Korporacijsko upravljanje in nadzor delniških družb
Leto izdaje: 2011
Založba: Uradni list RS
Vezava: trda
ISBN: 978-961-204-486-2
Ocena:
Avtorica dr. Danila Djokić v knjigi Korporacijsko upravljanje in nadzor delniških družb ponuja izhodišča za razmislek, razpravo in iskanje odgovorov na obravnavanem področju, in to na splošni in na konkretni ravni. Zanima jo pretekli in bodoči razvoj korporacijskega upravljanja in nadzora na primerjalni in evropski ravni ter znotraj tega tudi dosežena stopnja razvoja v Republiki Sloveniji.
Kar zadeva korporacijsko upravljanje in nadzor gospodarskih (delniških) družb, knjiga lahko pripomore k večji pravni obveščenosti in večji ozaveščenosti. Velika odlika pri tem je v njeni razumljivosti, jasnosti in berljivosti. Pojasnila in razlage sicer kompleksnega in zahtevnega področja so podani z namenom, da jih lahko uporabimo v praksi, ko se srečujemo s konkretnimi vprašanji ali problemi. Avtorica obravnava okoliščine in perspektive, ki so pomembne za konkretno odločanje, in pokaže prvine, ki pomenijo standard dobrega in učinkovitega korporacijskega upravljanja in nadzora.
V knjigi avtorica razlaga in obravnava zlasti:
– spremembe in novosti v slovenskem pravnem sistemu, ki so rezultat razvojnih smernic na področju korporacijskega upravljanja in nadzora delniških družb v Evropi in na mednarodni ravni,
– vidike nadzora, pri katerih lahko prihaja do nasprotja interesov tako med člani posameznega organa ali organi upravljanja delniške družbe kot tudi med delniško družbo, njenimi lastniki in javnostjo,
– napotke, kako naj ravnamo in delujemo na področju nadzora delniških družb,
– temeljne vzorce in modele, ki vplivajo na izvajanje nadzora v delniški družbi,
– institute razkritja, nadzora in revidiranja korporacijskih informacij s sistemskega vidika,
– lastniško strukturo delniških družb v razvitih državah z dolgo tradicijo,
– trende približevanja sistemov korporacijskega upravljanja in njihove posledice za države članice Evropske unije.
Knjiga je namenjena povezovanju pravnega in ekonomskega znanja na področju, ki je izrazito interdisciplinarno. Uporabljajo jo lahko investitorji, gospodarstveniki, pravniki, revizorji, ekonomisti in drugi, ki se srečujejo z vprašanji upravljanja, nadzora in revidiranja gospodarskih družb ali iščejo rešitve za konkretna vprašanja ali probleme v zvezi s tem. Vsekakor je dobrodošla tudi za študente ekonomije, prava in menedžmenta.