Vaše trenutno stanje
- Zahtevano
- Analitika
- Oglaševanje
Prikaži podrobnosti
Ministrstvo za pravosodje je v javno obravnavo poslalo predlog novega Zakona o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj (ZOMZKD), ki ureja posebnosti glede kazenske odgovornosti oseb, ki so izvršile kaznivo dejanje, ko so že bile stare štirinajst let, niso pa še dopolnile osemnajst let, in sankcije zanje; posebnosti glede postopka proti osebam, ki naj bi izvršile kaznivo dejanje, ko so že bile stare štirinajst let, niso pa še dopolnile osemnajst let, in posebnosti izvrševanja kazenskih sankcij, izrečenih tem storilcem. Predlog zakona določa tudi pogoje, pod katerimi se uporablja, in obseg, v katerem se uporablja za osebe, ki so bile ob domnevni storitvi oziroma storitvi kaznivega dejanja že polnoletne, pa med sojenjem še niso dopolnile enaindvajset let.
Individualna ocena mladoletnika
Predlog zakona daje mladoletniku pravico, da se v postopku proti njemu čim prej izdela individualna ocena mladoletnika, ki se po potrebi dopolnjuje ves čas postopka ter med izvrševanjem izrečene kazenske sankcije. Individualna ocena vsebuje opravljeno oceno stanja in potreb ter predlog programa obravnave mladoletnika, izdela pa jo center za socialno delo (CSD) ali pa center za mladoletnike, če je verjetno, da ima mladoletnik duševno motnjo, težave v duševnem razvoju, druge hujše težave na področju duševnega zdravja, hujše socialne ali psihološke stiske, če je osumljen storitve hujšega kaznivega dejanja z elementi nasilja ali če ponavlja kazniva dejanja.
Individualno oceno mladoletnika naj bi v postopku zahteval zlasti državni tožilec, preden sprejme odločitev o nadaljnjem poteku postopka proti mladoletniku. Omeniti je treba še, da je zaradi varstva koristi mladoletnika postopek proti njemu prednosten.
Omejevalni ukrepi
Omejevalni ukrepi so v predlaganem zakonu opredeljeni kot ukrepi, ki jih zakon, ki ureja kazenski postopek, določa za zagotovitev navzočnosti, za odpravo ponovitvene nevarnosti in za uspešno izvedbo kazenskega postopka. Zakon na novo ureja tri ukrepe.
Namesto ukrepa javljanja na policijski postaji je določen ukrep javljanja na CSD. Dodatno so določeni ukrep začasne postavitve mladoletnika pod nadzorstvo CSD ter začasna namestitev v strokovni center in začasna namestitev v prevzgojni dom.
Začasna postavitev mladoletnika pod nadzorstvo CSD, začasna namestitev v strokovni center in začasna namestitev v prevzgojni dom so ukrepi, ki jih ta zakon določa za tiste primere, ko je podan utemeljen sum, da je mladoletnik izvršil kaznivo dejanje, hkrati pa je verjetno izkazano, da s svojim vedenjem resno ogroža zdravje ali življenje ljudi ali premoženje večje vrednosti.
Multidisciplinarni program obravnave v prevzgojnem domu
V skladu z veljavno ureditvijo delo z mladoletniki v prevzgojnem domu poteka po vzgojnem programu, ki se osredotoča predvsem na vzgojne metode dela. Predlog zakona uvaja multidisciplinarni pristop in določa, da strokovni svet, ki ga sestavljajo strokovnjaki z različnih področij, pripravi multidisciplinarni program obravnave mladoletnikov, ki bo nadomestil vzgojni program.
Ta sprememba je povezana z ustanovitvijo multidisciplinarnega centra, ki bo v čim zgodnejši fazi postopka pripravil celovito individualno oceno mladoletnika in pripravil predlog njegove obravnave, nato pa v primeru izreka vzgojnega ukrepa namestitve mladoletnika v prevzgojni dom tesno sodeloval s prevzgojnim domom pri pripravi osebnega načrta, spremljal njegovo izvajanje in predlagal morebitne spremembe ali prilagoditve med izvrševanjem. V ta namen prevzgojni dom poročila o izvrševanju vzgojnega ukrepa ne bo pošiljal le sodišču, temveč tudi centru za mladoletnike.
Vir: Predlog Zakona o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj.