Datum: 20. 10. 2022, 8.30–14.00
Lokacija: dvorana Uradnega lista RS, Dunajska c. 167, Ljubljana in spletni dogodek
Področje: Drugo
Organizator: Uradni list RS
Kotizacija:
brezplačno
v sodelovanju z
O dogodku
8.30–9.00 Registracija
9.00–10.15 Psihologija družinskega podjetja – dr. Aleksander Zadel
Dinamika medosebnih odnosov v družini postane z ustanovitvijo družinskega podjetja izrazito bolj kompleksna. Vzpostavijo se nova razmerja moči, odgovornosti in pričakovanj. Status v družini večinoma določa vloga, ki jo igramo (starš, otrok, sorojenec ...). V podjetju status posameznika določata njegov položaj v podjetju in odgovornost, ki jo nosi. Sprejemanje različnih vlog, ki jih imajo družinski člani v družini, oziroma podjetju, je za njih pogosto velik izziv. Kako upravljati medosebne odnose, da se bomo razumeli kot družinski člani in bili uspešni kot podjetje, je izziv, ki ga bomo naslovili na seminarju.
- Kako se soočati z različnimi vlogami v podjetju in družini?
- Določitev pravil igre. Kdo je za kaj odgovoren?
- Kako opredeliti odgovornost posameznika?
- Ali je običajen način na katerega rešujemo nesporazume v družini, uporaben tudi v podjetju?
- Kako s sistematično komunikacijo vzpostaviti pogoje v katerih bomo zadovoljni sami s sabo in drug z drugim?
- Učinkovito upravljanje konfliktov, ko se ne izide v skladu z našimi pričakovanji.
10.15–11.30 Premoženjska razmerja med družinskimi člani – Daniela Sindičič, odvetnica, Jadek & Pensa
S seminarjem želimo nasloviti teme, s katerimi se kot odvetniki najpogosteje srečujemo v sodnih postopkih. Pogosto se v primežu teh sporov razrešujejo vprašanja, vezana na premoženjska razmerja v družinskih podjetjih. Veliko sporov je mogoče rešiti s preventivnim razmislekom in s poznavanjem možnosti, ki jih ponuja zakonska ureditev in sodna praksa. Praktično zasnovano predavanje bo usmerjeno v pregled tem, s katerimi se je treba soočiti v okviru upravljanja družinskega podjetja, predvsem pa bomo predstavili, kako je mogoče morebitne rizike kontrolirati in se jim izogniti.
Na seminarju bomo odgovorili na naslednja vprašanja:
- Na kratko o osnovah in posebnostih premoženjskega režima med zakoncema (oz. izvenzakonskima partnerjema) ter ureditvi premoženjskih razmerjih s potomci.
- Kako obdržati kontrolo nad lastništvom podjetja v primeru dedovanja?
- Kako postopati, ko v premoženjska razmerja v družbi vstopi mladoletni potomec?
- Kako se preventivno izogniti zapletom ob dedovanju?
- Ali lahko zakonca vsebino premoženjskega razmerja avtonomno oblikujeta?
- Ali lahko upniki enega od zakoncev posežejo na posebno premoženje drugega zakonca?
- Upoštevanje vlaganja v skupno podjetje – v času pred veljavnostjo DZ in potem.
- Osebni stečaj enega od zakoncev.
- Predstavitev novejših pomembnejših judikatov sodne prakse.
11.30–12.00 Odmor
12.00–13.30 Davčni vidiki urejanja premoženjskih razmerij med družinskimi člani – Domen Romih, davčni strokovnjak, Jadek & Pensa
S seminarjem želimo nasloviti davčne teme, s katerimi se člani družinskih podjetij najpogosteje srečujejo v praksi – v povezavi z urejanjem vprašanj, vezanih na premoženjska razmerja v družinskih podjetjih in nasledstvom. Naslovili bomo tudi aktualne teme v zvezi z obdavčitvami kapitala.
Davčni vidiki urejanja premoženjskih razmerij med družinskimi člani s poudarkom na naslednjih oblikah:
- vstopi novih družbenikov,
- civilna delitev oziroma razdelitev (skupnega) premoženja,
- razdelitev solastnine,
- darilne in izročilne pogodbe,
- dedovanje vključno s prenosi dednih deležev,
- izplačila dobičkov in drugi načini prenosa premoženja družbe na družbenike ter družinske člane,
- izplačilo v okviru pridobivanja lastnih poslovnih deležev,
- izplačilo v okviru pridobivanja lastnih poslovnih deležev,
- aktualne novosti ter predviden razvoj zakonske ureditve.
13.30–14.00 Razprava
Predavatelji
Dr. Aleksander Zadel je doktor psihologije in specialist klinične psihologije. Zaposlen je na Inštitutu C.A.R. Ukvarja se z razvojem posameznikov in timov, coachingom ljudi na najzahtevnejših pozicijah v gospodarstvu in javnem sektorju. Kot svetovalca ga rada najemajo podjetja, ki v središče trajnostnega uspeha postavljajo človeka.
Daniela Sindičič je starejša odvetnica in članica enote za reševanje sporov. Daniela se s preprečevanjem in reševanjem sporov ukvarja od svoje prve zaposlitve dalje in si je skozi karierno pot pridobila bogate izkušnje zlasti v sodnih in upravnih postopkih. Domačim in tujim strankam svetuje in jih zastopa v kompleksnih gospodarskih sporih. V okviru pisarne se je Daniela specializirala za področje obligacijskega in gospodarskega pogodbenega prava, stvarnega prava ter korporacijskega, stvarnega, civilnega in insolvenčnega prava. Usmerjena je v konstruktivno reševanje sporov ter iskanje dolgoročno najboljših rešitev za stranko.
Domen Romih je partner v Odvetniški pisarni Jadek & Pensa in vodi zadeve s področja davčnega prava. Svetuje pri davčnih analizah obstoječih ali planiranih poslov, pri prestrukturiranjih družb in pri zahtevnih nepremičninskih poslih. Specializiran je za davčno svetovanje pri transakcijah in za zastopanje v postopkih davčnega nadzora. Usmerjen je k razumevanju davčnih vidikov novih poslovnih modelov digitalne ekonomije, ki spreminjajo vloge strank v transakcijah, in aktivno pristopa k iskanju učinkovitih davčnih rešitev pri implementaciji blockchain tehnologije.
Dodatne informacije
Pisne odjave Uradni list Republike Slovenije upošteva, če jih prejme najmanj 3 delovne dni pred začetkom posameznega dogodka. Več o odjavi si lahko preberete v rubriki Splošni pogoji.
Vprašanja za predavatelje nam lahko pošljete vnaprej na naslov seminarji@uradni-list.si najkasneje do 17. oktobra 2022, do 12. ure. Lahko pa jih boste zastavljali na samem seminarju.