Izboljšanje dostopnosti in raznolikosti socialnih storitev: Novela ZSV-J

Objavljeno: 2. 8. 2023

Namen sistema socialnega varstva je posameznikom in družinam omogočiti socialno varnost in socialno vključenost. Naloga države je, da skrbi za socialno varnost, zaščito in vključenost družin, zlasti otrok in starostnikov, ter da z mehanizmi preprečuje ali zmanjšuje tveganje revščine. Vlada RS je sprejela novelo Zakona o socialnem varstvu (ZSV-J), katere namen je zagotoviti pravno podlago za pridobivanje sredstev iz evropskih skladov za financiranje programa spodbujanja socialnega vključevanja oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ogroženimi osebami in otroki.

Glavni cilj zakona je zagotoviti jasna in nedvoumna določila, na podlagi katerih se lahko izvajajo ukrepi, financirani s sredstvi evropskih skladov. Novela zakona cilja tudi k izboljšanju razpoložljivosti in pestrosti ter zagotavljanju dostopnosti ter dosegljivosti storitev in programov, ki so bili sprejeti v Resoluciji o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2022‒2030. Dodatno je pomemben cilj zakona ureditev pravne podlage za dodeljevanje kadrovskih štipendij za dijake in študente, ki se izobražujejo na področju socialnega varstva.

Ob zasledovanju postavljenih ciljev novela ne spreminja že veljavnih načel ZSV in izraža zlasti načelo učinkovitosti delovanja organa, enake obravnave in sorazmernosti.

ZSV se spreminja tako, da opredeljuje način izvajanja ukrepov, predlaganih v Resoluciji o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2022‒2030. Ukrepi med drugimi obsegajo:

  • programe socialne aktivacije za dvig socialnih, funkcionalnih in delovnih kompetenc za osebe iz ciljnih skupin dolgotrajno brezposelnih, prejemnikov denarne socialne pomoči, začasno nezaposljivih, migrantov ipd.;
  • ukrepe za podporo izvajanju lažjega prehoda mladih s posebnimi potrebami na trg dela z različnimi oblikami pomoči;
  • izvajanje izobraževanj za zaprte osebe za pridobitev srednješolske izobrazbe in kvalifikacij, prekvalifikacije in nadaljnje poklicno usposabljanje; in
  • zaposlovanje in spodbujanje socialne vključenosti pripadnikov ranljivih družbenih skupin na področju kulture, s čimer se bo preprečeval zdrs v socialno izključenost.

Novela omogoča podeljevanje kadrovskih štipendij za dijake in študente, ki se izobražujejo na področju socialnega varstva. S tem omogoča izobraževanje, usposabljanje in krepitev moči strokovnih delavcev ter zasleduje poenotenje in izboljšanje kakovosti delovanja v praksi. Določa obveznost ministrstva, pristojnega za socialno varstvo, da nameni primerna sredstva, ureja vsebino in postopek javnega razpisa in določa, da bodo do štipendije lahko upravičene zgolj osebe, ki imajo status študenta, ne pa tudi osebe, ki so vključene v izobraževanje odraslih, kot to velja po Zakonu o štipendiranju.

Novost je pravna podlaga za štipendiranje, ki trenutno ni zajeta v Zakonu o štipendiranju, saj štipendiranje za poklic socialnega delavca ne spada v nobeno od kategorij, ki jih določa Zakon o štipendiranju.

S sprejetjem Zakona o dolgotrajni oskrbi se je vzpostavil sistem dolgotrajne oskrbe, v okviru katerega lahko delujejo tudi socialne službe, zato predlog zakona delovanje socialnih služb v okviru drugih sistemov širi s področjem dolgotrajne oskrbe.

Predlagani zakon razširja nabor storitev, ki jih lahko izvaja Zavod za usposabljanje. Najprej so kot upravičenci do storitev natančneje določeni otroci, mladostniki in odrasle osebe do 26. leta starosti. Zavod za usposabljanje opravlja tudi institucionalno varstvo za odrasle osebe. Za odrasle osebe z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju opravlja tudi storitvi vodenja in varstva ter organizira zaposlitev pod posebnimi pogoji.

Nadalje se natančneje opredeli, da so osebe v institucionalnem varstvu lahko vključene v program vzgoje in izobraževanja po posebnem zakonu do 26. leta starosti. S tem se izenačuje vse otroke, mladostnike in odrasle v Sloveniji, ki imajo pravico do šolanja do 26. leta starosti.

Končno novela zakona pri družinskem pomočniku jasneje opredeljuje omejitev dedovanja upravičenca do družinskega pomočnika in rok prenehanja pravice do delnega plačila za izgubljeni dohodek.

Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnem varstvu.

AAA Zlata odličnost
|

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti