.
Oddaja vloge na predmetni javni razpis pomeni, da se je vlagatelj seznanil z vsebino javnega razpisa in razpisne dokumentacije, ter da se z njo strinja.
Navodila za izdelavo popolne vloge so navedena v točki IV razpisne dokumentacije (poglavje 2. Vsebina vloge).
Vlagatelj vlogo s prilogami odda na ePortal SPS-a https://eportal.podjetniskisklad.si/. S podpisom in oddajo vloge na ePortal SPS-a, je vloga uradno poslana v obravnavo, vlagatelj pridobi evidenčno številko vloge ter elektronsko obvestilo o oddani vlogi.
Merilo za pravočasno oddano vloge je sistemski datum zabeležen ob elektronski oddaji vloge. Za pravočasno prispele vloge štejejo tiste, ki bodo oddane na ePortal SPS-a najkasneje do 14. ure. Po poteku prijavnega roka vloge ni možno več oddati.
Razpis bo odprt do 15. 11. 2025 oziroma do porabe predvidenih sredstev.
Sredstva na javnem razpisu lahko ostanejo nerazporejena, v kolikor ne bi prispelo zadostno število ustreznih vlog.
9. Odpiranje vlog: odpiranje prispelih vlog se bo na SPS-u izvedlo v roku treh delovnih dni od navedenega roka za predložitev vlog. Odpiranje vlog ni javno.
10. Merila za izbor
Vse formalno popolne vloge, ki bodo izpolnjevale pogoje za kandidiranje in bodo skladne z namenom javnega razpisa, bo ocenila komisija za dodelitev sredstev na osnovi naslednjih meril:
Zap. št.
MERILA ZA IZBOR
1.
Višina vložka neodvisnih zasebnih investitorjev
2.
Geografska strategija STK
3.
Izkušnje upravljavcev
4.
Naložbena strategija STK
Natančno razdelana merila s točkovnikom so sestavni del razpisne dokumentacije (poglavje Merila za ocenjevanje podjetja).
Skupno možno število točk je 100. Prag števila točk, nad katerim je odobrena investicija, je 60 ali več točk.
Komisija SPS-a za dodelitev sredstev poda predlog direktorici SPS-a v odločanje za vse formalno popolne in pravno formalno ustrezne vloge. V primeru, da pridobi več vlagateljev 60 ali več točk, kot je na razpolago razpisanih sredstev, imajo prednost tisti vlagatelji, ki so pridobili več točk.
V primeru enakega števila točk imajo prednost vlagatelji, ki so pridobili več točk najprej pri merilu višina vložka neodvisnega zasebnega investitorja, nato po merilu izkušnje upravljavcev, nato po merilu naložbena strategija STK in nazadnje po merilu geografska strategija STK.
Komisija SPS-a bo prejete vloge administrativno pregledala z vidika pravno formalne popolnosti in ustreznosti. Formalno popolne so vloge, ki so oddane pravočasno in imajo priložene vse zahtevane dokumente navedene pod točko »Vsebina vloge iz javnega razpisa«. Pravno formalno ustrezne vloge so vloge, ki izpolnjujejo vse pogoje razvidne iz javnega razpisa. Po administrativnem pregledu sledi strokovni pregled s točkovanjem in ocenjevanjem po merilih, ki so sestavni del razpisne dokumentacije. Komisija SPS-a lahko v okviru skrbnega pregleda zahteva od vlagatelja ter od zasebnega investitorja še dodatna pisna pojasnila oziroma odgovore.
Vloge, ki prejme 60 ali več točk, se predložijo v sprejem direktorici SPS-a. Direktorica SPS-a sprejme končno odločitev s sklepom o odobritvi ali s sklepom o zavrnitvi vloge. V sklepu o odobritvi vloge SPS vlagatelja in investitorja pozove k podpisu zavezujočih pogodb. Če vlagatelj oziroma investitor ne podpiše pogodb, se šteje, da je vlagatelj odstopil od vloge. Postopek se v tem primeru s sklepom ustavi.
SPS lahko vlogo zavrne v primeru, če upravljavec ne zagotovi zasebnih investicij v višini vsaj 30 % velikosti STK, če SPS in vlagatelj ne uskladita pogojev vstopa SPS-a v STK, če je prišlo do spremembe upravljavske ekipe, če je SPS pridobil nove informacije o povezanih osebah, ki niso bile navedene v prijavni dokumentacije, ali če obstajajo drugi razlogi, ki bistveno povečajo tveganje investicije s strani SPS-a ter iz drugih razlogov, ki so opredeljeni v tej razpisni dokumentaciji.
11. Obveščanje o izboru in podpis pogodbe
Komisija SPS-a za dodelitev sredstev bo obravnavala vse pravočasne, formalno popolne in ustrezne vloge. SPS najkasneje v roku 45 dni od roka za odpiranje vlog posreduje vlagateljem sklep o (ne)odobritvi vloge.
Ko vlagatelj dokaže izpolnitev zaveze/pogoja glede višine investicij zasebnih investitorjev, SPS podpiše pogodbo o naložbi, ki mora biti skladna s pogoji javnega razpisa. Če STK ne uspe zbrati zahtevane višine zasebnih investicij v roku enega (1) leta od izdaje pozitivnega sklepa oziroma dokazati primerne višine zasebnih investicij, SPS odstopi od podpisa pogodbe o naložbi in zaključi vlogo vlagatelja za pridobitev investicije po tem javnem razpisu.
Rezultati javnega razpisa so informacije javnega značaja in bodo objavljeni na spletnih straneh SPS-a www.podjetniskisklad.si. Zoper sklep o zavrnitvi vloge je možno sprožiti upravni spor pred Upravnim sodiščem Republike Slovenije.
12. Razpoložljivost razpisne dokumentacije in dodatne informacije
Razpisna dokumentacija vsebuje: navodila, besedilo javnega razpisa, merila za izbor podjetij, dokazila in način preverjanja pogojev in vzorce obrazcev. Razpisna dokumentacija je dosegljiva na spletni strani www.podjetniskisklad.si.
Vse ostale informacije dobite na telefonskih številkah ter e-pošti: 02/234-12-50 ali lf@podjetniskisklad.si.
13. Pravna podlaga za izvedbo produkta
Slovenski podjetniški SPS objavlja javni razpis na podlagi:
– Zakona o podpornem okolju za podjetništvo (Uradni list RS, št. 102/07 – ZPOP-1 in nasl.),
– Zakona o javnih skladih (Uradni list RS, št. 77/08 in nasl.);
– Ustanovitvenega akta Javnega sklada Republike Slovenije za podjetništvo (Uradni list RS, št. 4/19);
– Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – uradno prečiščeno besedilo, 14/13 – popr., 101/13, 55/15 – ZFisP, 96/15 – ZIPRS1617, 13/18, 195/20 – odl. US, 18/23 – ZDU-1O in 76/23);
– Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2025 in 2026 (Uradni list RS, št. 104/24), oziroma vsakokratni veljavni zakon o izvrševanju proračunov Republike Slovenije;
– Proračuna Republike Slovenije za leto 2025 (Uradni list RS, št. 123/23 in 104/24) in Proračuna Republike Slovenije za leto 2026 (Uradni list RS, št. 104/24), oziroma vsakokratni veljavni proračun Republike Slovenije;
– Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 50/07, 61/08, 99/09 – ZIPRS1011, 3/13, 81/16, 11/22, 96/22, 105/22 – ZZNŠPP, 149/22, 106/23 in 88/24),
– Zakona o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2) (Uradni list RS, št. 163/22);
– Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11 – uradno prečiščeno besedilo, in 158/20, 3/22 – ZDeb in 16/23 – ZZPri, v nadaljevanju: ZIntPK);
– Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11 – uradno prečiščeno besedilo,158/20, 3/22 – ZDeb in 16/23 – ZZPri);
– Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (Uradni list RS, št. 48/22 in 145/22);
– Uredbe (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. aprila 2016 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Direktive 95/46/ES (Splošna uredba o varstvu podatkov UL L, št. 119, z dne 4. 5. 2016, str. 1) zadnjič popravljena s Popravkom (UL L št. 127 z dne 23. 5. 2018);
– Uredbe o postopku, merilih in načinih dodeljevanja sredstev za spodbujanje razvojnih programov in prednostnih nalog (Uradni list RS, št. 56/11);
– Splošnih pogojev poslovanja Slovenskega podjetniškega sklada z dne 19. 4. 2018
– Obvestila komisije o pojmu državne pomoči po členu 107(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije (2016/C 262/01, Uradni list EU z dne 19. 7. 2016);
– Sporočila komisije »Smernice o državni pomoči za spodbujanje naložb tveganega financiranja« (2021/C 508/01, Uradni list EU z dne 16. 12. 2021);
– Poslovnega in finančnega načrta 2025 Javnega sklada republike Slovenije za podjetništvo, ki ga je Vlada RS sprejela dne 30. 1. 2025, sklep Vlade RS št. 47602-1/2025/3;
– Smernic za pripravo javnih razpisov za dodeljevanje javnih sredstev iz Programa ukrepov za spodbujanje podjetništva in konkurenčnosti, sklep Vlade RS številka: 303-35/2023/45 z dne 5. 3. 2025.
– Program ukrepov Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport za spodbujanje podjetništva in konkurenčnosti v obdobju 2024–2030, potrjen s sklepom Ministrstva št. 303-35/2023/49, dne 13. 3. 2025.
– Sporazuma št. SPS-2009-9453/9454-AMN o financiranju in izvajanju instrumentov finančnega inženiringa v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov v letih 2007–2013, sklenjenega z MGRT dne 23. 11. 2009 in pripadajočih aneksov;
– Dolgoročnega načrta ponovne uporabe sredstev Programa instrumentov finančnega inženiringa (PIFI) od leta 2017 naprej, ki ga je potrdilo MGTŠ s soglasjem št. 303-15/2014/135 z dne 8. 5. 2017;
– Letnega načrta upravljanja holdinškega sklada za leto 2025, ki ga je potrdilo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (v nadaljevanju: MGTŠ) s soglasjem št. 302-59/2023/94 z dne 13. 12. 2024;
– Soglasje Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, št. 302-5/2025/13 z dne 27. 3. 2025.
14. Državna pomoč in ostale zahteve
Ta razpis ne predstavlja državne pomoči v smislu člena 107(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) in je zasnovan v skladu s Smernicami za tvegan finančni kapital (2014/C 19/04). Podpora, dodeljena v okviru tega razpisa, izpolnjuje pogoje tržnega gospodarjenja in ne prinaša selektivne prednosti upravičencem, s čimer je skladna s pravili o državnih pomočeh EU.
Javni razpis je oblikovan tako, da dejavnosti STK ostajajo v skladu s pravili o državni pomoči, določenimi v členu 107 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU). V zvezi s tem morajo vlagatelji zagotoviti, da vse naložbe, izvedene v skladu z določbami tega sporazuma, ne pomenijo državne pomoči v smislu člena 107 PDEU in so zato združljive s pravili EU o državni pomoči.
Ob vsakem zapiranju (v kolikor ima STK predvidenih več zapiranj) mora imeti STK znaten del sredstev investiran s strani zasebnih vlagatelji (najmanj v višini 30 % sredstev sklada). Znesek sredstev, zbranih s strani zasebnih vlagateljev, se bo upošteval pri izbiri v postopku. Vlagatelje mora zagotoviti tudi zadostno količino zasebnih sredstev, da SPS šteje za naložbo, ki ne prejema državne pomoči. V ta namen se vlagatelj pogodbeno zaveže, da bo upošteval posebna merila upravičenosti in veljavne zahteve glede državne pomoči.
Za zasebne vlagatelje se štejejo vsi vlagatelji, ki so po razumni oceni upravljavca naložb, običajni gospodarski subjekti (tj. vlagatelji, ki delujejo v okoliščinah, ki ustrezajo tržnemu gospodarstvu načelu vlagatelja v svobodnem tržnem gospodarstvu, ne glede na pravno naravo in lastniško strukturo takšnih gospodarskih subjektov, kolikor nosijo celotno tveganje v zvezi s svojo naložbo). Zasebni vlagatelji so ekonomsko, statusno in interesno neodvisni (niso delničarji) od upravičenega podjetja, v katerem vlagajo. Ob ustanovitvi novega podjetja se zasebni vlagatelji, vključno z ustanovitelji, štejejo za neodvisne od tega podjetja. V tem kontekstu, financiranje s sredstvi, ki niso državna sredstva v smislu člena 107(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije, se šteje, da ga zagotavljajo zasebni vlagatelji.
