ZDOsk-1A – Kontinuiran prehod brez prekinitve zavarovanja za starše invalidne osebe

Objavljeno: 18. 12. 2024

Zakon o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1) ureja sistem dolgotrajne oskrbe, pravice in obveznosti izvajalcev, oseb, zavarovanih za dolgotrajno oskrbo, naloge Republike Slovenije in občin v zvezi z dolgotrajno oskrbo ter obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo in vire financiranja dolgotrajne oskrbe v Republiki Sloveniji.

Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo predlog spremembe zakona (ZDOsk-1A), ki podaljšuje prehodno obdobje izvajanja pravice do pomoči na domu, vzpostavlja poenostavitve za invalidne osebe, krepi mrežo izvajalcev, podaljšuje financiranje dodatnih stroškov in predlaga natančneje izoblikovane postopke za pošiljanje podatkov.

Izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu (oskrbovalec družinskega člana)

Predlog zakona obvezuje oskrbovalca družinskega člana, da mora ta osnovno usposabljanje opraviti v roku treh mesecev od začetka izvajanja svojih nalog, torej od sklenitve osebnega načrta, s katerim se izvajalec dolgotrajne oskrbe zaveže, da bo upravičencu zagotavljal storitve dolgotrajne oskrbe v obsegu določenih pravic.

Kot opravičljiv razlog za neopravljeno usposabljanje se lahko šteje neizvedba usposabljanj s strani izvajalca, poškodba ali daljša bolezen oskrbovalca, koriščenje njegove načrtovane odsotnosti ali druge nepredvidljive okoliščine, za katere se presodi, da so take, da zaradi njih oskrbovalec ni mogel pristopiti k opravljanju usposabljanj. Kot neopravičljiv razlog se lahko po drugi strani šteje, da se oskrbovalec ne udeleži usposabljanja in ne opraviči svoje odsotnosti v roku 5 dni od izvedenega usposabljanja ali od dne, ko je prenehal razlog, zaradi katerega se usposabljanja ni mogel udeležiti (bolezen, poškodba, koriščenje načrtovane odsotnosti).

Sistem dolgotrajne oskrbe za starša invalidne osebe

Predlagane spremembe omogočajo kontinuiran prehod brez prekinitve zavarovanja in dohodka za starše, ki skrbijo za invalidne osebe in so bili pred tem upravičeni do pravice do delnega plačila za izgubljeni dohodek po predpisih o starševskem varstvu. Gre za spremembe, ko oskrbovalec družinskega člana nastopi delovno razmerje s polovičnim delovnim časom in začne izvajati naloge oziroma storitve oskrbe v polovičnem obsegu ipd.

Če oskrbovalec družinskega člana preneha opravljati naloge zaradi nezmožnosti opravljanja nalog zaradi razlogov na strani uporabnika, ker se uporabnik zdravi v bolnišnici oziroma drugi obliki namestitve, ki jo krije zdravstveno zavarovanje, zakonodajalec s tem predlogom tudi ta razlog prenehanja upošteva kot možnost pridobitve pravic iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti. Enako velja, če oskrbovalec družinskega člana preneha opravljati naloge v primeru prenehanja izpolnjevanja pogojev, če ni psihofizično sposoben opravljati naloge oskrbovalca družinskega člana ali zaradi razlogov, ki izhajajo iz okoliščin na strani uporabnika.

Pogodbeno razmerje z izvajalci dolgotrajne oskrbe na domu

Predlog spremembe zakona pri načrtovanju in razvoju javne mreže izvajalcev dolgotrajne oskrbe in vpisu teh izvajalcev v register izvajalcev uvaja možnost, da lahko občina z javnim zavodom, katerega ustanovitelj je RS, sklene pogodbeno razmerje za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu. Doslej sta bili predvideni le možnosti ustanovitve javnega zavoda za opravljanje dolgotrajne oskrbe na domu ali pa podelitev koncesije.

Številne občine imajo namreč za izvajanje pomoči na domu sklenjene neposredne pogodbe z izvajalci dolgotrajne oskrbe na domu, katerih ustanovitelj je RS. Sprememba člena je torej potrebna, da se tem izvajalcem omogoči, da opravljajo dolgotrajno oskrbo na domu, če bi to želeli. Občine namreč takim izvajalcem, katerih ustanovitelj je RS, ne morejo podeliti koncesije, niti ti izvajalci niso ustanovljeni s strani občin za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu, zato bi bilo smiselno, da občine z njimi sklenejo pogodbo.

Novela omogoča tudi kritje dodatnih stroškov dela izvajalcem socialnovarstvene storitve pomoči na domu do 30. junija 2025 in ne le do 31. decembra 2024, saj se dolgotrajna oskrba na domu začne izvajati s 1. julijem 2025.



Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakon o dolgotrajni oskrbi.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti