ZUNPEOVE-B – Uvedba območij za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije

Objavljeno: 20. 11. 2024

Zakon o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUNPEOVE) ureja vzpostavitev prednostnih območij umeščanja naprav, ki proizvajajo električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE), posebnosti prostorskega načrtovanja in dovoljevanja naprav in objektov, ki proizvajajo električno energijo iz obnovljivih virov energije ter še nekatere druge zadeve, vezane na to področje.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je pripravilo predlog sprememb zakona (ZUNPEOVE-B), ki se nanašajo na izdelavo kartiranja, določitev prednostnih območij za pospešeno uvajanje OVE, sodelovanja javnosti pri določevanju teh območij in pa izjeme pri presoji sprejemljivosti za naravo in presoje vplivov na okolje. Ta sprememba zakona prenaša še preostale člene Direktive 2023/2413/EU, ki niso bili vsebovani v noveli ZUNPEOVE-A, sprejeti pred nekaj tedni.

Območja za pospešeno uvajanje OVE

S predlogom zakona se uvajajo območja za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije.

Veljavni zakon že vsebuje določbe glede potencialnih prednostnih območij OVE, območja za pospešeno uvajanje OVE pa so določena kot poseben del oziroma »podobmočja« potencialnih prednostnih območij.

Direktiva določa obveznost določitve takih območij, na katerih bo umeščanje okoljsko najbolj sprejemljivo, saj se območja za pospešeno uvajanje OVE ne smejo prekrivati z zavarovanimi in ekološko pomembnimi območji oziroma morajo biti to območja, na katerih naprave za proizvodnjo električne energije iz OVE ne bodo imele znatnega vpliva.

Predlog zakona daje prednost umetnim in grajenim površinam, kot so strehe in fasade stavb, prometna infrastruktura in njena neposredna okolica, parkirišča, odlagališča odpadkov, industrijska območja, rudniki, umetna celinska vodna telesa, jezera ali zbiralniki, obrati za čiščenje komunalne odpadne vode ter zemljišča, ki niso uporabna za kmetijstvo. Načrti za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije bodo morali biti javno dostopni na svetovnem spletu in na portalu državne uprave.

Kartiranje območij OVE

Predlog zakona Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo zapoveduje izdelavo kartiranja območij OVE. Za izdelavo se uporabi z novimi podatki aktualizirana strokovna podlaga, ki določa potencial sonca in vetra za proizvodnjo električne energije ter analiza občutljivosti v povezavi s kriteriji ohranjanja narave, varovanja zdravja, varstva kulturne dediščine in upravljanja z vodami. Za pripravo vsebine kartiranja območij OVE je treba uporabiti najboljše razpoložljive in izvedbeni ravni prostorskega načrtovanja ustrezne podatke ter strokovne podlage za načrtovanje fotonapetostnih naprav in vetrnih proizvodnih naprav ter njihovega priklopa na elektroenergetsko omrežje.

Prednostno se obravnava večnamenska raba območij, upoštevanje prožnosti in aktivnega prilagajanja odjema električne energije, povezovanja na elektroenergetski sistem glede na razpoložljivo infrastrukturo, upoštevanje možnosti shranjevanja energije in izdelavo kartiranja na način, da bo skladen s cilji iz NEPN.

Presoja sprejemljivosti za naravo in presoja vplivov na okolje

Predlog zakona določa tudi posebnosti presoje vplivov na okolje na območjih za pospešeno uvajanje OVE. S presojo vplivov na okolje se ocenijo vplivi načrtovanega posega v okolje z namenom preprečiti ali vsaj bistveno zmanjšati aktivnosti, ki imajo lahko pomembne škodljive posledice na okolje. Prvi ukrep za zmanjšanje vplivov na okolje je že določitev območij za pospešeno uvajanje OVE, ki se določijo s tematskim akcijskim programom za izvajanje strategije za potencialna prednostna območja. Ta program je potem tudi predmet celovite presoje vplivov na okolje. Za naprave za proizvajanje energije iz OVE, ki se umeščajo na taka območja ter so skladna s pravili in ukrepi na območju za pospešeno uvajanje OVE, nadaljnjih presoj vplivov na okolje zato ni treba izvajati.

Predlaga se postopek, v katerem investitor naprave pripravi vlogo, v kateri to skladnost dokaže. To vlogo odda pristojnemu organu, ta pa lahko ugotovi, da poseg ni skladen s pravili in ukrepi na območjih za pospešeno uvajanje OVE in bi lahko povzročil znatne nepredvidene škodljive vplive na okolje. V tem primeru izda odločbo, v kateri to ugotovitev na podlagi dokazov utemelji. Opraviti je treba še presojo sprejemljivosti nekega projekta oziroma posega v naravo glede na vplive načrtovanega posega.

Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije.




AAA Zlata odličnost
Prijavite se s svojim e-poštnim naslovom in prejmite kodo za 10 % popust.
Akcija traja od 4. do 25. 11. 2024.

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti