Na podlagi 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08, 8/11 in 30/11 – odl. US) in 16. člena Statuta Občine Velike Lašče (Uradno glasilo občine Velike Lašče št. 2/06, 6/13, 2/19) ter predloga Zavoda za varstvo kulturne dediščine št. 35102-0139/2015-18 z dne 3. 10. 2024 je Občinski svet Občine Velike Lašče na 14. redni seji dne 28. oktobra 2024 sprejel
o razglasitvi grobne kapele in mavzoleja rodbine Auersperg za kulturni spomenik lokalnega pomena
Ta odlok ureja razglasitev grobne kapele in mavzoleja rodbine Auersperg za kulturni spomenik lokalnega pomena.
GROBNA KAPELA RODBINE AUERSPERG
Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi enota dediščine: Turjak – Grobna kapela rodbine Auersperg, EID 1-30622(v nadaljnjem besedilu: spomenik).
(1) Vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik, so:
– poznobaročna kapela Matere dobrega sveta z grobnico Auerspergov je poslednji dom članov Turjaške veje Auerspergov,
– grobna kapela je ohranjena v svoji izvirni arhitekturni in materialni zasnovi in s svojo monumentalnostjo izraža ekonomsko in politično moč rodbine Turjaških,
– izpričana kontinuiteta (1784–1915) pokopov članov rodbine Turjaških ter članov drugih, Auerspergom sorodnih družin v grobnici grobne kapele, ki predstavlja pomemben vir za preučevanje družbenozgodovinskih procesov.
(2) Spomenik se razglasi z namenom, da se zagotovita njegov nadaljnji obstoj in celovitost ter ohranijo naslednje varovane sestavine:
– Grobna kapela z grobnico v svoji izvirni arhitekturni in materialni zasnovi ter mikrolokacija umestitve na turjaškem pokopališču družine Auersperg.
4. člen
(1) Spomenik obsega nepremičnine: parcele št.: 4107 (osrednji južni del) stavba št. 2080, k. o. 1711 Turjak.
(2) Meje spomenikaso določene na digitalnem katastrskem načrtu (merilo 1:000) in vrisane na temeljnem topografskem načrtu v merilu 1:1000.
(3) Izvirnike načrtov iz prejšnjega odstavka hranita Občina Velike Lašče (v nadaljnjem besedilu: občina) in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod).
MAVZOLEJ RODBINE AUERSPERG
Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi enota dediščine: Turjak – Mavzolej rodbine Auersperg, EID 1-30621 (v nadaljnjem besedilu: spomenik).
(1) Vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik, so:
– mavzolej z grobnico članov družine Auersperg je poslednji dom članov Turjaške veje Auerspergov,
– mavzolej je ohranjen v svoji izvirni arhitekturni in materialni zasnovi oziroma podobi klasicističnega templja,
– izpričana je kontinuiteta primarne, izvirne rabe mavzoleja od nastanka leta 1915 do danes,
– kot nosilec materialnih, duhovnih in simbolnih prvin mavzolej predstavlja znanstveni potencial ter vir za preučevanje družbenozgodovinskih procesov.
(2) Spomenik se razglasi z namenom, da se zagotovita njegov nadaljnji obstoj in celovitost ter ohranijo naslednje varovane sestavine:
– Mavzolej v svoji izvirni arhitekturni in materialni zasnovi ter mikrolokacija umestitve na turjaškem pokopališču družine Auersperg.
7. člen
(1) Spomenik obsega nepremičnine: parcele št.: 94/2 (severni del) stavba št. 2081, k. o. 1711 Turjak.
(2) Meje spomenikaso določene na digitalnem katastrskem načrtu (merilo 1:000) in vrisane na temeljnem topografskem načrtu v merilu 1:1000.
(3) Izvirnike načrtov iz prejšnjega odstavka hranita Občina Velike Lašče (v nadaljnjem besedilu: občina) in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod).
Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:
– varovanje kulturnih, arhitekturnih, likovnih, zgodovinskih vrednot grobne kapele v celoti, v njihovi izvirnosti in neokrnjenosti,
– strokovno vzdrževanje in obnavljanje vseh neokrnjenih izvirnih prvin arhitekturne zasnove spomenika po načelu ohranjanja v obliki, legi, materialu, strukturi in barvni podobi,
– strokovno prenovo okrnjenih izvirnih prvin arhitekture v smislu rekonstrukcije avtentične podobe spomenika,
– prepovedana je predelava grobne kapele ali sprememba njene namembnosti,
– podrejanje vsake rabe in vseh posegov v grobno kapelo ohranjanju in vzdrževanju varovanih spomeniških lastnosti,
– predhodno izdelavo konservatorskega načrta v primeru večjih posegov v spomenik ali njegovo celovito prenovo,
– v območju grobne kapele je prepovedano postavljanje objektov trajnega ali začasnega značaja, vključno z nadzemno in podzemno infrastrukturo, razen v primerih, ki jih s predhodnim kulturnovarstvenim soglasjem odobri pristojni zavod,
– omogočanje predstavitve celote ter dostopnost javnosti v meri, ki ne ogroža varovanja spomenika ter pietetnosti grobne kapele.
Lastnik, posestnik in upravljavec spomenika morajo v sorazmerju s svojimi zmožnostmi javnosti omogočiti dostopnost spomenika in njegovo predstavljanje. Javni dostop ne sme ogrožati spomenika in posameznih spomeniških vrednot, zlasti ne njegove osnovne namembnosti.
Za vse posege v spomenik, razen če zakon ne določa drugače, je treba predhodno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje zavoda.
Nadzor nad izvajanjem odloka opravlja inšpektorat, pristojen za področje kulturne dediščine.
Pristojno sodišče po uradni dolžnosti zaznamuje v zemljiški knjigi status kulturnega spomenika na parcelah, navedenih v prvem odstavku 4. člena in prvem odstavku 7. člena tega odloka.
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0301-0030/2024-1
Velike Lašče, dne 28. oktobra 2024