15. Pravila glede obdelave osebnih podatkov
Skladno z določili Uredbe (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. 4. 2016 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Direktive 95/46/ES (GDPR), podajamo informacije o obdelavi osebnih podatkov.
Kontaktni podatki upravljavca osebnih podatkov: Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo, Ulica kneza Koclja 22, 2000 Maribor, tel. 02/234-12-60, spletna stran: www.podjetniskisklad.si, e-naslov: info@podjetniskisklad.si.
Kontaktni podatki osebe, pooblaščene za varstvo osebnih podatkov: tel. 02/234-12-51; elektronska pošta: gdpr@podjetniskisklad.si.
Vrsta in namen obdelave osebnih podatkov: za namen izvajanja tega javnega razpisa ter pogodbenega razmerja se obdelujejo osebni podatki kot so ime in priimek, telefonska številka, elektronska pošta, osebni podatki, potrebni za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma ter ostali osebni podatki v zvezi s finančno transakcijo končnega upravičenca. Kontaktni osebni podatki se uporabljajo tudi za namen obveščanja in spremljanja prejemnikov podpore ter za zagotavljanje vsebinske podpore, v skladu z javnim razpisom.
Pravna podlaga za obdelovanje osebnih podatkov: obdelava je potrebna za izvedbo postopka v skladu z javnim razpisom, za sklenitev pogodbenega razmerja ter izvajanje predmeta javnega razpisa (člen 6 1(b) GDPR). Obdelava je potrebna tudi za izpolnitev zakonskih obveznosti, ki veljajo za SPS (člen 6 1(c) GDPR).
Zagotovitev podatkov je tako pogodbena kot zakonska obveznost. Če podatkov posameznik ne zagotovi, SPS ne bo mogel izvesti svojih pogodbenih in zakonskih obveznosti, posledično pa tudi vlagatelj ne bo mogel biti deležen podpore.
Uporabniki osebnih podatkov: uporabniki osebnih podatkov so SPS, ministrstva, nadzorni organi, inšpekcije, revizijske družbe in računsko sodišče. Uporabniki kontaktnih osebnih podatkov so tudi izvajalci posameznih oblik podpore oziroma aktivnosti v skladu z javnim razpisom, vendar le v obsegu izvajanja obveščanja ter za namen izpolnjevanja pogodbenih obveznosti. Nazive tovrstnih izvajalcev lahko posamezniki pridobijo s posredovanjem sporočila na spodnji elektronski naslov.
Pravice posameznika: s pisno zahtevo, poslano na Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo, Ulica kneza Koclja 22, 2000 Maribor ali na elektronski naslov: gdpr@podjetniskisklad.si lahko vlagatelj zahteva dostop, dopolnitev, popravek, blokiranje oziroma omejitev obdelave ali izbris osebnih podatkov, ugovarja obdelavi podatkov, ki se obdelujejo v zvezi z njim ter zahteva prenos podatkov.
Če vlagatelj meni, da se njegovi osebni podatki shranjujejo ali kako drugače obdelujejo v nasprotju z veljavnimi predpisi, ki urejajo varstvo osebnih podatkov, ima pravico do vložitve pritožbe pri Informacijskemu pooblaščencu (naslov: Dunajska 22, 1000 Ljubljana, e-naslov: gp.ip@ip-rs.si tel. 01/230-97-30, spletna stran: www.ip-rs.si).
Hramba osebnih podatkov: vse osebne podatke bo SPS hranil 2 leti od zaključenega javnega razpisa oziroma v primeru sklenitve pogodbe 10 let po prenehanju pogodbenega razmerja.
Informacije o prenosu osebnih podatkov v tretjo državo in mednarodno organizacijo: osebni podatki se bodo prenašali v institucije EK ali druge institucije na ravni EU. Osebni podatki se ne bodo prenašali v tretje države.
Informacija o obstoju avtomatiziranega sprejemanja odločitev, vključno z oblikovanjem profilov:
SPS ne uporablja avtomatiziranega sprejemanja odločitev.
Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti