ZMV-1A – Omejitev veljavnosti pooblastil za delo tehničnim službam, ki izvajajo postopke homologacije

Objavljeno: 20. 11. 2024

Zakon o motornih vozilih (ZMV-1) ureja pogoje za dajanje motornih in priklopnih vozil na trg, njihovo registracijo in udeležbo v cestnem prometu ter pri opravljanju kmetijskih ali gozdarskih del, pogoje za opravljanje nalog tehničnih služb, strokovnih in registracijskih organizacij, vodenje zbirk podatkov o vozilih in nadzor nad izvajanjem zakona ter dostop do informacij o popravilu in vzdrževanju vozil.

Ministrstvo za infrastrukturo je na podlagi na novo sprejetih predpisov Evropske unije in nekterih pobud predlagalo spremembo zakona (ZMV-1A), ki uvaja omejitev veljavnosti pooblastil za delo tehničnim službam, možnost izvedbe tehničnega pregleda vozila v primeru obvestila o izvedenem nadzoru tehnične brezhibnosti vozila nadzornega organa druge države,  spremembe časovne veljavnosti tehničnega pregleda, opravljenega v tujini, in vzpostavitev evidence lokacij za izvedbo tehničnih pregledov vozil na terenu.

Omejitev veljavnosti pooblastil za delo tehničnim službam

Predlog spremembe zakona predvideva omejitev veljavnosti pooblastil za delo tehničnim službam, ki izvajajo postopke homologacije in posamične odobritve vozil in njihovih delov, na 5 let, kot to določa Uredba (EU) 2018/858 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018. Omejitev veljavnosti pooblastil drugim tehničnim službam, strokovnim organizacijam in registracijskim organizacijam se določa na 10 let. V trenutno veljavnem zakonu ni omejitve veljavnosti pooblastil.

Nadzor tehnične brezhibnosti vozila v tujini

Sprememba zakona določa možnost izvedbe tehničnega pregleda vozila, če taka zahteva izhaja iz obvestila o izvedenem nadzoru tehnične brezhibnosti vozila nadzornega organa druge države članice EU ali države EGP, kot to določa Direktiva 2014/47/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. aprila 2014.

To torej pomeni, da če organi nadzora v drugi državi članici EU ali državi EGP ugotovijo, da vozilo, ki je registrirano v Sloveniji, ni tehnično brezhibno, mu lahko odvzamejo registrske tablice in o tem obvestijo Ministrstvo za infrastrukturo ter mu pošljejo odvzete registrske tablice. Za to vozilo pa se bodo odvzete registrske tablice prek upravne enote vrnile šele, ko bo dokazano, da je to vozilo zopet tehnično brezhibno. Kot potrdilo o tehnični brezhibnosti vozila se lahko upošteva tudi potrdilo, izdano v tuji organizaciji, ki je v državi članici EU ali državi EGP pooblaščena za opravljanje tehničnih pregledov vozil.

Časovna veljavnost tehničnega pregleda, opravljenega v tujini

Za prvo registracijo vozila v Sloveniji se s predlogom spremembe zakona opušča zahteva, da mora biti za upoštevanje potrdila o tehnični brezhibnosti vozila, izdanega v drugi državi članici EU ali državi EGP, tehnični pregled opravljen pred največ 30 dnevi, saj se v skladu z Direktivo 2014/45/EU potrdilo o tehničnem pregledu, izdano v drugi državi članici EU ali državi EGP, prizna enako in za isto obdobje, kot če bi bilo izdano v Sloveniji.

Za vsa naslednja podaljšanja veljavnosti prometnih dovoljenj s tujim potrdilom o opravljenem tehničnem pregledu vozila ostaja pogoj veljavnosti izdaje pred največ 30 dni.

Vzpostavitev evidence lokacij za izvedbo tehničnih pregledov vozil na terenu

S predlagano novelo se bosta vzpostavili evidenca lokacij za izvedbo tehničnih pregledov vozil na terenu ter evidenca kadrov in opreme na strokovnih organizacijah in registracijskih organizacijah, ki ju bo vodila Javna agencija RS za varnost prometa. To bo pripomoglo k boljšemu nadzoru nad omenjenimi organizacijami. S predlagano spremembo se vzpostavlja tudi pravna podlaga za javno objavo podatkov iz evidence registriranih vozil.

Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o motornih vozilih.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti